Slovensko mení pravidlá, doposiaľ voľnopredajnú drogu si od decembra v našej krajine nekúpiš

  • Hovorilo sa o tom dlho, ale oficiálne sa nič nevedelo
  • Teraz je to isté, od 9. decembra platí na Slovensku zákaz predaja kratomu
Unsplash/cottonbro, Pixabay.com/ Leonhard Niederwimmer
  • Hovorilo sa o tom dlho, ale oficiálne sa nič nevedelo
  • Teraz je to isté, od 9. decembra platí na Slovensku zákaz predaja kratomu

Na návrh Ministerstva vnútra došlo k zaradeniu kratomu do I. skupiny psychotropných látok. Kratom totiž obsahuje aktívnu zložku alkaloidov mitragynin a 7-hydroxymitragynin s potenciálnymi analgetickými, protizápalovými alebo svalovo-relaxačnými účinkami.

Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť vyvoláva stimulačné účinky, napríklad bdelosť, družnosť, točenie hlavy a zníženú motorickú koordináciu. Stačí pritom užiť len malú dávku s hmotnosťou len pár gramov.

„Účinky sa zvyčajne prejavia do desiatich minút po požití a môžu trvať až jeden a pol hodiny. Vyššia dávka môže vyvolať účinky podobné ako po užití sedatív s trvaním do šesť hodín.“

Pravidelné užívanie môže dokonca vyvolať vznik závislosti s vedľajšími účinkami, ako je nevoľnosť až zvracanie, poškodenie pečene, potenie, triaška, nespavosť či halucinácie.

Expert Darshan Singh spolu s kolektívom vo svojej štúdii uvádzajú, že z 293 užívateľov kratomu, mala viac ako polovica diagnostikovanú ťažkú formu závislosti, zatiaľ čo u 45 % bola zistená mierna forma závislosti. Kratom už dnes patrí na zoznam zakázaných látok v Poľsku a v niektorých štátoch USA.

Keďže doposiaľ bol v našej krajine voľne predajný, na trhu pôsobí množstvo e-shopov, ktoré sa jeho predajom živia. Teraz tvrdia, že sa stalo to najhoršie, čo sa z ich hľadiska mohlo udiať.

Tvrdia, že celý zákaz je založený na úvahách o riziku nadužívania vysokých dávok alebo o dlhodobej konzumácii. O spomínanej štúdii z Malajzie tvrdia, že nie je príliš presvedčivá.

„Keby sme podobne uvažovali nad tabakom alebo alkoholom, výsledok by bol rovnaký,“ tvrdí Miro Jahoda,  jeden z predajcov.

Zaujal ťa kratom?

Predajcovia konštatujú, že ľudia, ktorí si budú chcieť kratom opäť kúpiť, začnú nakupovať v susednej Českej republike. Balík si následne nechajú doručiť blízko hraníc Slovenska do rôznych zásielkovní.

Súčasť rituálov

Kratom bol prvýkrát vedecky popísaný v roku 1839 ako Mitragyna Speciosa. Ide o vždy zelený tropický strom a jeho príbuznými sú napríklad kávovník či u nás rastúci lipkavec.

Vo svete je známy aj pod názvami Biak, Ketu, Kakuam alebo Thomu. Dorastá do výšky až 25 metrov. Bežne sa vyskytuje v krajinách juhovýchodnej Ázie, ako je Thajsko, Mjanmarsko, Indonézia, Malajzia či Papua Nová Guinea.

Pôvodne sa v týchto krajinách používali jeho listy napríklad pri varení v kuchyni. Do listov ľudia balili ryby, prípadne sa pridávali ako korenie pri dusení mäsa. Najčastejšie sa z nich pripravoval čaj, len zriedkakedy sa listy využívali pre fajčenie. 

Užívanie kratomu malo významnú sociálnu úlohu. Napríklad v Thajsku býval tradične ponúkaný hosťom ako súčasť legiend a rituálov. Mal tiež duchovno-náboženský význam.

V oblastiach prirodzeného výskytu bol kratom významnou bylinou tradičnej medicíny. Rybári či farmári v severnej Malajzii a južnom Thajsku bežne používali listy k zlepšeniu produktivity práce a na zmiernenie únavy.

Vidiecki ľudia zase využívali listy k samoliečbe bežných zdravotných problémov (hnačka, horúčka a bolesť), prípadne ako obklad na rany. V devätnástom storočí bol v Malajzii a Thajsku používaný tiež pri liečbe závislosti na ópiu.

O svoje skúsenosti s kratomom sa pre Startitup podelil mladý Slovák, ktorý si na kratome „fičal” aj s prestávkami takmer dva roky.

Zo začiatku to bolo dosť fajn. Po pár minútach som sa cítil ako vymenený. Aj preto som to začal užívať pravidelne. Začal som mať pocit, že som schopný konečne niečo robiť.“

Neskôr však začal pociťovať väčšiu potrebu užitia a bez kratomu si v podstate nevedel predstaviť deň. „Päťkrát som sa toho chcel zbaviť, päťkrát som do toho naspať spadol. Toto sa mi nedialo ani s alkoholom,“ prezradil.

Zdroje: NRSR, europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá