Slovensko je veľmocou v nelegálnom predaji šteniat. Špinavý biznis chce definitívne stopnúť Európsky parlament

  • Odborníci upozorňujú, že naša krajina patrí medzi najväčších nelegálnych vývozcov šteniat
  • Množitelia držia zvieratá v nehumánnych podmienkach a nechávajú feny rodiť tak často, ako sa len dá
  • Európsky parlament sa rozhodol situáciu riešiť
unsplash.com
  • Odborníci upozorňujú, že naša krajina patrí medzi najväčších nelegálnych vývozcov šteniat
  • Množitelia držia zvieratá v nehumánnych podmienkach a nechávajú feny rodiť tak často, ako sa len dá
  • Európsky parlament sa rozhodol situáciu riešiť

Nelegálny predaj zvierat aj v Európe generuje vysoké zisky s nízkym rizikom. Existujú aj prípady, keď si týmto spôsobmi „privyrábajú“ aj kriminálne organizácie, informuje v oficiálnej správe Európsky parlament.

„Množiari zo Slovenska chrlia šteniatka a mačiatka nielen na domáci trh, ale aj do zahraničia. Patríme medzi najväčších vývozcov a odhaduje sa, že ročne sa nelegálne vyvezie okolo 100-tisíc šteniat. V tomto žiaľ štát zlyháva. Súčasťou spomínaných zmien vo veterinárnom zákone je aj povinné čipovanie psov, to je prvý krok, ako odhaliť množiarov,” vyjadrila sa pre Startitup Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

zdroj: unsplash.com

Ako ďalej dodáva, ak bude každý kupujúci trvať na tom, že si kúpi len čipovaného psa, na čo má aj zo zákona právo, bude možné odhaliť zdroje a teda i množiarov. 

„My však i tak ľuďom radíme: Nekupujte, adoptujte! Kúpou šteniatka z internetu veľmi pravdepodobne podporíš množiara, adopciou z útulku urobíš dobrý skutok,” dopĺňa Silvia Čaňová.

Pri kúpe nového psa by sa majitelia určite nemali pozerať na to, kto ponúka šteniatka za najnižšiu možnú cenu. Zatiaľ čo napríklad šteniatka Zlatého Retrievera z legálnej chovateľskéj stanice stoja najmenej 500 eur, od množiteľov je možné si kúpiť psov aj za 100 eur. Ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku a mal by si spozornieť.

zdroj: Sloboda zvierat

Poslanci z výboru EP pre životné prostredie prijali koncom januára 2020 uznesenie, kde žiadajú viaceré kroky proti čiernemu obchodu s domácimi zvieratami. Sú rozhodnutí zaviesť napríklad prísnejšie sankcie a povinnú registráciu zvierat. Jedným z jeho spoluautorov je aj slovenský poslanec Martin Hojsík.

Európanom na zvieratách záleží

Najviac majú ľudia doma psy a mačky a mnohí ich považujú za členov rodiny. Väčšine ľudí záleží na tom, v akých podmienkach zvieratá žijú – až 74% Európanov súhlasí s tvrdením, že domáce zvieratá si zaslúžia lepšiu ochranu. Vyplýva to z výsledkov eurobarometra o postojoch ľudí k zvieratám z roku 2015.

zdroj: unsplash.com

Nelegálny obchod so zvieratami je často spojený s krutými podmienkami. Šteniatka alebo mačiatka sú častokrát oddelené od matky príliš skoro a množitelia ich posielajú na dlhé cesty, často bez jedla a vody.

Podmienky pre zvieratá nie sú jediným problémom. Ilegálne množené zvieratá často nie sú zaočkované a môžu prenášať parazity a infekčné choroby na ľudí alebo hospodárske zvieratá. Čierny obchod narúša vnútorný trh a ľudia, ktorí kupujú zvieratá za nízku cenu, veľakrát nevedia, aké riziká sú s tým spojené.

Celoeurópsky systém na identifikáciu a registráciu psov a mačiek

V roku 2016 prijal parlament uznesenie, kde žiadal zavedenie kompatibilného systému na registráciu domácich zvierat. Teraz poslanci apelujú na komisiu, aby navrhla celoeurópsky systém na identifikáciu a registráciu psov a mačiek, prísnejšie kontroly a sankcie pre tých, ktorí zvieratám vybavujú falošné pasy.

Taktiež chcú jasnú definíciu šteňacím a mačacích fariem. Rozdiely v cenách zvierat totiž vychádzajú z toho, ako to na týchto farmách vyzerá. Ak kupujete zvieratko za dobrú cenu, je dosť možné, že sa nenarodilo v dobrých podmienkach.

Poslanci chcú jasné pravidlá pre množiteľov a národné registre autorizovaných chovateľov a predajcov. Taktiež chcú stimuly na to, aby si ľudia zvieratá radšej adoptovali. O uznesení sa bude hlasovať aj počas februárového plenárneho zasadnutia.

Zdroje: europarl.europa.eu, europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá