Slovensko naplno zasiahla tretia vlna, pribudlo viac ako 3 000 nakazených a naďalej stúpa počet hospitalizovaných

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 487 216 za predchádzajúci deň pribudlo 1 127 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 287 277 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 658 ľudí
koronavirus, pandemia
TASR/AP
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 487 216 za predchádzajúci deň pribudlo 1 127 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 287 277 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 658 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 901 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 72 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 612 pozitívnych, viac ako 67 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Včera bolo ukončených 14 273 RT-PCR vyšetrení a 19 618 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (833), nasleduje Žilinský (479), Košický (398), Banskobystrický (387), Trenčiansky (302), Bratislavský (262), Nitriansky (218) a Trnavský (212).

Je medzi nimi 1 467 mužov a 1 624 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 212 776 a žien 233 529. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 052 pacientov, potvrdené ochorenie má 997 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80,15 %.

Na JIS je 107 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 125 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 11 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 883 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 510.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 812 685 pričom takto bolo pozitívne testovaných 446 305. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 846 987 z čoho bolo pozitívne testovaných 402 945 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 739 698. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Očkovacia stratégia

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil používanie stratégie „mix and match“ pre určené skupiny ľudí. Ide o tých, ktorí po absolvovaní základnej série očkovania proti COVID-19 potrebujú posilňovaciu dávku vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP.

Agentúra vysvetlila, že v USA sú povolené vakcíny od spoločností Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson. Jednu dávku od ktorejkoľvek z nich je teraz možné dostať po dokončení základného očkovania inou vakcínou proti covidu.

Ľudia, ktorí na začiatku dostali dve dávky od Moderny a majú 65 a viac rokov alebo sú starší ako 18 rokov, ale s vysokým rizikom nakazenia sa covidom, môžu teraz dostať posilňovaciu dávku.

zdroj: SITA/AP, Gustavo Garello

Všetci dospelí, ktorí dostali jednodávkovú vakcínu od Johnson & Johnson pred viac ako dvoma mesiacmi, majú tiež nárok na preočkovanie. Predtým mali nárok na posilňovaciu dávku iba ľudia s oslabenou imunitou alebo ľudia, ktorí patrili k starším alebo vysokorizikovým skupinám a pôvodne dostali vakcínu od Pfizeru.

„FDA zistila, že známe a potenciálne prínosy použitia jednej heterológnej posilňovacej dávky prevažujú nad známymi a potenciálnymi rizikami ich použitia v oprávnených populáciách,“ uviedla FDA vo vyhlásení.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

FDA zároveň varoval pred veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami spojenými s vakcínami. Tzv. mRNA vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna sú spojené so zvýšeným rizikom myokarditídy a perikarditídy najmä u mladších mužov.

Vakcína od Johnson & Johnson je spojená s vážnym a vzácnym typom krvných zrazenín v kombinácii s nízkym počtom krvných doštičiek, a to jeden alebo dva týždne po podaní. Riziko je najvyššie u žien vo veku od 18 do 49 rokov.

Neutíchajúce protesty

Stovky odporcov očkovania protestovali v Sofii proti rozhodnutiu bulharskej vlády, podľa ktorého sa budú musieť obyvatelia od štvrtka preukazovať covidpasom pri vstupe do vnútorných priestorov reštaurácií, divadiel či nákupných centier. Informovala o tom agentúra Reuters.

O opatrení informoval bulharský minister zdravotníctva Stojčo Kacarov v snahe zlepšiť nepriaznivú epidemiologickú situáciu v krajine s najnižšou mierou zaočkovanosti spomedzi krajín eurobloku.

zdroj: SITA/AP, Adrienne Surprenant

S novým nariadením však nesúhlasia majitelia prevádzok a niektorí politici. Nariadenie o covidpasoch podľa demonštrantov pošliapalo ich slobody, aby ich donútilo dať sa zaočkovať. Protesty sa okrem Sofie konali aj v niektorých ďalších bulharských mestách.

Aj keď niektorí majitelia reštaurácií, ako aj manažéri hotelov a divadiel uviedli, že budú toto opatrenie bojkotovať, stovky Bulharov sa vydali do očkovacích centier v snahe získať digitálny covidový certifikát.

Aspoň prvou dávkou protikoronavírusovej vakcíny je v Bulharsku zaočkovaných len zhruba 25 % obyvateľov. Priemer v EÚ sa pohybuje na úrovni 80 %. 

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie