Slovensko je podľa odborníkov krajinou tyranov. V USA je po novom násilie na zvieratách federálny zločin

  • USA urobili krok správny smerom a týranie zvierat sa tu stáva federálnym zločinom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na 7 rokov
  • Aj keď na Slovensku už zviera nie je vec, tyranov zvierat je možné poslať za mreže, v praxi sa to však stále nedeje
TASR - KR PZ Nitra, wikimedia.org-The White House
  • USA urobili krok správny smerom a týranie zvierat sa tu stáva federálnym zločinom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na 7 rokov
  • Aj keď na Slovensku už zviera nie je vec, tyranov zvierat je možné poslať za mreže, v praxi sa to však stále nedeje

Trump podpísal zákon, podľa ktorého bude krutosť na zvieratách federálnym zločinom. Zakázané je úmyselné pučenie, upaľovanie, topenie, dusenie, napichovanie alebo iné vážne zraňovanie cicavcov, vtákov, plazov alebo obojživelníkov, informoval The White House.

Zákon tiež zakazuje výrobu a šírenie fotografií či videí na, ktorých zvieratá trpia. Ak človek tento zákon poruší môže ísť do väzenia na 7 rokov a bude mu udelená aj vysoká pokuta. 

Táto novinka v neposlednom rade potešila ochranárov zvierat: „Po celé desaťročia bol federálny zákon proti krutosti na zvieratách snom všetkých ochrancov zvierat. Dnes je to realita,“ uviedla pre The New York Times Kitty Block, generálna riaditeľka americkej organizácie Humane Society International.

Na Slovensku dlhodobo vedie a spracúva štatistiky ohľadom trestov za týranie zvierat, ale aj objasnenosti týchto trestných činov organizácia Zvierací ombudsman.

Podľa organizácie žiaľ, Slovensko nemá časté skúsenosti s tým, že by desiatky prípadov ohavného týrania zvierat končili potrestané. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti, ktoré má iniciatíva Zvierací ombudsman k dispozícii, bolo na Slovensku za posledných sedem rokov nepodmienečne odsúdených za trestný čin týrania zvierat iba šesť ľudí. Za rok 2017 bolo odsúdených iba deväť ľudí, z toho 7 podmienečne, 2 skončili s trestom povinných verejnoprospešných prác. Za zanedbanie starostlivosti o zvieratá, čiže katastrofálnu podvýživu alebo neriešený žalostný zdravotný stav, nebol odsúdený nikto.

Gepostet von Zvierací ombudsman am Freitag, 31. Mai 2019

Je to pritom v ostrom protiklade s realitou, ktorej čelia útulky a občianske združenia na pomoc zvieratám po celom Slovensku.

„Vraciame sa späť, sme krajina tyranov zvierat a pritom štatistiky hovoria o nulovom počte odsúdených a čísle celkovo iba do 35 ohlásených trestných činov ročne,“ hovorí zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, odborníčka na trestné právo v oblasti ochrany zvierat.

Zákaz chovu v osadách a iné podobné obmedzenia by boli PROTIÚSTAVNÉ. AKTUALIZÁCIA: Na východe Slovenska podľa…

Gepostet von Zvierací ombudsman am Dienstag, 11. Juni 2019

„Môžeme konštatovať, že trestné sadzby sú síce vyhovujúce, ale, bohužiaľ, nie je vyhovujúce, ako sú ukladané. V základnej skutkovej podstate sa jedná o prečiny, pri ktorých je sadzba do dvoch rokov. Súdy doteraz vždy pri prvom takomto porušení zákona udelili podmienečný alebo peňažný trest. Trest odňatia slobody uložili iba v prípadoch, v ktorých sa jednalo o porušenie odsúdenia s podmienečným odkladom, takzvanej podmienky, alebo ak sa jednalo o opätovné spáchanie takéhoto trestného činu,“ objasňuje Stanová.

Podľa Zvieracieho ombudsmana sú spomínané tresty nedostatočné a je podľa nich potrebné sa zaoberať nielen objektom, zvieraťom, ale aj páchateľom. 

„Čin väčšinou pácha obzvlášť krutým a trýznivým spôsobom, zrejme pri tom pociťuje príjemné pocity. Naše zložky ochrany práv by mali viac prihliadať na pohnútky a ciele týchto páchateľov, ich osobnostné črty, ktoré sa pri takýchto tyranských skutkoch prejavujú. Je nevyhnutné pred takýmito páchateľmi chrániť spoločnosť, dnes si totiž môžu svoju zlosť vybiť na zvierati, no zajtra môžu ublížiť človeku,“ dodáva Zuzana Stanová.

Zdroje: zvieraciombudsman.sk, TheWhiteHouse, nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá