Slovensko má prvý mrakodrap: Eurovea Tower dosiahla výšku 150 metrov a ide vyššie

  • Eurovea Tower dosahuje výšku 150 metrov, stane sa prvým slovenským mrakodrapom
  • Celková výška dosiahne v novembri tohto roka 168 metrov
Eurovea Tower najvyššia budova na Slovensku mrakodrap
Ilustračný obrázok, JTRE/Filip Záhorský (dronistask)
  • Eurovea Tower dosahuje výšku 150 metrov, stane sa prvým slovenským mrakodrapom
  • Celková výška dosiahne v novembri tohto roka 168 metrov

Eurovea Tower dosahuje výšku 150 metrov, stane sa tak prvým slovenským mrakodrapom. Ako informuje developer projektu J&T Real Estate (JTRE), Bratislava sa podľa Rady pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH) stane 201. mestom na svete, v ktorom stojí mrakodrap, teda budova s výškou minimálne 150 metrov.

Eurovea Tower túto hranicu prekoná tento týždeň dokončením 44. poschodia,“ konštatuje investor s tým, že celková výška mrakodrapu dosiahne po dokončení hrubej stavby v novembri tohto roka 168 metrov.

Eurovea Tower najvyššia budova na Slovensku mrakodrap
zdroj: JTRE/Filip Záhorský (dronistask)

Jedinečná výstavba

Stavebné práce na pokračovaní komplexu Eurovea sa začali koncom roka 2019. Začiatkom tohto roka prekonala hrubá stavba Eurovea Tower polovicu konečnej výšky, hranicu 100 metrov prelomila koncom marca a najvyššou budovou na Slovensku sa stala v júni.

„V najbližších dňoch sa začne montovať koruna mrakodrapu vysoká 17,4 metra, ktorú bude tvoriť 12 lúčov zložených z dvoch častí,“ priblížil developer s tým, že v októbri príde na rad betónovanie meter hrubej stropnej dosky na najvyššom, 45. poschodí. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení.

Eurovea Tower najvyššia budova na Slovensku mrakodrap
zdroj: JTRE/Filip Záhorský (dronistask)

Okrem mrakodrapu so 400 rezidenciami tvoria projekt Eurovea 2 rozšírenie nákupného centra, rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova X, Pribinova Y a podzemné garáže.

Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte Eurovea City pri Dunaji je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova s prípravou na umiestnenie telesa električkovej trate a ďalšie verejné priestory, ihriská a športoviská. Dokončenie celého projektu je naplánované na budúci rok.

Eurovea Tower najvyššia budova na Slovensku mrakodrap
zdroj: JTRE/Filip Záhorský (dronistask)

Požiar technického zariadenia

Stavbe sa však nevyhli problémy. Na budove Eurovea Tower na začiatku leta vypukol požiar, ktorí hasiči zlikvidovali. Informoval o tom hovorca developera JTRE Daniel Suchý.

„Požiar na Eurovea Tower sa netýkal konštrukcie stavby, ale išlo o požiar technického zariadenia – kompresora, ktorý nezvládol prevádzkový tlak. Požiar začali v krátkom čase likvidovať hasiči,“ uviedol.

Bratislavskí hasiči prijali oznámenie o požiari strechy rozostavanej výškovej budovy na Landererovej ulici dňa 22. júna 2022 krátko pred 8:00. Ako informovali v situačnej správe, po príjazde zistili, že ide o požiar kompresora a stavebného materiálu na 38. poschodí.

Eurovea Tower
zdroj: Martin Brondoš

„Hasičom sa pred malou chvíľou podarilo požiar lokalizovať, aby sa ďalej nešíril. Z miesta zásahu nie sú v súčasnosti nahlásené žiadne zranené ani usmrtené osoby,“ uviedli s tým, že zásah bol sťažený zlým prístupom k požiarovisku. Na mieste zasahovalo 27 profesionálnych a dvaja dobrovoľní hasiči so siedmimi kusmi hasičskej techniky.

Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower pritom prekonal už počas júna tohto roka po dokončení 38. nadzemného podlažia výšku 125 metrov a stal sa tak najvyššou budovou na Slovensku.

Ako sme spomenuli už vyššie, podľa developera projektu JTRE, stavba bude mať po dokončení 47 nadzemných podlaží a výšku neuveriteľných 168 metrov. Najvyšší bod by mala dovŕšiť do konca tohto roka. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá