Slovensko nepatrí medzi najinovatívnejšie ekonomiky sveta, poznáme tých najlepších

  • Najinovatívnejšou ekonomikou sveta sa stalo Nemecko
  • Prerušilo tak šesť rokov trvajúcu nadvládu Južnej Kórey
BeFunky-collage-13
Unsplash
  • Najinovatívnejšou ekonomikou sveta sa stalo Nemecko
  • Prerušilo tak šesť rokov trvajúcu nadvládu Južnej Kórey

Najinovatívnejšou ekonomikou sveta sa stalo Nemecko. Podľa tohtoročného rebríčka inovatívnosti zostavovaného každoročne agentúrou Bloomberg tak prerušilo šesť rokov trvajúcu nadvládu Južnej Kórey.

Slovenská republika si podľa ôsmeho vydania tejto štatistiky oproti vlaňajšku polepšila o jednu pozíciu: je na 24. mieste a je tak najinovatívnejšou krajinou v rámci takzvanej Vyšehradskej skupiny (Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko). Prieskum hodnotí napríklad výdavky na vedu a výskum, počet prihlásených patentov alebo hustotu zastúpenia technologických firiem.

Južná Kórea klesla na druhú priečku, za ňou nasleduje Singapur. Štvrté je Švajčiarsko, ktoré 21. až 24. januára hosťuje v Davose zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF), pri ktorom budú podľa Bloombergu hlavnou témou práve inovácie.

Južná Kórea doplatila na pokles produktivity

Z európskych krajín sa do prvej desiatky, ktorú rovnako ako vlani uzatvára Francúzsko, dostalo ešte Švédsko na piatom, Fínsko na siedmom a Dánsko na ôsmom mieste; šiestu pozíciu obsadil Izrael. Spojené štáty klesli o jednu priečku na deviate miesto a druhá najväčšia svetová ekonomika – Čína sa posunula o jedno miesto vyššie, na 15. pozíciu.

Nemecko vykázalo najlepšie hodnoty v oblasti výroby s pridanou hodnotou, hustoty technologických spoločností a v aktivite pri prihlasovaní patentov. Južná Kórea si pohoršila najmä kvôli poklesu produktivity.

Veľkým skokanom sa ukázalo byť Slovinsko, ktoré preskočilo desať priečok na 21. miesto, najmä vďaka aktivite v oblasti patentov. Česko je v rámci Vyšehrádskej štvorky najinovatívnejšie prvýkrát od roku 2014. V tesnom závese za Českom je na 25. mieste Poľsko, Maďarsko obsadilo 28. a Slovensko 41. priečku.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK