Slovensko musí nakúpiť vakcíny proti Covidu za milióny eur. Zrejme skončia v koši

  • Slovensko musí stále počítať aj s nákupom vakcín proti ochoreniu Covid-19
  • Štát bude musieť niekoľko vakcín pre dátum exspirácie likvidovať
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Pavel Neubauer, TASR/Martin Baumann TASR/Ján Krošlák
  • Slovensko musí stále počítať aj s nákupom vakcín proti ochoreniu Covid-19
  • Štát bude musieť niekoľko vakcín pre dátum exspirácie likvidovať

Nielen v parlamente či v jednotlivých sektoroch, ale aj medzi občanmi Slovenskej republiky je momentálne veľmi frekventovanou témou práve rozpočet na rok 2023. V momentálnej dobe prebieha medzi jednotlivými stranami niekoľko sporov ohľadom schválenia štátneho rozpočtu na rok 2023.

Ako uviedol portál TA3, štát si momentálne veľmi draho požičiava a peniaze, ktoré „má k dispozícii“ mína veľmi neefektívne. Už minulý rok sme len na úrokoch zaplatili 600 miliónov eur a tento rok to bolo až 1,1 miliardy eur. Vláda predstavila plán, v ktorom by sme na budúci rok mali na úrokoch zaplatiť až 1,3 miliardy eur. 

Predstavili aj pomoc chudobným, ktorá bude taktiež stáť niekoľko miliárd. Ako portál dodáva, miliarda, ktorá má byť zaplatená na úrokoch, je ešte viac, ako je hodnota celého prorodinného balíčka.

Eurofondy, ktoré štát má, nevyužíva a z plánovaných investícií sme za doterajších 11 mesiacov investovali len jednu tretinu z celkovej sumy.

Slovensko musí stále počítať aj s nákupom vakcín proti ochoreniu Covid-19. Práve naň si vláda na budúci rok vyčlenila až 229 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva pre redakciu Startitup uviedlo, že Slovenská republika má zo „zmluvných záväzkov s výrobcami vakcín proti ochoreniu COVID-19, ku ktorým sa zaviazala ešte v rokoch 2020 a 2021, zakontrahované nasledovné objemy, ktoré jej majú byť doručené: Comirnaty – 5 523 372 (na dodanie v rokoch 2023 a 2024, s potenciálnym rozdelením na dlhšie), Spikewax – 292 800, VidPredtin – 98 400, Nuvaxovid – 215 000. V reáli sa len plnia staré kontrakty“.

Ministerstvo taktiež uviedlo, že ďalšie podpisovanie zmlúv momentálne nie je v pláne.

S čím však musí nielen ministerstvo zdravotníctva ale aj my, občania, počítať, je práve likvidácia vakcín, ktoré nebudú použité. Stane sa tak, že vakcíny, ktoré budú najskôr za vyčlenené peniaze zakúpené, neskôr skladované v chlade na mínus 40 stupňoch Celzia, bude musieť ministerstvo neskôr likvidovať, pretože sa taký počet vakcín, ktoré sú pre štát objednané a zazmluvnené, s najväčšou pravdepodobnosťou ani nepoužije.

Z údajov, ktoré každý deň zverejňuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva nasledovné:

K 7.12.2022 sa dalo vakcínou na Covid-19 zaočkovať:

Osoby zaočkované 1. dávkou vakcíny – 2 790 608 ľudí

Osoby zaočkované booster (posilňujúcou) 1 dávkou vakcíny (teda druhá dávka vakcíny) – 1 685 204 ľudí

Osoby zaočkované booster 2 dávkou vakcíny – 69 480 ľudí

„Aktuálne MZ SR iba pripravuje verejne obstarávanie na likvidáciu vakcín. Chceme upozorniť na fakt, že MZ SR robí všetko preto, aby napriek platnosti kontraktom boli dodávky vakcín pozastavené, prípadne rozložené v dlhšom časovom horizonte, a tým sa minimalizovali straty,“ uviedlo pre Startitup Ministerstvo zdravotníctva SR.

Počet zaočkovaných ľudí vakcínou na COVID-19
zdroj: REPROFOTO: NCZI/počet zaočkovaných

Z čísel vyplýva, že štát bude mať na rok 2023 a 2024 k dispozícii 6 129 572 vakcín na očkovanie proti covidu.

Už v auguste sme ťa informovali, že viac ako 180 000 vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna je po exspirácii. Pre TASR to potvrdil komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ide podľa neho o 1,6 percenta z celkového množstva doručených vakcín.

„Z dôvodu nízkeho záujmu a kratšej doby exspirácie (ktorá bola oproti ostatným vakcínam najkratšia) evidujeme momentálne 189 000 vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna, ktorým uplynula doba exspirácie,“ priblížil komunikačný odbor.

V budúcom roku či v roku 2024 sa tak môže stať, že niekoľko ďalších vakcín bude musieť byť „vyhodených do koša“. Práve tých vakcín, ktoré štát, pre zmluvné záväzky s jednotlivými výrobcami bude musieť tak či onak nakúpiť.

Dohady o schválení rozpočtu

Pokiaľ sa koalícia dohodne s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu na termíne predčasných volieb, trojica poslancov nebude hlasovať za pád vlády. Súčasťou dohody by mohla byť aj podpora štátneho rozpočtu. Pre TASR to uviedol Taraba.

„Ak sa s nami strany vládnej koalície nedohodnú na termíne predčasných volieb, súčasťou čoho by mohla byť dohoda na schválení rozpočtu, potom budeme hlasovať za pád vlády,“ povedal Taraba pre TASR.

Okrem Tarabu by takto mali postupovať aj jeho kolegovia Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Taraba zároveň dodal, že ak sa dohodnú na termíne predčasných volieb, podporia rozpočet.

Podľa Tarabu zatiaľ prebiehajú rokovania. Predsedovi Sme rodina a NR SR Borisovi Kollárovi podľa svojich slov povedal, že najlepšie riešenie vidí v dohode na termíne predčasných volieb.

„V tom prípade nech dovládnu. Vyhli by sme sa nejasnostiam po páde vlády,“ dodal s tým, že odmieta úradnícku vládu. Súčasná vláda by tak podľa neho mohla dovládnuť do dohodnutého termínu.

„Toto riešenie sa nám zdá najjasnejšie. Ak sa s nami na ničom nedohodnú, budeme hlasovať za pád vlády, potom je ten scenár nepredvídateľný,“ myslí si Taraba.

Pokiaľ by sa s koalíciou dohodli na termíne predčasných volieb, technické riešenie vidí napríklad v prijatí ústavného zákona, ktorý by umožňoval skrátenie volebného obdobia. Zároveň Taraba potvrdil, že zahlasuje za novelu Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá je v programe aktuálnej schôdze.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali poslanci SaS spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. O návrhu sa má začať rokovať vo štvrtok (8. 12.).

Zdroje: TA3, Ministerstvo zdravotníctva SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá