Slovensko pomohlo zachrániť známu režisérku pred Talibanom, ktorý v minulosti zavraždil jej otca

  • Známa režisérka Sahraa Karimi na sociálnej sieti nedávno zverejnila video, v ktorom žiada viaceré krajiny vrátane Slovenska o pomoc
  • Jej prosby boli vypočuté, dnes je už v bezpečí
  • O jej záchranu sa pričinila Slovenská filmová a televízna akadémia na čele s Wandou Adamík Hricovou
Sarhaa Karimi, Taliban
TASR/AP/Rahmat Gul, Twitter/Sarhaa Karimi
  • Známa režisérka Sahraa Karimi na sociálnej sieti nedávno zverejnila video, v ktorom žiada viaceré krajiny vrátane Slovenska o pomoc
  • Jej prosby boli vypočuté, dnes je už v bezpečí
  • O jej záchranu sa pričinila Slovenská filmová a televízna akadémia na čele s Wandou Adamík Hricovou

Známa afganská režisérka Sahraa Karimi, ktorá študovala sa Slovensku, prosila len nedávno prostredníctvom sociálnej siete o pomoc. Poslala list, v ktorom sa priamo zmenila o Slovensku. To reagovalo. Aktuálne je Karimi v bezpečí spolu s 11 ďalšími osobami. Jej prosby boli zúfalé, vo viacerých príspevkoch opakuje: „Nerozumiem vášmu tichu.“

„Taliban obkľúčil Kábul, bola som v banke, aby som získala nejaké peniaze. Stále nemôžem uveriť, že sa to stalo. Modlite sa za nás, opäť volám: Hej, ľudia tohto veľkého sveta, prosím, nemlčte, prichádzajú nás zabiť,“ píše v jednom z posledných príspevkov pred útekom.

Vyštudovala na VŠMU

Sahraa Karimi vyrástla v Teheráne a hoci v 17 rokoch emigrovala na Slovensko, neskôr sa opäť vrátila do Kábulu, kde sa v roku 2019 stala generálnou riaditeľkou Afganského filmu, informuje VŠMU.

Jej debutový film Afganské ženy za volantom (2009) získal okolo 25 ocenení na prestížnych filmových festivaloch a jej študentský film Ľahký vánok získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší krátkometrážny film.

Zo svojej vlasti napokon musela zutekať. Ak by to šlo hladko, možno by to pre Karimi bolo o niečo jednoduchšie, o pomoc pri svojom úteku musela požiadať filmárske komunity po celom svete. Slovensko sa jej výzvy chytilo. Dnes je už známa filmárka v bezpečí.

Sahraa Karimi je naša spolužiačka. Po tom, ako jej Taliban zavraždil otca, utiekla zo svojho domova, aby na Slovensku požiadala o azyl, ktorý aj dostala. Napriek tomu, že tu mohla žiť pokojný a bezpečný život, rozhodla sa vrátiť naspäť do svojej vlasti, aby tam spoločne s inými vybudovala normálnu krajinu,“ píše riaditeľka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, Wanda Adamík Hricová, ako reakciu na list od Karimi adresovaný Angeline Jolie, v ktorom ju žiada o podporu a medializáciu problému.

Spolu s ňou 11 ľudí

Okrem samotnej Sarhaa sa podarilo dostať do bezpečia aj ďalších 11 ľudí. Svoju vďaku vyslovila na Twitteri.

Popri deprimujúcich správach, ktoré k nám prúdia z Afganistanu, je dôležité verejne oceniť tých, ktorí úspešne pomáhajú ľuďom na úteku pred Talibanom. O tom je príbeh známej afganskej filmárky a ďalších jedenástich osôb, ktoré sú dnes aj vďaka Slovensku v bezpečí, píše Vladimí Bilčík (Spolu).

 

Pred pár dňami, keď Taliban vnikol do Kábulu, nahrala Sahraa na internet emotívne video, v ktorom prosila kolegov zo zahraničia, aby pomohli zachrániť afganských filmárov. Taliban je existenčnou hrozbou pre kultúru a ženské líderky v kultúrnom priemysle. Som rád, že prosbu o pomoc vypočula aj slovenská producentka Wanda Adamík Hrycová a Slovenská ambasáda v Iráne, ktorým sa Sahraa už z bezpečia verejne poďakovala. Z Afganistanu sa spolu s ňou podarilo dostať do bezpečia ďalších 11 ľudí. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k ich záchrane, uzatvára.

Zdroje: Twitter/sahraa Karimi, VŠMU, Facebook/Wanda Adamík Hricová, Facebook/Vladimír Bilčík

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá