Slovensko má problém. Po chýbajúcich vakcínach chýbajú aj správne striekačky, stovky dávok vakcín skončili v koši

  • Slovensko má ďalší problém vo svojej očkovacej stratégii
  • Nemocnice a očkovacie centrá okrem nedostatku vakcíny zápasia aj s nedostatkom správnych striekačiek
  • V dôsledku ich nedostatku sme vyhodili stovky dávok vakcín od Pfizeru
  • Problému sa dalo predísť, keby štát nakupoval centrálne a v predstihu, tvrdí Chirana T.Injecta
Vakcína Pfizer
SITA/AP, Frank Augstein
  • Slovensko má ďalší problém vo svojej očkovacej stratégii
  • Nemocnice a očkovacie centrá okrem nedostatku vakcíny zápasia aj s nedostatkom správnych striekačiek
  • V dôsledku ich nedostatku sme vyhodili stovky dávok vakcín od Pfizeru
  • Problému sa dalo predísť, keby štát nakupoval centrálne a v predstihu, tvrdí Chirana T.Injecta

Slovensko má ďalší problém vo svojej očkovacej stratégii. Už minulý rok v apríli Startitup.sk upozornil na fakt, že Slovensko má začať nakupovať ihly a injekčné striekačky. Upozornenie vychádzalo zo slov najväčšieho slovenského výrobcu zdravotných ihiel a striekačiek firmy Chirana T.Injecta zo Starej Turej.

Teraz sa ukázalo, že jeho slová boli pravdivé a Slovensku naozaj chýbajú správne striekačky s ihlami. Nemocnice a očkovacie centrá tak okrem nedostatku vakcíny zápasia aj s nedostatkom striekačiek s malými ihlami s tzv. malým mŕtvym priestorom, ktoré dokážu vytiahnuť aj šiestu dávku z ampulky vakcíny Comirnaty od Pfizeru. Povolenie vyťahovať šiestu dávku z ampulky udelila Európska lieková agentúra (EMA) na začiatku januára.

DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Už jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech je účinná až na 90 %, je v tom však háčik

Vyhodili stovky dávok 

Podľa informácií denníkov SME a Pravda došlo k plytvaniu a nemocnice s klasickými striekačkami nedokázali vytiahnuť šiestu dávku z ampulky. V koši tak skončili stovky dávok vakcíny. Podľa Pravdy len v trnavskej nemocnici vyhodili 700 dávok vakcíny. Pfizer si navyše šiestu dávku v ampulke začal účtovať.

Vakcína od Pfizeru bola v januári najpoužívanejšou vakcínou na Slovensku. Podľa SME minister zdravotníctva Marek Krajčí približne pred mesiacom tvrdil, že na Slovensku máme ihiel a injekčných striekačiek dostatok. Celému problému by sa dalo zabrániť, keby ihly objednávalo ministerstvo zdravotníctva, rovnako ako vakcíny, centrálne. Nemocnice si museli striekačky s ihlami zabezpečovať samy.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Podľa denníka SME Univerzitná nemocnica v Martine a fakultná v Trnave začali používať injekcie s malým mŕtvym priestorom len pred niekoľkými dňami. Zásoby striekačiek nie sú dostatočné a vydržia len na krátke obdobie. „Aktuálne máme 105 400 kusov injekčných striekačiek s mŕtvym priestorom vrátane ihly. Toto množstvo nám postačí približne na 10 týždňov,“ uviedla Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava pre denník.

Podľa Kliskej to ani do budúcnosti nevyzerá nádejne a upozorňuje na nedostatok infekčných striekačiek priamo u výrobcu. S nedostatkom striekačiek rastie aj ich cena. Momentálne cena jednej striekačky je približne 18 centov, jeden kus ihly stojí 2,3 – 3,6 centov.

Vláda začala rokovať so slovenským výrobcom až minulý týždeň

Chirana T.Injecta minulý rok vyzývala vládu na rokovania. „Boli sme šokovaní pôvodnou požiadavkou Štátnych hmotných rezerv na desiatky tisíc striekačiek a ihiel. My vieme, že ich budeme potrebovať milióny a už máme indikácie obrovských objednávok zo zahraničia. Svet sa pripravuje na najmasovejšie očkovanie v dejinách ľudstva a naše kapacity sú pripravené pre túto krajinu,“ uvádzala Chirana ešte minulý rok.

V rozhovore pre Denník E generálny riaditeľ firmy Teodor Lysák uviedol, že slovenská vláda, oslovila spoločnosť až minulý týždeň, 29. januára. Pritom Dáni od slovenskej spoločnosti nakupujú potrebné striekačky aj ihly od septembra, prvé dávky ihiel Dánom zaslali už v októbri. „To, čo spravili Dáni, sme my radili aj Slovensku už od jari. Krajina si pokojne mohla spraviť zásoby. Päťročná záruka je v našej brandži štandardom, na kvalite by nič nestrácali. Slovensku však chýba dlhodobé vizionárske plánovanie,“ uviedol Lysák pre Denník E.

Podobnému problému čelila aj Česká republika, ktorá mala nedostatok ihiel a injekčných striekačiek a neskôr objednala nevhodné z Číny. Nakoniec tiež využila produkciu slovenskej firmy Chirana, informuje iDNES.cz.

Zdroje: SME, Pravda, Denník E, iDNES.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech