Slovensko dnes pohltí „horúca fujavica“. Pozri si, kde teploty prekročia normu (PREDPOVEĎ)

  • Posledná februárová sobota prinesie na územie Slovenska počasie plné zvratov
  • Pozor na silnú víchricu treba dať najmä v určitých oblastiach
počasie vietor slnko
Ilustračné fotografie, TASR/AP
  • Posledná februárová sobota prinesie na územie Slovenska počasie plné zvratov
  • Pozor na silnú víchricu treba dať najmä v určitých oblastiach

Už čochvíľa oficiálne končí zimné obdobie, preto mnohí z nás už netrpezlivo očakávajú, kedy na dvere zaklope jarné počasie. Tento víkend sa tak však ešte nestane, hoci zrážky Slovákom pripomenú klasický aprílový „nečas“, píše portál počasieradar.sk.

Posledný víkend vo februári prinesie nebezpečné počasie, a to najmä v určitých regiónoch. Prejaviť sa môže silným vetrom až víchricou aj početnými zrážkami. Tie majú však v priebehu dňa sprevádzať pomerne vysoké teploty.

Ako teda dnes bude?

V sobotu územie Slovenska podľa informácií portálu iMeteo ovplyvní studený front, ktorý sa bude vlniť v teplom a vlhkom južnom prúdení.

Tento front prináša so sebou aj plytkú tlakovú níž, ktorá si to namieri zo severného Talianska cez Alpy a Moravu až nad Poľsko a Pobaltie. Dôsledkom týchto meteorologických javov má byť oblačné až zamračené nebo. Ráno sa môžeme na viacerých miestach stretnúť aj s dažďom, vo vyšších polohách dokonca so snežením.

Postupom dňa by však mali zrážky od západu ustúpiť. Na západnom a strednom Slovensku sa očakáva približne 5 mm zrážok, kým vo východnej časti krajiny môže spadnúť od 5 do 15 mm zrážok. Vo vyšších polohách, od 1 600 metrov, by mohlo napadnúť okolo 10 cm nového snehu.

Čaká nás teplý deň

Napriek týmto prejavom počasia Slovákov čaká veľmi teplý deň. Teploty sa podľa predpovede budú pohybovať od +8 °C do +13 °C, na juhu dokonca až okolo +15 °C.

Aj v horách, vo výške 1500 metrov, sa teplota vyšplhá na +1 °C, čo je výrazne nad normálom pre posledný zimný mesiac.

Stále však treba myslieť na silný vietor. Fúkať bude od juhu s rýchlosťou 3 až 10 m/s, na severe dokonca s nárazmi až 16 m/s, čo je približne 60 km/h. Vietor by mal poobede zoslabnúť.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre silný vietor výstrahy prvého stupňa. Tie platia do ranných hodín pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Poprad a Kežmarok. V horských oblastiach platia podobné výstrahy do poludnia.

Nezabudni sledovať oblohu >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: počasieradar.sk, iMeteo, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá