Slovensko „kraľuje“ nepopulárnemu rebríčku: Sme najdrahšou krajinou, strácame schopnosť prilákať nové investície, tvrdí APZD
- Slovensko sa stalo najdrahšou krajinou V4 na výrobu a zamestnávanie
- Zamestnať kvalifikovaného odborníka je u nás o 17 % drahšie než v Česku

- Slovensko sa stalo najdrahšou krajinou V4 na výrobu a zamestnávanie
- Zamestnať kvalifikovaného odborníka je u nás o 17 % drahšie než v Česku
To, že na Slovensku nie je úplne najlacnejšie, si asi postrehol. Po novom sme sa však stali najdrahšou krajinou na výrobu a zamestnávanie v rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4), informuje TASR.
Slovensko má najvyššiu korporátnu daň
Vo všeobecnosti je náročné udržiavať investície, no v tomto prostredí, kde sú vysoké dane, odvody a rastúce fixné náklady, je to ešte náročnejšie. Takisto aj získavanie nových investícií. Ak sa to nezmení, Slovensko bude čeliť stagnácii trhu práce a strate investičnej aktivity. TASR o tom informoval Marcel Valocka z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).
„Krajiny ako Česko, Poľsko, Maďarsko či Rakúsko ponúkajú stabilnejšie a výhodnejšie podnikateľské prostredie. Slovensko má najvyššiu korporátnu daň v regióne (24 %), ako jediné z eurozóny zaviedlo daň z finančných transakcií, zvýšilo stropy pre sociálne odvody a navýšilo fixné náklady firiem. Týmto nastavením strácame schopnosť súťažiť o nové investície, ale aj o výrobu nových produktov u etablovaných investorov,“ vyjadrila sa asociácia.
Zamestnať vysoko kvalifikovaného odborníka je na Slovensku drahšie ako v Česku
Ďalšou hrozbou je podľa asociácie to, že do krajiny prestanú prichádzať nové projekty a dobre platené pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou sa nebudú otvárať. Oproti Česku je zamestnanie vysokokvalifikovaného odborníka na Slovensku pre firmy drahšie takmer o 17 %. Samotný zamestnanec zarobí v čistom o 8 % menej. Stagnácia nových investícií povedie podľa APZD postupne k úbytku existujúcich pracovných miest.
Asociácia poukázala aj na to, že konsolidácia priniesla výlučne zvyšovanie daňového zaťaženia (96 % opatrení). Šetreniu v štátnej správe pripadli len 4 %. APZD tvrdí, že štrukturálne výdavky stúpli z 1,3 hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2022 na 3,3 % v roku 2023. A rok na to sa táto výška odhaduje na 5,2 %.
Menej pracovných príležitostí a pomalší rast miezd – to je podľa asociácie prax. „Nedostatok zdrojov na financovanie základných funkcií štátu môže priniesť škrty v sociálnych opatreniach, dôchodkoch či zdravotnej starostlivosti. Na konci dňa na to doplatí každý – nielen firmy, ale všetci zamestnanci a ich rodiny. Neexistuje bohatá krajina, ktorú by tvorili chudobní ľudia,“ dodala APZD.
Zmeny v DPH
Ako sme už informovali, DPH na základné potraviny na Slovensku klesne z 10 % na 5 %. Premiér Robert Fico (Smer-SD) povedal, že by sa to malo ukázať aj na cenovkách v obchodoch a štát na to podnikne všetky potrebné kroky. Ostatným potravinám klesla DPH z 20 na 19 %.
V zozname potravín, ktoré mali zlacnieť, nájdeš mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky, zemiaky, rôzne druhy zeleniny, chlieb a rôzne iné. Pre lepší prehľad si môžeš pozrieť náš zoznam.
Znížená DPH na niektoré potraviny však nie je jediná DPH, ktorá sa na Slovensku menila. Od 1. januára 2025 začala platiť daň z finančných transakcií, ktorá postihla zamestnávateľov a podnikateľov. Po novom musia platiť poplatky za výbery z bankomatov a za pohyby na účte. Pocítia ju aj bežní ľudia. Viac si prečítaš v článku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív SIU