Slovensko má nový unikát. Prepája kryptosvet so zážitkom z ubytovania nevídaným spôsobom

  • Boli sme na otváračke prvého NFT hostela na svete
  • Adam Murár nám prezradil, v čom spočíva koncept MetaCHORS
Metachors - prvý NFT hostel na svete
Adam Murár/Unsplash/Lukáš Kulla
  • Boli sme na otváračke prvého NFT hostela na svete
  • Adam Murár nám prezradil, v čom spočíva koncept MetaCHORS

Butikový kapsulový art hostel CHORS like a hotel sa rozrástol o nové podlažie, kde nájdu všetci návštevníci niečo, čo na Slovensku doposiaľ nebolo. Prepojenie digitálneho sveta s ubytovaním v industriálnom štýle.

Cieľom je spríjemnenie zážitku z ubytovania prostredníctvom digitálneho umenia NFT. O projekte sme sa porozprávali aj so spoluzakladateľom Adamom Murárom, ktorý nám opísal svoju víziu.

„Rozhodli sme sa, že vytvoríme živý blockchain, teda prepojené izby, ktoré berieme ako ‚živý blok’. Každá izba je jeden blok a chain zároveň (chodba, na ktorej sa ľudia stretávajú je symbolikou chainu). Nechceli sme to urobiť opäť v štýle kapsúl a chceme sa od originálu odlíšiť viacerými prvkami.“

Metachors - prvý NFT hostel na svete
zdroj: Adam Murár

Izby disponujú elektricky ovládanými svetlovodmi, eko rekuperáciou a sú určené pre krypto nadšencov, ktorí hľadajú miesto s pravými NFT umeleckými dielami inšpirovanými významným slovenským maliarom Marekom Ormandíkom.

Hostel nie je založený na čistom Metaverse

V hosteli nenažiješ skutočný náhľad do Metaversu a jeho prepojenie s virtuálnou realitou pramení z koncepcie NFT. MetaCHORS sa skôr zameriava na ‚social experience’, ľudia sa reálne stretávajú, majú spoločenskú miestnosť na zábavu alebo coworking, spoločnú kúpeľňu a chodbu. Sú prepojení. My sme nešli priamo do Metaverse, ale vytiahli sme z neho len určité prvky,“ prezradil 20-ročný Adam Murár.

Čo je to NFT (non-fungible token)? Jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain a radí sa do oblastí sveta kryptomien. Ide o nezameniteľné tokeny uložené na blockchaine, na ktorom je s nimi možné obchodovať. Vo forme NFT môžu byť napríklad digitálne súbory vrátane obrázkov a nadviazať možno na ne rôzne funkcie.

Čo je to Metaverse? Splynutie digitálneho a reálneho sveta, do ktorého sa budeš môcť dostať s pomocou virtuálnej a rozšírenej reality. Predstaviť si ho môžeš ako 3D internet, ktorý ti poskytne neobmedzené možnosti.

Implementácia prvkov virtuálnej reality Metaverse je napojená na ubytovanie. Každá izba má vytlačený NFT token – digitálne umenie, ktoré však zaznamenalo celosvetovo nekompromisný prepad. Či to môže mať vplyv na chod hostela nám lepšie vysvetlil manažér hostela Andrej Kútik.

„Aktuálne sme vyšli von s projektom, ktorý je zameraný na virtuálny svet – NFT, kryptomeny. A ten, kto dnes nakúpi, na tom bude vedieť v budúcnosti získať. Pravidelne komunikujeme s odborníkmi v rámci trhových hodnôt a konštatujú, že toto je len dočasné. Bitcoin by sa mal vrátiť na svoju hodnotu a pôjde oveľa vyššie. Prepad NFT nijak nepociťujeme.“

Metachors - prvý NFT hostel na svete
zdroj: Adam Murár

Pred dvomi mesiacmi CHORS dokonca inovoval a dnes si vieš ubytovanie, ako aj všetky doplnkové služby hostela, zaplatiť kryptomenami (Bitcoin, Ethereum a iné).

Vernostný systém CHORSGod NFT

Vernostný systém slúži pre hostí, ktorým sa po kúpe NFT „odomknú“ rôzne benefity: raňajky zdarma, prémiovú kávu, welcome drink alebo 20 % doživotné zľavy na pobyty, jedlá a nápoje. Všetko výhody nájdeš tu.

Ak si kúpiš NFT token CHORSGod v hodnote 100 eur a ubytuješ sa v hosteli, napr. na 4 dni (dvojlôžková izba 60 eur/noc), zaplatíš namiesto 60 eur len 48 eur/noc.

K dispozícii sú taktiež raňajky, ktoré máš v prípade kúpy NFT zadarmo. Treba ale pripomenúť, že ak sa do hostela už neplánuješ vrátiť, investícia do NFT sa ti nevráti. Budeš však vlastniť kúsok digitálneho umenia, ktoré získaš aj vo fyzickej podobe.

V plánoch sú Praha, Viedeň a Budapešť

Momentálne CHORS ponúka štandard 4-hviezdičkového hostela, ktorý môžeš zažiť na Obchodnej 43 v Bratislave. Projekt so slovenskými investormi má veľké plány, ktorá sa pokúsia zrealizovať v najbližších rokoch. 

95 % návštevníkov hostela pochádza zo zahraničia. Rovnaký trend očakávajú aj pri novootvorenom hosteli, ktorého plány siahajú mimo hranice Slovenska.

Ako povedal Andrej Kútik, nový hostel na báze NFT je už od začiatku celosvetový projekt a nikdy sa neorientoval len na Slovensko.

Podobného názoru je aj spoluzakladateľ Adam, ktorý projekt taktiež vidí v iných mestách Európy: „Praha, Viedeň, Budapešť a Bratislava. Do srdca Európy, tam by sme chceli postupom času MetaCHORS posunúť, ale nebude to určite ľahké.“

Metachors - prvý NFT hostel na svete
zdroj: Adam Murár

„Konkurenciu mám veľmi rád. Teším sa z toho, keď na okolí vyrastajú nejaké nové projekty. Jednak nám dávajú takú spätnú väzbu, že je niekto v niečom lepší. Motivuje nás to. Vnímame to ako nástroj k tomu, aby sme sa zlepšili aj my,“ dodáva skúsený manažér na adresu konkurencie.

Na záver doplnil, že CHORS nie je na trhu nováčikom, len prišli na trh s novým produktom. Od roku 2019 získali niekoľko ocenení za najlepší hostel, najlepší dizajn i najlepšiu architektúru.

MetaCHORS by preto mohol kráčať rovnakým smerom. Závisieť to bude aj od vývoja kryptomien, ako napr. Bitcoinu, ktorý sa stále drží nad hranicou 20-tisíc eur.

Zdroje: Metachors, Chors

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá