Slovensko môže mať nový cezhraničný most. Spojí nás s Rakúskom

  • Most má ambíciu spojiť obec Záhorská Ves s rakúskym Angernom
  • V súčasnosti naši rakúski susedia pracujú na dokončení štúdie
Ilustračný obrázok (Flickr, Peter Kaminski)
Ilustračný obrázok (Flickr, Peter Kaminski)
  • Most má ambíciu spojiť obec Záhorská Ves s rakúskym Angernom
  • V súčasnosti naši rakúski susedia pracujú na dokončení štúdie

Záhorská Ves je najzápadnejšia obec na Slovensku, nachádzajúca sa v okrese Malacky. Obec hraniční s Rakúskom a už minulosti sa uvažovalo, že by sa na tomto území mohol postaviť cezhraničný most. Ako informovala agentúra TASR, myšlienka je opäť živá. Projekt by mal spojiť Záhorskú Ves s rakúskym mestom Angernom.

Momentálne sa realizuje štúdia, ktorá má preukázať, či je možné most vybudovať mimo zastavaného územia obcí. Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) súhlasili s dohodou o plánovaní mosta, podpis dohody však podmieňujú pozitívnym vyjadrením Štátnej ochrany prírody.

V súčasnosti spája Záhorskú Ves s Rakúskom kompa. Tá premáva na mieste, kde mal pôvodne stáť už spomínaný most. Projekt však v roku 2014 stroskotal, pretože sa proti nemu v referende vyslovili tri štvrtiny obyvateľov Angernu, ktorí sa obávali, že by sa ich obec stala tranzitným miestom pre dopravu.

zdroj: Kompa medzi Záhorskou Vsou a Angernom (Wikimedia, Matthiasb)

Zástupcovia BSK a zástupcovia spolkovej krajiny Dolné Rakúsko tému opäť otvorili v septemberi 2018. Rakúska strana navrhla hľadať možnosť alternatívneho umiestnenia mosta mimo intravilánu obcí, pričom reálnosť takéhoto riešenia má určiť štúdia uskutočniteľnosti.

„Ak štúdia preukáže, že je skúmaný variant realizovateľný, BSK a Dolné Rakúsko vyvinú úsilie o hľadanie externých finančných zdrojov potrebných na financovanie projektu,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Štúdiu má obstarať rakúsky partner.

Momentálne sa v Bratislave a jej okolí nachádza iba jediný cezhraničný most, ktorý spája bratislavskú mestskú časť Devínsku Novú Ves s Rakúskom. Most bol otvorený v septembri 2012. Projekt vznikol v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech