Slovensko opäť vychvaľujú vo svete: Situáciu zachránila prezidentka Zuzana Čaputová a vládnuca strana

  • Zahraničné médiá vyzdvihujú Slovensko za rýchlu reakciu v prevencii proti koronavírusu
  • Podľa The Altantic situáciu zachránila prezidentka Zuzana Čaputová a vládnuca strana
  • Zahraničné médiá vyzdvihujú Slovensko za rýchlu reakciu v prevencii proti koronavírusu
  • Podľa The Altantic situáciu zachránila prezidentka Zuzana Čaputová a vládnuca strana

V marci, keď celý svet zasiahol koronavírus, Slovensko okamžite vyrazilo do akcie. Do desiatich dní od prvého prípadu bola nariadená karanténa, zatvorili sa hranice, školy, reštaurácie a iné služby a na verejnosti sa stalo povinnosťou nosiť ochranné rúško.

Práve vďaka tomu svet vyzdvihuje Slovensko ako krajinu, ktorá sa s pandémiou dokázala vysporiadať pomerne rýchlo a efektívne. Dôvodom je prezidentka Zuzana Čaputová, píše The Atlantic.

Slovensku pomohli rúška a Čaputová

Podľa média Slovákom pomohli tri základné faktory, vďaka ktorým sa ich krajina stala štátom s najnižším počtom úmrtí nakazených pacientov.

Najhlavnejším z nich sú prezidentka Zuzana Čaputová a vládnuca strana na čele s Igorom Matovičom, ktorá počas pandémie prišla k moci. Spoločne modelovali najlepšie postupy, ako zvládnuť koronakrízu. Nariadili napríklad povinné nosenie ochranných rúšok a rukavíc.

To sa ani zďaleka nedá povedať o americkej hlave štátu Donaldovi Trumpovi, ktorý, na rozdiel od Čaputovej, zásadne odmietol nosenie rúška a iných ochranných pomôcok. Podobný názor zastával aj britský premiér Boris Johnson, ktorý sa napokon vírusom nakazil. Súvisí s tým druhý „záchranný“ faktor, a síce nosenie rúšok.

Slovensko bolo jednou z prvých krajín, kde vláda vydala nariadenie o povinnom nosení ochranných prvkov. „Do 13. marca, presne týždeň po tom, čo Slovensko potvrdilo prvý prípad koronavírusu, sa slovenský premiér aj minister zdravotníctva objavili v slovenskej televízii v rúškach a dnes prakticky žiadny politik, novinár alebo verejná osoba nepríde na verejnosť bez rúška,“ informuje The Atlantic.

Boj s koronavírusom urýchlili aj karanténne opatrenia

Tretím a posledným faktorom, ktorý prispel k úspechu Slovenska, bolo rozhodnutie zaviesť plošné karanténne opatrenie. Napriek tomu, že Slovensko nepatrilo medzi prvé krajiny zasiahnuté koronavírusom, vláda konala ako v prvej línii.

„Vidieť, čo sa stalo v severnom Taliansku, pre nás bolo skutočne veľkým varovaním,“ povedal neurochirurg Juraj Šteňo. Slovenskí lídri nepoľavili ani po priaznivejších prognózach a idú tak príkladom celému svetu. „Život sa ešte úplne nevrátil do normálnu,“ informovala na Twitteri prezidentka Čaputová.

Zdroje: Bloomberg, The Atlantic, Aljazeera

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech