Nový špeciálny prokurátor Lipšic nenávidí súčasnú opozíciu, tvrdí Fico. Kolíková verí v jeho bezúhonnosť

  • Nový špeciálny prokurátor zložil sľub do rúk predsedu NR SR Borisa Kollára
  • Bohužiaľ, v osobe bývalého špeciálneho prokurátora sa zhmotnilo to, čo si nik z nás pod pojmom spravodlivosť nepredstavuje, povedal Kollár
daniel lipšic
TASR/Pavel Neubauer
  • Nový špeciálny prokurátor zložil sľub do rúk predsedu NR SR Borisa Kollára
  • Bohužiaľ, v osobe bývalého špeciálneho prokurátora sa zhmotnilo to, čo si nik z nás pod pojmom spravodlivosť nepredstavuje, povedal Kollár

Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil sľub do rúk predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) a oficiálne sa tak stal novým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Šéf parlamentu v následnom príhovore skonštatoval, že funkcia špeciálneho prokurátora by mala byť jedným z najdôležitejších pilierov spravodlivosti. „Bohužiaľ, v osobe bývalého špeciálneho prokurátora sa zhmotnilo to, čo si nik z nás pod pojmom spravodlivosť nepredstavuje,” povedal Kollár na margo momentálne väzobne stíhaného Dušana K. Doplnil, že Lipšicovou úlohou bude v tejto súvislosti prinavrátiť dôveru odbornej aj laickej verejnosti v spravodlivosť, na čo má podľa neho správne predpoklady.

AKTUÁLNE: Matovič varuje, aby sa Slovensko pripravilo na tisícky ďalších úmrtí

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) doplnil, že Lipšic to vo funkcii špeciálneho prokurátora nebude mať ľahké. Pre boj za spravodlivosť je však podľa neho tým správnym človekom.

Poslanci parlamentu zvolili Lipšica za špeciálneho prokurátora v piatok 5. februára 79 hlasmi. Lipšic vo voľbe ako jediný neprokurátor uspel medzi prokurátormi Petrom Kyselom, Jánom Šantom a Vasiľom Špirkom.

Podľa Fica je to politická nominácia

„Je to politický špeciálny prokurátor. Prečo nemáme právo povedať, že to je čisto politická nominácia, čisto politický výber? Vybrali si (vládna koalícia, poznámka TASR) človeka, ktorý nenávidí súčasnú politickú opozíciu, ktorý celú svoju kariéru postavil na nenávisti,“ poznamenal Fico.

Tvrdí, že Lipšicovi na mieru pripravili zákon, aby mohol byť špeciálnym prokurátorom, pričom zabudli na potrebnú bezpečnostnú previerku, a tak mu ju vybavili cez ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Fico vyhlásil, že Lipšic má vo funkcii dve jasné úlohy, a to pokračovať v politickej trestnoprávnej perzekúcii opozície a ochraňovať súčasnú vládnu garnitúru Igora Matoviča (OĽANO).

Pripomenul jeho politickú minulosť, „podivuhodnú advokátsku prax“ aj nehodu, pri ktorej zomrel človek. V súvislosti so skladaním sľubu Lipšica do rúk šéfa NR SR namietal aj na minulosť Kollára. Pýta sa, prečo vo funkcii predsedu parlamentu nemohla mať koalícia človeka, za ktorým by neboli mafia, drogy, plagiátorská kauza a podobne.

AKTUÁLNY PREHĽAD: Mapa čiernych okresov sa oddnes mení, po návrate zo zahraničia je povinná karanténa

Kolíková tvrdí presný opak

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je presvedčená, že ako nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic svojím prístupom ukáže, že vie „odstíhať“ každého, vrátane členov koalície. Šéfka rezortu spravodlivosti zároveň zagratulovala novému špeciálnemu prokurátorovi k vymenovaniu do funkcie. Stanovisko ministerky poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti, informuje SITA.

Ministerka sa tiež vyjadrila k tomu, či nebudú spochybňované kroky Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na čele s Danielom Lipšicom, ak bude stíhaná opozícia. „Úprimne, ja si myslím, že by boli spochybňované rovnako, ako sú spochybňované od začiatku všetky kauzy, ktoré súvisia s korupciou a sú z obdobia bývalej vlády. Sú spochybňované, že sa jedná o politické kauzy. Ja som sa zatiaľ nestretla so žiadnym dôkazom, ktorý by tomu nasvedčoval,“ dodala Kolíková.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK