Slovensko môže prísť o ďalšie státisíce eur. Na naše zásoby zlata sa chystá austrálska spoločnosť

  • Napriek tomu, že ložíska zlata sú vo vlastníctve štátu, o ťažbe a následnom predaji rozhoduje banský úrad
  • Súkromní investori z výnosov z predaja platia štátu len minimálne poplatky
  • Slovensko v takýchto prípadoch prichádza o tisíce eur
gold
unsplash.com/Pexels
  • Napriek tomu, že ložíska zlata sú vo vlastníctve štátu, o ťažbe a následnom predaji rozhoduje banský úrad
  • Súkromní investori z výnosov z predaja platia štátu len minimálne poplatky
  • Slovensko v takýchto prípadoch prichádza o tisíce eur

Austrálska ťažobná spoločnosť MetalsTech sa predbežne dohodla na kúpe projektu ťažby zlata na Slovensku v lokalite Šturec pri Kremnici, ktorá má najvyššie potvrdené zásoby zlata v krajine. Informoval o tom server Themarketherald.com.au.

Ťažbári na Slovensku však platia menej ako by mali

Na túto skutočnosť v auguste poukázala opozičná strana SaS, ktorá obvinila Obvodný banský úrad z nečinnosti pri vymáhaní poplatku za ťažbu zlata v Hodruši-Hámroch, informoval denník SME.

Napriek tomu, že v Ústave SR sa nerastné bohatstvo vrátane ložísk zlata označuje ako vlastníctvo Slovenskej republiky, o ťažbe a následnom predaji rozhoduje banský úrad. Štát má následne nárok len na takzvanú úhradu za vyťaženie súkromnou firmou.

Práve to považovala SaS za problém, nakoľko podľa nich ťažbári neoprávnene využívajú výnimku v zákone na zníženú sadzbu odvodu a štátu odvádzajú iba 8-tisíc eur ročne. Poplatok za ťažbu zlata by mal predstavovať 5% z tržieb, spomínaná firma však využívala výnimku, po ktorej bol poplatok určený len na 0,1%.

16 eur za kilogram, aj keď skutočná cena je takmer 800 eur

„Ak by tí, ktorí na Slovensku zlato ťažia, odvádzali poplatok tak, ako je v zákone napísané, platili by 400-tisíc eur. Namiesto toho platia iba päťdesiatinu tejto sumy, teda 8-tisíc eur za vyťaženie 500 kilogramov zlata ročne. To vychádza na 16 eur za kilogram,“ upozornil predseda SaS Richard Sulík.

Strana sa preto rozhodla obrátiť na Najvyšší kontrolný úrad, ktorý mal ťažbu zlata preveriť. Situáciu v tom čase začal preverovať aj rezort hospodárstva, pod ktoré spadá Obvodný banský úrad.

Ak by sa tieto podozrenia potvrdili a austrálska spoločnosť by začala ťažbu zlata na našom územi, mohlo by to znamenať ďalší prípad, ktorý by znamenal finančnú stratu pre Slovenskú republiku.

Napriek tomu, že Slovensko má v zemi ukryté nerastné bohatstvo v hodnote desiatok miliárd eur, štát z neho získava len omrvinky. Dlhodobým problémom je hlavne to, že súkromní investori z výnosov z predaja platia štátu len minimálne poplatky.

zdroj: Pexels

Podľa dohody má MetalsTech 45 dní na dokončenie technických, právnych a finančných hĺbkových kontrol projektu. V prípade dohody získa MetalsTech od Arc Minerals akcie jej slovenskej firmy Ortaca za 750-tisíc austrálskych dolárov (cca 462-tisíc eur). Arc tiež získa licenčný poplatok 2 AUD za každú uncu zlata nad súčasným odhadom zdrojov, ktorý je 1,5 milióna uncí.

Zdroj: ČTK, SME, zakonypreludi.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech