Slovensko o pár dní zvýši maximálnu povolenú rýchlosť na tomto diaľničnom úseku 

  • V Rakúsku je v rámci niektorých diaľničných úsekov povolené jazdiť rýchlosťou 140 km/h
  • Na Slovensku nám musí na väčšine úsekov stačiť maximálne zvýšenie rýchlosti na 130 km/h
  • Už čoskoro sa však dočkáme zmeny
tahhh
TASR, pexels.com
  • V Rakúsku je v rámci niektorých diaľničných úsekov povolené jazdiť rýchlosťou 140 km/h
  • Na Slovensku nám musí na väčšine úsekov stačiť maximálne zvýšenie rýchlosti na 130 km/h
  • Už čoskoro sa však dočkáme zmeny

Počas októbra bude na úseku diaľnice D1 Poprad východ – Beharovce najvyššia dovolená rýchlosť 140 km/h. Ministerstvo dopravy a výstavby otestuje, aké bude správanie vodičov. Až na základe výsledkov testovacej prevádzky sa rozhodne, či bude povolená vyššia rýchlosť na tomto úseku aj natrvalo.

„Tak, ako som sľúbil, vyskúšame, či je možné zvýšiť najvyššiu dovolenú rýchlosť na bezpečnostne vyhovujúcich úsekoch diaľnic. 38 kilometrov dlhý úsek diaľnice D1 pri Poprade spĺňa všetky stavebné, technické a bezpečnostné predpoklady na vyššiu dovolenú rýchlosť. Teraz bude závisieť od správania sa vodičov, či a odkedy bude možné povoliť rýchlosť 140 km/h na tomto úseku natrvalo,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

zdroj: pixabay.com

Na úseku diaľnice pri Poprade začne Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v krátkom čase osádzať nové dopravné značky tak, aby bol pripravený na zvýšenie rýchlosti od 1. októbra. 

„Z iniciatívy Ministerstva dopravy a výstavby SR sa pristúpilo k dočasnému zvýšeniu najvyššej dovolenej rýchlosti na 140 km/h na úseku diaľnice D1 Poprad východ – Beharovce. Ide o skúšobnú prevádzku na jeden mesiac, ktorá bude v období 1.10.2019 – 31.10.2019,“ informuje na svojom webe NDS.

zdroj: pixabay.com

Cieľom tejto iniciatívy je monitorovať a analyzovať vývoj dopravnej nehodovosti, socioekonomický aspekt či časovú úsporu pri najvyššej dovolenej rýchlosti 140 km/h. Úsek D1 Poprad východ – Beharovce bol pre skúšobnú prevádzku vybraný z toho dôvodu, že ide o jeden z najnovších úsekov, ktorý spĺňa najvyššie bezpečnostné štandardy.

Ďalším úsekom, ktorý v budúcnosti prichádza do úvahy na otestovanie vyššej rýchlosti, je podľa rezortu dopravy úsek D1 Trnava – Trenčín. Tento úsek však pre vysokú intenzitu dopravy aktuálne dopravná polícia neodporučila. 

 „Na ďalšom vybranom diaľničnom úseku Prešov – Košice sa uskutočňujú stavebné práce súvisiace so stavbou Budimír – Bidovce. O tom, či bude možné po niektorých úsekoch našich diaľnic jazdiť v budúcnosti rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu, bude možné uvažovať až po dôkladnom preskúmaní správania sa vodičov a odbornej diskusii s políciou,“ dodala pre TASR hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Zdroj: TASR, Facebook Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech