Slovensko musí prijať tvrdšie opatrenia. Predpovede sú desivé, denne budú pribúdať stovky hospitalizovaných

  • Konzílium odborníkov dnes predstavilo návrhy, ktorými chcú zlepšiť zlú situáciu na Slovensku
  • Možný je aj scenár, v ktorom by do nemocníc pribúdalo 500 ľudí denne
covid automat korona
TASR/AP/Matthias Schrader
  • Konzílium odborníkov dnes predstavilo návrhy, ktorými chcú zlepšiť zlú situáciu na Slovensku
  • Možný je aj scenár, v ktorom by do nemocníc pribúdalo 500 ľudí denne

Konzílium odborníkov včera predstavilo návrhy na zlepšenie epidemiologickej situácie, o nich sme už písali. Situácia je zlá, ak s tým nebudeme nič robiť, bude omnoho horšia. Medzi návrhmi je napríklad obmedzenie pohybu pre nezaočkovaných v čiernych okresoch či zavedenie Covid pasov (OTP) na vstup do zamestnania od červených okresov.

Do relácie Braňa Závodského na rádiu Expres prišla návrhy bližšie predstaviť členka konzília odborníkov, lekárka Elena Prokopová: „V danej a momentálnej situácii je jediné východisko, a to je očkovanie, je to jediná možnosť fungovania a slobody.“

Ľudí prosí o zodpovednosť. Apeluje najmä na to, že deti prichádzajú o detstvo a to kvôli nezodpovedným dospelým.

Sme v decembri minulého roka a stále rastieme

Braňo Závodský sa rozprával aj s Matejom Mišíkom, šéfom Inštitútu zdravotníckych analýz. Ten hovoril o tom, že súčasné opatrenia nestačia, ak budeme pokračovať tak ako doteraz, behom niekoľkých týždňov budeme mať 10-tisíc nových infikovaných denne.

Nemocnice budú v takom prípade prijímať 500 ľudí denne a úmrtia budeme rátať v desiatkach. Tieto čísla presahujú schopnosti našich nemocníc. Už dnes je situácia v niektorých mestách Slovenska na hrane. V Prešove majú v súčasnosti horšiu situáciu, než minulý rok.

Aktuálne rastie počet prípadov o 35 % týždenne. V porovnaní s minulým rokom je situácia na úrovni decembra. Táto vlna však ešte nekončí, sme stále vo fáze rastu.

Aj keď sa počty infikovaných stabilizujú a čísla nebudú raketovo rásť, hospitalizácie budú stúpať stále. Nemocnice zaznamenajú pokles ešte o niečo neskôr. Situácia bude náročná zrejme aj na Vianoce.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Počítali s väčším záujmom, predpovede boli nesprávne

Počas jari sa mohlo zdať, že tretia vlna nebude veľkým problémom. Predpovede vyzerali priaznivo. Mišík priznáva, že počítali s výrazne väčším záujmom o očkovanie. Rátali aj s tým, že ľudia budú viac dodržiavať opatrenia.

To, ako bude Slovensko vyzerať v najbližších týždňoch a mesiacoch, závisí podľa Mišíka len od toho, do akej miery budú prijaté opatrenia, ktoré navrhuje konzílium.

Pozitívnou správou je, že záujem o prvé dávky už neklesá. Aktuálne sa týždenne rozdá 15-tisíc dávok. V niektorých častiach Slovenska sa zvyšuje záujem o očkovanie najmä pri starších, čo je rovnako pozitívnou správou, keďže ide o najohrozenejšiu skupinu. Dolný Kubín práve vďaka tomu získal „žolíka“ v Covid automate a v Ružomberku ho budú mať onedlho tiež.

Elena Prokopová dodáva, že nejde o nejakú súťaž, kto nazbiera žolíkov najviac. Podľa jej slov ide aj o solidaritu k miestnemu podnikaniu, vzhľadom na to, že s lepšou farbou na Covid mape súvisí menej opatrení, čo by mohlo byť pre niektorých podnikateľov kľúčové.

Horšou správou je, že v iných štátoch sa záujem o očkovanie výrazne zvýšil, nie len stabilizoval. Začína byť totiž jasné, že všetci nezaočkovaní si ochorením prejdú. Na Slovensku už aspoň neklesá, konštatuje Mišík.

Zdroje: SIU, Braňo Závodský/Rádio Expres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie