Slovensko nakúpi až 76 obrnených vozidiel, časť ich výroby bude na Slovensku

  • Ide o 76 obrnených vozidiel 8x8
  • K výrobe výrazne prispejú slovenské firmy
Jaroslav Naď na tlačovej besede
TASR/Jakub Kotian
  • Ide o 76 obrnených vozidiel 8x8
  • K výrobe výrazne prispejú slovenské firmy

K výrobe fínskych bojových obrnených vozidiel 8×8 Patria pre Ozbrojené sily SR výrazne prispejú slovenské firmy.

Ministerstvo obrany obstaráva pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky celkovo 76 vozidiel, z ktorých je 10 sanitných, 6 veliteľských a zvyšné sú bojové.

Prvé vozidlá budú vyrobené priamo vo Fínsku, kde sa budú zamestnanci slovenských spoločností zaúčať pri ich výrobe. Samotnú výrobu priamo na Slovensku Naď očakáva koncom roka 2023.

Slovenským ozbrojeným silám budú ako prvé dodané sanitné vozidlá, a to 8 mesiacov od podpisu zmlúv. Približne do roka dostanú ozbrojené sily aj prvé bojové vozidlá. V prvej fáze bude Slovensku dodaných celkovo 76 obrnených vozidiel 8×8.

Istota dodávok

Ako na dnešnom tlačovom brífingu oznámil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), primárnym kontraktorom pre fínskeho partnera na Slovensku bude štátna akciová spoločnosť Konštrukta – Defence so sídlom v Dubnici nad Váhom.

„Je to reflexia toho, že dohody sú podpisované na úrovni vlád Slovenska a Fínska. Slovenská vláda chce mať jasnú kontrolu nad celým projektom prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti. Zároveň to prináša istotu bezpečnosti dodávok v prípade krízy pre Ozbrojené sily SR. Aj preto sme trvali na tom, aby veľká časť dodávok na vozidle bola realizovaná na Slovensku,“ uviedol Naď.

Popri spoločnosti Konštrukta – Defence sa na dodávke vozidiel budú podieľať aj ďalšie spoločnosti z Dubnice nad Váhom, firma EVPÚ napríklad zabezpečí vývoj, výrobu a integráciu vežového a zbraňového systému, vyzbrojenie vozidla kanónom bude zasa v réžii spoločnosti ZTS Špeciál.

„Naším pôvodným cieľom bola participácia slovenských podnikov na tomto projekte minimálne v objeme 40 %, no aj vďaka úspešným rokovaniam s fínskym výrobcom bojových obrnených vozidiel 8×8 Patria, nielen, že túto hranicu dodržíme, ale pravdepodobne aj prekročíme,“ uvádza ministerstvo obrany na sociálnej sieti.

Minister obrany ocenil, že kontrakt má širokoregionálny rozmer, ktorý poskytne prácu aj ľuďom v Moldave nad Bodvou, Skalici či Tisovci. Firma CSM Industry z Tisovca bude mať napríklad na starosti montáž vozidla vrátane výroby trupu a jeho povrchovej úpravy.

Takmer 450 miliónov eur

„Verím, že to bude nielen úspešný, ale hlavne dlhodobý príbeh pre slovenský obranný priemysel. V prvej várke sme objednali 76 vozidiel, ale predpokladám, že logicky aj ďalšie vlády, ktoré prídu po tejto vláde, pôjdu pri objednávaní ďalších vozidiel tou istou technológiou, pretože bolo by nezmyselné mať rôzne typy vozidiel v rámci ozbrojených síl,“ podotkol Naď.

Fínska vláda podľa ministerstva obrany predložila najvýhodnejšiu ponuku na obstarávanie 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8. Slovenská vláda 30. marca poverila ministra obrany na uzavretie zmluvy fínskymi partnermi do konca septembra. Náklady na obstarávanie spolu s predpokladanými nákladmi na infraštruktúru a muníciu je viac ako 447,6 milióna eur s DPH.

Zdroje: SITA, FB/Ministerstvo obrany

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá