Slovensko je o krok bližšie k vlastnej výrobe vakcín vďaka Čaputovej. Využila medzinárodný vplyv a kontakty

  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že štát má záujem, aby sa na Slovensku vyrábali vakcíny proti koronavírusu
  • K iniciatíve s pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá avizovala, že využije svoje medzinárodne kontakty
  • V stredu telefonovala prezidentka s európskym komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom
  • Čaputová sa zaujímala o európske financie na podporu modernizácií. Komisár uviedol, že prostriedky sú dostupné
Zuzana Čaputová vakcína
TASR/AP, Ted S. Warren, Martin Baumann
  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že štát má záujem, aby sa na Slovensku vyrábali vakcíny proti koronavírusu
  • K iniciatíve s pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá avizovala, že využije svoje medzinárodne kontakty
  • V stredu telefonovala prezidentka s európskym komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom
  • Čaputová sa zaujímala o európske financie na podporu modernizácií. Komisár uviedol, že prostriedky sú dostupné

Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že štát má záujem, aby sa na Slovensku vyrábali vakcíny proti koronavírusu. Krajčí tiež potvrdil, že vláda rokuje so spoločnosťami Moderna a Pfizer/BioNTech, odmietol ale prezradiť podrobnosti.

Slovensko chce vyrábať vakcíny na koronavírus, ale nemá kde. Štátna fabrika za 20 miliónov chátra nevyužitá

V pondelok 8. februára predseda vlády Igor Matovič prezradil, že prebehlo ďalšie rokovanie s výrobcami vakcín. „Ďalšie zaujímavé rokovanie o výrobe vakcín na Slovensku je za nami. Teší ma záujem svetových výrobcov, ale pre finálny úspech sa budú musieť „pochlapiť“ teraz slovenskí dodávatelia,“ uviedol premiér na Facebooku.

Čaputová rokovala s eurokomisárom ohľadom financií 

K iniciatíve sa pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá avizovala, že využije svoje medzinárodne kontakty, aby sa stala výroba vakcín na Slovensku realitou. V stredu telefonovala prezidentka s európskym komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom ohľadne výroby vakcín na Slovensku.

Breton má v agende aj úlohu pomôcť s navýšením výrobných kapacít v Európe, ktoré by viedlo k väčšej produkcii vakcín. Výrobcovia vakcín momentálne nemajú dostatočnú kapacitu, ktorá by pomohla uspokojiť potreby EÚ dostatočne rýchlo.

„Informovala som ho, že máme záujem pracovať na vakcinačnej sebestačnosti. Privítal informáciu o tom, že máme na Slovensku dostupné výrobné kapacity a Európska komisia môže pomôcť s ich využitím. Poprosila som preto ministra zdravotníctva, aby jeho ministerstvo poskytlo komisárovi viac detailov. Pýtala som sa aj na možnosti Komisie finančne pomôcť s potrebnou modernizáciou našich laboratórií. Potvrdil, že sú na to dostupné zdroje, o ktoré si môžeme žiadať,“ uviedla Čaputová na Facebooku.

O možnostiach pomoci od Európskej komisie prezidentka informovala aj premiéra, ktorý tiež rieši výrobu vakcín na Slovensku. „Považujem za potrebné využiť všetky naše kapacity a úsilie každého z nás na dosiahnutie tohto dôležitého spoločného cieľa,“ dodala Čaputová.

Štátna fabrika chátra 

Slovensko má záujem vyrábať vakcíny, otázne je, či má nato kapacity. Ako sme už v minulosti informovali, štát pôvodne plánoval vlastnú fabriku na výrobu vakcín. Portál vZdravotníctve informuje, že vláda tak rozhodla v súvislosti s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pred dvanástimi rokmi projekt fabriky schválila.

Celý projekt bol utajovaný až do jeho dostavby v roku 2012. Podľa portálu vyšla samotná budova s pozemkom v Malackách na 12,5 milióna a vybavenie stálo ďalších 7,5 milióna eur.

Zuzanu Čaputovú nám všetci závidia. Toto je príbeh prezidentky Slovenska, ktorá od začiatku bojuje za spravodlivosť

Riaditeľ Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek pre portál uvádza, že pôvodná iniciatíva vychádzala od spoločnosti Imuna Pharm, ktorá vyrábala aj chrípkové vakcíny. Vláda Roberta Fica chcela fabriku postaviť v Šarišských Michaľanoch, kde spoločnosť sídli za jedno euro. Vláda Ivety Radičovej však rozhodla inak a kúpila pozemok pri Malackách.

Pozemku v Malackách ale chýbala potrebná infraštruktúra, preto o ňu súkromné spoločnosti stratili záujem a budova sa zakonzervovala a prešla do správy rezortu zdravotníctva. Portál vZdravotníctve sa od ministerstva snažil zistiť, či ju neplánujú využiť na výrobu vakcín proti koronavírusu, no rezort odpovedal, že budova „nie je na tieto účely vhodná“.

Zdroj: vZdravotníctve

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech