Slovensko je 51. krajinou sveta s najlepším startupovým ekosystémom. Izrael sa po prvý krat dostal do Top 3

  • Hodnotilo sa 100 krajín a 1 000 miest
  • Slovensko si oproti minulému roku pohoršilo
  • Rozdiely medzi východom a západom sa nám znížiť nedarí
befunky-collage-68-1090x610-1-1090x610
TASR/Martin Baumann, Sli.do
  • Hodnotilo sa 100 krajín a 1 000 miest
  • Slovensko si oproti minulému roku pohoršilo
  • Rozdiely medzi východom a západom sa nám znížiť nedarí

Krajinou s najlepším startupovým ekosystémom na svete sa stali Spojené štáty americké. Na portáli Startup Blink, ktorý poskytuje komplexný náhľad do mapy všetkých svetových startupov, malých aj veľkých, sa umiestnilo aj Slovensko a to na 51.mieste. Susedné krajiny sú však na tom o niekoľko desiatok priečok lepšie. 

Rebríček hodnotí tisíc miest a sto krajín. To, že sme v polovici je signálom, že sa ako krajina posúvame. Od minulého roku sme si však pohoršili o 2 priečky. 

Rozdiel medzi Bratislavou a Košicami 

Zatiaľ, čo v hodnotení miest skončila Bratislava z povestnej tisícky na 148. mieste, Košice sa nachádzajú niekde v polovici. Paradoxne sa však posúvajú oproti hlavnému mestu smerom nahor. Z minuloročného 565.miesta si tento rok vyslúžili 521. Bratislava klesla o 30 priečok. 

Na Slovensku aktuálne funguje 76 startupov. Všetky tieto boli hodnotené v rebríčku a na základe neho bolo vyhodnocované podhubie pre začínajúcich podnikateľov. Rozbehnúť startup nie je samo o sebe až tak náročné. Mnohým z nich sa nepodarí prekonať škálovatelnú fázu. Tá môže trvať aj niekoľko rokov. 

Slovenské startupy však dostanú významnú pomoc. Nepôjde len o tie bratislavské. Finančná pomoc by sa mala rozšíriť na územie celého Slovenska. 

Iniciátormi myšlienky sú Zero Gravity Capital spolu s ďalšími slovenskými fondmi ZAKACrowdberryNeulogyEterus CapitalVision Ventures, ako aj českým Credo Ventures a Slovenskou asociácií private equity a rozvojového kapitálu, SLOVCA.

„Práve v súčasnej nejasnej trhovej a ekonomickej situácií je dôležité byť v užšom kontakte s komunitou founderov a aktívne budovať silný startupový ekosystém, v rámci ktorého sa zdieľajú skúsenosti a ‚best practices‘,“ hovorí investičný manažér a CFO v ZAKA a projektový manažér v SLOVCA Andrej Petrus.

Aj takouto formou by sa rozdiely medzi startupovým prostredím v jednotlivých slovenských mestách mohol zmierniť. 

Ako sú na tom susedia?

Z krajín V4 si prvé miesto dlho drží Česká republika. Tá sa nachádza na 26.priečke, no od minulého roka klesla o dve. Hneď za ňou nasleduje Poľsko. Hoci ide rozlohou o veľkú krajinu, 410 startupov je viac než dosť. Najviac ich je v hlavnom meste. Varšava sa vrámci miest umiestnila 73 z 1 000 hodnotených .

O polovicu menší počet startupov hlási Česko. Praha je na 81.mieste.

Zdroj: startupblink.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK