Slovensko do roku 2050: „Budeme zažívať extrémne nebezpečné búrky, tornáda v budúcnosti prídu,“ tvrdí klimatológ

  • Globálne otepľovanie sa skutočne deje
  • Slováci by sa mali pripraviť na veľké klimatické zmeny
  • Katastrofický scenár už zvrátiť nedokážeme
Klimatické zmeny - Slovensko do roku 2050
Pixabay/TheDigitalArtist; Unsplash/Max LaRochelle
  • Globálne otepľovanie sa skutočne deje
  • Slováci by sa mali pripraviť na veľké klimatické zmeny
  • Katastrofický scenár už zvrátiť nedokážeme

Minulý rok priniesol menší pokrok v boji proti klimatickým zmenám. Situácia okolo klímy sa však nijak nezlepšila a kríza sa naďalej vyostruje. Emisie rastú alarmujúcim tempom a ich vplyv na podnebie začínajú cítiť všade vo svete bez výnimky Slovenska.

Niektorí aj napriek tomu stále pochybujú o existencii klimatických zmien a spochybňujú, či ľudia skutočne ovplyvňujú globálne otepľovanie alebo podnecujú teplotné zmeny a výkyvy počasia okolo nás. Ako to teda bude na Slovensku o desiatky rokov a čo nás čaká?

S otázkami ohľadom klimatických zmien sme sa obrátili na Slovenský Hydrometeorologický Ústav (SHMÚ), ktorý nám objasnil všetky podstatné informácie o tom, ako by malo vyzerať Slovensko v priebehu nasledujúcich rokov. Na rozhovore so Startitup sa podieľali meteorológ a špecialista na klímu Ladislav Markovič a uznávaný klimatológ Pavel Paško.

  • Do akej miery sa máme obávať tornád?
  • Aké podmienky nás čakajú o pár rokov?
  • Čo by mohlo spomaliť katastrofický scenár?
  • Zachovajú sa na Slovensku 4-ročné obdobia?
  • Ako sa pripraviť na zmenu klímy?

Ak sa pozrieme von oknom, namiesto snehu vidíme len dážď, vietor a typické jesenné počasie. Čomu „vďačíme“ za takéto výkyvy?

Stav počasia je vo všeobecnosti ovplyvňovaný predovšetkým charakterom cirkulácie v atmosfére. V podmienkach severnej pologule je hlavným motorom cirkulácie teplotný kontrast medzi polárnymi oblasťami a strednými zemepisnými šírkami.

V dôsledku klimatickej zmeny sú polárne oblasti výrazne teplejšie a je tak menší aj tento teplotný rozdiel. Výrazne sa tak mení charakter cirkulácie, čo umožňuje nielen výrazne vyššiu teplotu vzduchu v zimnom období, ale aj vyššie úhrny atmosférických zrážok, ktoré tak už na území Slovenska v nižších polohách zväčša nepadajú v podobe snehu.

Aký je podľa vás vzťah medzi takýmito výkyvmi počasia a klimatickými zmenami?

Súčasná klimatická zmena spôsobená činnosťou človeka prináša extremizáciu všetkých aspektov počasia. Nárast teploty vzduchu je jedným z jej primárnych, a zároveň aj najlepšie pochopených prejavov.

Keď hovoríme o iných extrémnych prejavoch počasia, ako sú napríklad tornáda, silné búrky alebo víchrice, tak v tomto prípade nie je vzťah medzi ich intenzitou a klimatickou zmenou veľmi dobre preskúmaný.

tornado priroda
zdroj: Unsplash/Nikolas Noonan

Môžeme však povedať, že sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu, a to často aj v oblastiach a ročných obdobiach, v ktorých ich výskyt nebol v minulostí bežný.

Ako príklad môžeme napríklad uviesť nárast výskytu búrok v prechodných ročných obdobiach alebo výskyt extrémneho sucha v oblastiach, v ktorých sa v minulosti sucho takmer nevyskytovalo.

V Česku sa už tornáda objavujú 5-krát ročne. Čaká to aj nás na Slovensku?

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá