Slovensko dnes oficiálne schválilo zálohovanie plastových fliaš. Odkedy bude platné?

  • Slovensko zavedie zálohovanie plastových fliaš a plechoviek
  • Rozhodli o tom dnes poslanci Národnej rady
pekon
TASR
  • Slovensko zavedie zálohovanie plastových fliaš a plechoviek
  • Rozhodli o tom dnes poslanci Národnej rady

Nová legislatíva nadobudne účinnosť 1. januára 2020, informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR. Prvé zálohovanie sa spustí v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky.

Počíta sa s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 m2. Predpokladá sa, že na systém časom prejdu aj menšie obchody.

zdroj: Ilustračný obrázok/publicdomainpictures.net

V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach či vo voľnej prírode. Vďaka zálohovaniu má 95 % nápojových obalov skončiť výhradne v recyklačných zariadeniach.

V súčasnosti v Európe neexistuje iný overený spôsob, ako maximalizovať mieru recyklácie PET fliaš. Zálohovanie má zavedených 10 krajín v Európe. Päť krajín dosahuje deväťdesiat a viac percentnú mieru recyklácie PET fliaš. Ďalších 5 krajín je nad osemdesiatimi percentami a na hranicu 90 % sa doťahujú. Na druhej strane, neexistuje krajina, ktorá by nezálohovala a dosahovala 90 % mieru recyklácie, čo je aj cieľom Slovenska.

Na zmeny sa pripravuje Lidl, Kaufland a ďalší

K zavedeniu zálohovania PET fliaš a plechoviek sa už prihlásila aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). Aliancia združuje najvýznamnejšie obchodné spoločnosti na slovenskom trhu.

Medzi zakladajúce spoločnosti aliancie patria Billa, Kaufland, Lidl, Tesco a veľkoobchod Metro, ktoré sa zároveň radia medzi najväčších zamestnávateľov, ale aj investorov na Slovensku a sú tiež významnými prispievateľmi do štátneho rozpočtu.

zdroj: Lidl

„Slovenský maloobchod a veľkoobchod sa skutočne nemôže sťažovať na nedostatok regulácie a povinností. No práve zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek patrí medzi opatrenia, ktoré majú podľa nás nespochybniteľný význam pre krajinu. Uvedomujúc si svoju spoločenskú zodpovednosť za životné prostredie, sa všetci členovia SAMO začali pripravovať na zálohový systém,“ vyjadril sa predseda SAMO Martin Krajčovič.

Parlament dnes schválil zálohovanie jednorazových obalov na nápoje. Tomuto rozhodnutiu predchádzala štúdia Skutočná cena…

Gepostet von Inštitút environmentálnej politiky – IEP am Mittwoch, 11. September 2019

V súčasnosti prejde ročne cez predajne členov SAMO dokopy viac ako 515 miliónov PET fliaš, ktoré budú podliehať zálohovaniu. Ak napríklad polovica z nich sú 0,5 litrové a druhá polovica 1,5 litrové fľaše a tieto fľaše uložíme jednu za druhou, dokázali by sme nimi obložiť len hranice Slovenska 89-krát.

 

zdroj: minzp.sk, modernyobchod.sk. Envirostratégia 2030

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK