Slovensko je stále pozadu. Kým v Európe marihuanu dekriminalizujú, my sa o tom bojíme aj hovoriť

  • Na Malte sa už nemusia obávať vysokých trestov
  • Prístup k prechovávaniu kanabisu sa však mení aj v iných krajinách EÚ
  • Slováci môžu očakávať zmenu tiež
Marihuana
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jeff W, Gage Walker
  • Na Malte sa už nemusia obávať vysokých trestov
  • Prístup k prechovávaniu kanabisu sa však mení aj v iných krajinách EÚ
  • Slováci môžu očakávať zmenu tiež

Ako sme dávnejšie informovali, Malta sa stala prvou krajinou v EÚ, ktorá oficiálne legalizovala pestovanie a používanie marihuany pre vlastnú spotrebu.

Minister rovnosti, výskumu a inovácie Owen Bonnici informoval verejnosť statusom na svojom Twitteri, kde vraví, že reforma zákona o marihuane bola schválená v treťom čítaní. 

Zákon však ležal v rukách prezidenta Georga Vella, ktorý ho musel uviesť do platnosti svojím podpisom. Tak sa stalo v sobotu 18. decembra, o čom informoval aj spravodajský portál Times of Malta. 

Bonnici vyjadril vieru v to, že práve legalizáciou marihuany docielia, že obyvatelia už nebudú nútení vyhľadávať čierny trh. Vraví, že tým rozvíjajú bezpečnú kultúru pestovania a užívania rekreačnej a medicínskej marihuany.

Nebolo to jednoznačné 

Napriek kritike opozičných strán bol zákon schválený o 9 hlasov. Všetci členovia koalície sa zhodli a hlasovali pre reformu zákona.

Sympatie s nimi však nezdieľala opozícia a ani bývalý premiér Lawrence Gonzi, ktorý spolu s bývalým prezidentom Marie-Louise Coleiro Precom verejne vyjadrili svoje obavy z toho, aká situácia môže uvoľnením zákona v krajine nastať.

Oslava schválenia zákona na Malte
zdroj: CNN

Prezident sa na znak nesúhlasu spolu so 44 organizáciami podpísal pod petíciu, ktorá vyzývala na šesť zmien v prezentovanej reforme zákona. Podobne aj bývalý premiér vo svojom facebookovom príspevku avizuje čo najrýchlejšie zrušenie tohto zákona.

Aj napriek nesúhlasu so spomínaným zákonom, opozičný líder Bernard Grech na konanie svojich bývalých kolegov reaguje tak, že vláda bude rešpektovať práva občanov, no situáciu budú podrobne sledovať a analyzovať.

Prechádzka s jointom

Síce je marihuana legálna, no ak si myslíš, že sa môžeš po uliciach Malty prechádzať s jointom podobne ako v Kanade, mýliš sa. Svoje „vrecúško šťastia” nemôžeš mať dokonca položené ani na parapete okna. Za držanie marihuany na verejnosti ti hrozí pokuta až do výšky 500 eur.

Podobne je to aj s prevádzkami, ktoré marihuanu predávajú. Tie sa nesmú nachádzať nikde v okolí 250 metrov od škôl či iných verejných inštitúcií.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Startitup, Twitter, The Times of Malta, The Times of Malta, The Times of Malta, The Times of Malta, YouTube, The Guardian, The Guardian, CNN, The Guardian, The New York Times, The Government of Netherlands, Startitup, Denník N, Mladí SaS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá