Slovensko definitívne zruší zdravotné preukazy. Nahradí ich čipovým občianskym

  • Do roku 2021 budeme mať na Slovensku nový typ občianskych preukazov
  • Okrem dospelých ich dostanú aj deti
  • Pôjde o jediný doklad, ktorým sa budeš môcť preukázať aj u lekára
lemo
minv.sk, pixabay.com
  • Do roku 2021 budeme mať na Slovensku nový typ občianskych preukazov
  • Okrem dospelých ich dostanú aj deti
  • Pôjde o jediný doklad, ktorým sa budeš môcť preukázať aj u lekára

Už od 31. decembra 2021 bude mať každý Slovák s trvalým pobytom na Slovensku preukaz s čipom. Nový zákon z dielne Ministerstva vnútra už schválila vláda. Nový typ občianskeho ti ako jediný poslúži na prístup k záznamom z elektronickej zdravotnej knižky.

V súčasnosti nemajú takýto doklad najmä dve skupiny Slovákov. Ide o deti do 15 rokov, ktoré podľa súčasnej legislatívy nemajú na občiansky preukaz nárok. Týka sa to však aj seniorov starších ako 65 rokov, ktorí majú občiansky preukaz bez čipu.

FRANTIŠEK STROMOKOCÚR BUDE MAŤ NOVÝ OBČIANSKY PREUKAZPán František Stromokocúr bol pred nedávnom okradnutý a medzi…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Donnerstag, 5. April 2018

Navrhuje sa preto, aby sa deťom aj seniorom vydával občiansky preukaz bez fotografie. Občiansky preukaz bez podoby tváre bude na prvý pohľad rovnaký so štandardným občianskym preukazom, avšak bez fotografie a podpisu, keďže sa bude vydávať na základe údajov z Registra fyzických osôb (RFO). Pozitívnou správou je, že tento doklad úradníci pošlú ľuďom priamo na adresu automaticky. Ľudia tak nemusia zbytočne behať po úradoch.

Občiansky preukaz bez fotografie dieťaťa bude mať platnosť 15 rokov (aby nebolo nutné vymieňať si ho, kým nedosiahne vek 15 rokov, pri ktorom už platí povinnosť mať štandardný občiansky preukaz). 

ŠTATUTÁRI: NA OBČIANSKY SA UŽ ČAKÁ DLHŠIEZa posledné dva týždne Ministerstvo vnútra SR zaznamenalo nárast priemerného…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Sonntag, 23. April 2017

Výhodou je, že rodičia budú môcť pre svoje deti požiadať aj o vydanie občianskeho preukazu s fotkou. Takýto občiansky bude slúžiť ako cestovný doklad v rámci krajín Schengenu. Jeho platnosť bude 2 roky v prípade vydania dieťaťu do 6-tich rokov. Jeho cena bude 4,50 eur, namiesto súčasných 8 eur, ktoré musí rodič zaplatiť za vydanie cestovného pasu.

Ministerstvo taktiež ruší poplatok 33 eur za vydanie občianskeho preukazu kvôli strate, zničeniu alebo odcudzeniu v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov. V prípade detí do 15 rokov bude potrebné zaplatiť už len 9 eur a 16,50 eur zaplatíš, ak máš občiansky so štandardnou platnosťou na 10 rokov. 

Ako sa vyrába občiansky preukaz

AKO SA VYRÁBA OBČIANSKY PREUKAZPrvýkrát ukazujeme verejnosti proces výroby občianskeho preukazu. Video z vybavovania: https://www.facebook.com/1488631054500445/posts/2258670790829797/Všetky informácie o vybavovaní: http://www.minv.sk/?obcianske-preukazy

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Mittwoch, 21. November 2018

MV SR odhaduje, že do roku 2021 bude potrebné vydať elektronické doklady pre asi 900-tisíc detí do 15 rokov a asi pre 500-tisíc občanov starších ako 65 rokov. Vydávanie nových občianskych preukazov bude daňových poplatníkov na Slovensku stáť približne 2 milióny eur. 

Nový zákon, ktorý nahradí súčasný zákon o občianskych preukazoch, by mal byť účinný od 1. decembra 2019.

zdroj: minv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK