Slovensko je len bledou škvrnou na dúhovej mape Európy. Prečo stále ignoruje LGBTI?

  • Aj v 21. storočí zostáva Slovensko stále pomerne konzervatívnou krajinou a nerobí nič v prospech LGBTI komunity. V každoročnom dúhovom rebríčku sa tak posunulo len o nepatrné jedno miesto.
gay-1453594_1280
pexels.com
  • Aj v 21. storočí zostáva Slovensko stále pomerne konzervatívnou krajinou a nerobí nič v prospech LGBTI komunity. V každoročnom dúhovom rebríčku sa tak posunulo len o nepatrné jedno miesto.

Organizácia ILGA-Erope každý rok zostavuje tzv. dúhovú mapu, ktorá mapuje otvorenosť európskych krajín voči LGBTI ľuďom. „Dúhovosť“ krajín hodnotí podľa toho, ako politika danej krajiny ovplyvňuje život tejto menšiny. Podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva sleduje napríklad rovnosť v zaobchádzaní, rodinných otázkach či slobode prejavu – veci, ktoré by mali byť samozrejmosťou, no často nie sú.

Foto: rainbow-europe.org

V rámci Európy je škála tolerancie a postoja k tejto komunite veľmi pestrá a ide od krikľavo červených k jasne zeleným číslam. Farby sa nie veľmi prekvapivo pohybujú od červenej vo východnej Európe k zelenej na západe a severe. Slovensko však v tejto škále zohráva nevýrazný stred – žltú farbu a 28-bodovú tolerantnosť. Umiestnili sme sa tak na 31. mieste zo 49, čo skutočne nie je žiadna sláva.

Foto: screenshot/ ILGA-Europe Annual Review 2017

Podľa hodnotiacej organizácie nebola politika Slovenska v roku 2016 vôbec ústretová k LGBTI ľuďom a v programe vlády sa o nej nevyskytla ani zmienka. Upozorňuje na pretrvávajúcu a nepochopiteľnú absenciu akéhokoľvek právneho uznania párov rovnakého pohlavia a tiež medzery v oblasti ochrany pred rodovo motivovanými zločinmi. Za jednú pozitívnu zmenu označuje návrat dúhového pochodu do ulíc Bratislavy.

K povesti Slovenska v téme sexuálnych menšín nepomohol ani jeden z výrokov predsedu NRSR Andreja Danka, ktorý uviedol, že „Spraví všetko pre to, aby sa práva LGBTI komunity na Slovensku nepresadzovali“. Napriek tomu, že to povedal na konferencii biskupov, aká už je toto reklama pre Slovensko? Skutočne chceme naďalej slepo podporovať len kresťanské tradície namiesto rovnosti a slobody, ktoré by v 21. storočí mali byť samozrejmosťou?

Foto: Pixabay

Veľmi podobne ako Slovensko sú na tom susedná Česká republika, Taliansko, Srbsko, Estónsko či Švajčiarsko, ktoré tiež neprekypujú priazňou k LGBTI, ale stoja skôr na konzervatívnej strane. Omnoho tolerantnejšie ako my je Maďarsko. Rebríčku jasne vedie Malta s 88 bodmi, na druhom mieste je Nórsko a na treťom Spojené Kráľovstvo Veľkej Británie a Írska. Opačný a temnejší pól Európy reprezentujú Azerbajdžan s 5 bodmi a Rusko so 6 bodmi.

Od krajín, ktoré sú ako napríklad Nórsko veľmi liberálne ku LGBTI komunite máme dnes skutočne ďaleko. Nórsko už v roku 1981 prijalo antidiskriminačný zákon, ktorý zahŕňa aj sexuálnu orientáciu, povoľuje manželstvá párov rovnakého pohlavia, rovnako ako adopciu a asistované oplodnenie pre lesbické páry. Vlani tiež prijalo zákon, ktorý umožňuje zmenu pohlavia len na základe sebaurčenia.

Foto: screenshot/ ILGA-Europe Annual Review 2017

Ak si niekedy navštívil Nórsko či inú severskú krajinu, ktoré sú vo všeobecnosti veľmi liberálne k tejto téme, určite vieš, že sa tam nekoná žiadna Sodoma a Gomora a celková úroveň krajiny je nesmierne vysoká. Prečo potom musí Slovensko stále zostávať v „stredoveku“ a stavať sa k akejkoľvek snahe o zrovnoprávnenie menšín či uzákonenie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia negatívne a s odporom? Zamyslime sa konečne a spravme krok k modernejšej a lepšej krajine pre všetkých.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech