Slovensko má šancu získať státisíce vakcín. Vďaka tomu by sa do leta podarilo zaočkovať ďalších 46 % Slovákov

  • Slovensko nevyužili nákup vakcín Pfizer v plnom rozsahu, dohodli sa radšej na dodávke ekonomicky výhodnejšej vakcíny AstraZeneca
  • Tá však mešká s dodávkou
  • Ak v Bruseli prejde návrh, mohlo by si Slovensko prilepšiť o viac ako 600-tisíc dávok vakcíny Pfizer
Pfizer vakcína
TASR/AP/Jessica Hill
  • Slovensko nevyužili nákup vakcín Pfizer v plnom rozsahu, dohodli sa radšej na dodávke ekonomicky výhodnejšej vakcíny AstraZeneca
  • Tá však mešká s dodávkou
  • Ak v Bruseli prejde návrh, mohlo by si Slovensko prilepšiť o viac ako 600-tisíc dávok vakcíny Pfizer

Európska únia uvažuje, že podá pomocnú ruku krajinám, ktoré nevyužili ponuku od spoločnosti Pfizer a objednali si od danej  spoločnosti len mizivé množstvo vakcín. Medzi šetrnými krajinami je aj Slovensko. V Bruseli sa ale rodí solidárny návrh, ktorý by výrazne pomohol dostať na Slovensko väčší objem vakcín. Išlo by o vakcínu od spoločnosti Pfizer. Ak by návrh prešiel, Slovensko by celkovo malo mať v júni k dispozícii až 4,6 milióna vakcín. 

Ako uvádza Denník N, Európska únia aktuálne rieši, ako prerozdeliť extra dodávku 10 miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer. Európska únia pravdepodobne vyčlení 7 miliónov vakcín, ktoré by boli do členských štátov distribuované na základe počtu obyvateľov. Slovensko by podľa tejto dohody dostalo 85-tisíc dávok. 

Zvyšné 3 milióny vakcín by mala EÚ ponúknuť štátom, ktoré nevyužili možnosť nakúpenia vakcín od spoločnosti Pfizer v plnom rozsahu. Ide o Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovensko. Ak by návrh prešiel, Slováci by sa mohli tešiť z ďalších 600-tisíc dávok. Darček v podobe vakcín by mohla dostať aj Česká republika. 

Kto šetrí má za nedostatok vakcín 

Slovensko nevyužilo nákup vakcín od spoločnosti Pfizer, radšej využili nákup ekonomicky výhodnejšej vakcíny AstraZeneca. Tá však s dovozom mešká, čo výrazne narušuje očkovaciu stratégiu viacerých štátov. Dodávky vakcín meškajú, pandémii je to však ukradnuté. Zachrániť nás môže len solidárnosť ostatných členských štátov. „V tomto štádiu si my už veľmi nenavyberáme, v januári sme urobili chybu. Teraz sa spoliehame na štedrosť ostatných,“ povedal pre Denník N bývalý predseda európskeho výboru Tomáš Valášek.

Potvrdil aj to, že takéto prerozdelenie by mohlo byť reálne. „Rozhoduje sa o tom na úrovni veľvyslancov. Zatiaľ to nie je formálne schválené, ale iná vec na stole nie je a ak sa na niečom dohodnú, tam s istými úpravami na tomto.

Ak by Brusel daný návrh nezmietol zo stola a dodávky vakcín by boli v súlade s plánom, mali by sme na Slovensku, mimo Sputnik V, až 4,6 milióna dávok. Keďže sú povinné dve očkovacie kolá, číslo 4,6 milióna predstavuje možnosť zaočkovať až 46 % obyvateľstva. 

Zdroj: Denník N/ minúta po minúte

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech