Slovensko má vo svete najhoršiu reputáciu v ochrane zvierat. Ľudia vyzývajú Matoviča ku zásadnej zmene

  • Slovensko dlhodobo nedokázalo vyčleniť finančné prostriedky na podporu ochrany týraných zvierat
  • Útulky sú preplnené a na internete deň čo deň pribúdajú fotky ohavne utýraných zvierat
  • Dnes však máme vďaka reformnému „korona” balíku z Bruselu historickú šancu to zmeniť
  • Aktivisti preto Igorovi Matovičovi adresujú jasnú výzvu
pes
TASR/Jaroslav Novák, AP Photo/Liliana Ciobanu
  • Slovensko dlhodobo nedokázalo vyčleniť finančné prostriedky na podporu ochrany týraných zvierat
  • Útulky sú preplnené a na internete deň čo deň pribúdajú fotky ohavne utýraných zvierat
  • Dnes však máme vďaka reformnému „korona” balíku z Bruselu historickú šancu to zmeniť
  • Aktivisti preto Igorovi Matovičovi adresujú jasnú výzvu

Organizáciám zastupujúcim práva zvierat v našej krajine už došla trpezlivosť. Vôbec po prvýkrát za ich 10-ročnú históriu sa v oblasti ochrany týraných zvierat obracajú priamo na premiéra. Sú pritom presvedčení, že situácia viac neznesie odklad.

„Náš list a žiadosť, ktorú na vás smerujeme, pojednáva o obzvlášť zavrhnutia hodnom týraní zvierat a katastrofálnej vymožiteľnosti práva v tejto oblasti. S týmto tvrdením by do veľkej miery súhlasili aj vaše rezortné ministerky a ministri, ktorí sú so situáciou dobre oboznámení, na jej zásadnejšie riešenie im však chýbajú personálne a technické kapacity. Tento stav trvá už minimálne 10 rokov a z roka na rok sa zhoršuje,“ píšu aktivisti v otvorenej výzve premiérovi Igorovi Matovičovi.

Gepostet von Zvierací ombudsman am Freitag, 31. Mai 2019

Zdôrazňujú, že už viac ako 60 000 signatárov petície, žiada zásadné riešenie – odňatie zvierat tyranom a uloženie zákazu chovu. Podľa nich štátne orgány v oblasti katastrofálneho týrania zvierat nekonajú a preto sa tie ohavnosti naďalej dejú.

Za zabitie psa utýraním pôjdeš za mreže na 8 rokov. Toto sú detaily novely zákona

„Ľudia, ktorým trápenie zvierat nie je ľahostajné, sa v dôsledku dlhodobej frustrácie z nevymožiteľnosti práva utiekajú ku krajne pravicovým až extrémistickým skupinám, konšpiračným médiám a narastajú v nich extrémne tendencie, môžu sa radikalizovať,“ hovoria.

Ochranári majú vážne obavy, že ak nedôjde v krátkom čase aspoň k citeľnému zlepšeniu stavu, môže dôjsť k násiliu voči marginalizovaným skupinám – a už nielen na sociálnych sieťach a v politike extrémistických strán, ale aj k fyzickému násiliu. Súčasnú vládu preto žiadajú, aby tomuto stavu predišla.

NEZABUDLI SME – NEŠŤASTNÚ SITUÁCIU S KOŠICKOU ASANAČKOU NAĎALEJ POZORNE SLEDUJEME ☝️🐶❗️Nakoľko sa pomaly blíži koniec…

Gepostet von Zvierací ombudsman am Donnerstag, 23. Januar 2020

„Každý deň sú sociálne siete plnené príšernými fotografiami upálených a dorezaných zvierat, odrezaných orgánov, vypálených očí, často v kontexte so sociálne znevýhodneným prostredím, nevynímajúc prostredie marginalizovaných komunít (ale ani zďaleka k tomu nedochádza len tam). Nezriedka sú páchateľmi deti, alebo sú toho denne svedkami ako niečoho, čo je normálne, či dokonca zábavné,“ konštatujú.

Aktivisti upozorňujú, že podľa štatistík veterinárnej správy prejde prevažne neštátnymi útulkami ročne na Slovensku takmer 12 000 zvierat. Tieto neštátne organizácie, ktorých je v našej krajine vyše 40, nemajú žiadnu systémovú finančnú kompenzáciu od štátu.

Si za prísnejšie tresty pre tyranov zvierat?

Sú financované z darov fyzických osôb, často zo zahraničia, napríklad z Rakúska či Nemecka, kde sa občania nemôžu pozerať na katastrofálne týranie týchto živých bytostí.

Tie podľa skúsenosti ochranárov prežívajú a hynú na metrových reťaziach u rôznych agresorov, alkoholikov a pseudofarmárov, dolámané či ubité na smrť, alebo v osadách. Tu okrem týrania zo zábavy často ľudia skrátka týrajú nevedomky, pričom často sa nedokážu postarať ani sami o seba. Chýba odpoveď na otázku „kto zvieratá zhabe“ a „kam ich umiestni“

Gepostet von Zvierací ombudsman am Mittwoch, 22. August 2018

„Odpoveď vlastne existuje, dokonca je zakotvená v dnes účinnom zákone. To, čo doteraz chýbalo, boli kapacity, teda finančné prostriedky na personálne a technické zabezpečenie,“ približujú.

Aktivisti upozorňujú, že agenda ochrany zvierat pred brutalitou je v okolitých krajinách, najmä v Rakúsku, Nemecku ale aj v ČR či Poľsku, zvládnutá tak, že ju nemusia riešiť. Naopak, Slovensko zažíva dennodenne medzinárodnú blamáž za katastrofálnu úroveň nepotrestaného násilia a zanedbávania zvierat, ktorých ochrana je zakotvená dokonca v Zmluve o fungovaní EÚ. 

„Dovoľujem si povedať, že v žiadnej oblasti SR nemá takú zlú reputáciu, ako v oblasti ochrany zvierat, a boli by ste prekvapený, koľko vašich rezortných kolegov sa o túto tému zaujíma. Čokoľvek dobré na medzinárodnom poli urobíme, akýkoľvek skvelý výsledok dosiahneme v oblasti vedy či výskumu, stráca lesk, keď príde na to, že sa u nás nemalá časť občanov zabáva na tom, ako týrajú zvieratá. Po 30 rokoch je načase, skoncujme s tým, pán premiér,“ píše Zuzana Stanová, iniciatíva Zvierací ombudsman.

Výzvu podporuje aj zastúpenie organizácií: Pes v núdzi, Cesta za domovom, Psia duša, Cerberus, útulok Sereď, Túlavá labka a organizácií zastrešených občianskym združením Aliancia združení na ochranu zvierat.

Zdroje: Zvierací ombudsman, Changenet.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá