Slovensko potrápia intenzívne mrazy a sneženie. Tieto kraje zasiahne studený arktický vietor (PREDPOVEĎ)

  • Aprílové počasie sa predviedlo v plnej paráde
  • Čiernomorská níž zosilní prílev studeného vzduchu
  • Od stredných polôh sa môže vyskytnúť sneženie
Na snímke dievča v zime a vetre a zasnežené Tatry.
Ilustračné foto Freepik/pvproductions, TASR/Adriána Hudecová
  • Aprílové počasie sa predviedlo v plnej paráde
  • Čiernomorská níž zosilní prílev studeného vzduchu
  • Od stredných polôh sa môže vyskytnúť sneženie

Ak si sa potešil, že máme za sebou posledné výkriky zimy, musíme ťa sklamať. Nielenže sa neoteplí, podľa najnovších predpovedí sa má ešte viac ochladiť. Portál iMeteo dokonca avizuje, že v niektorých polohách môže aj nasnežiť. 

Zima na našom území vyčíňala aj v predchádzajúcich dňoch, keďže od utorka došlo k rapídnemu poklesu teplôt. Už vtedy meteorológovia avizovali, že zimnú bundu by si ešte nemal odkladať. Aké počasie nás teda čaká?

Prílev studeného vzduchu

Zatiaľ čo v pondelok snežilo len vo vyšších polohách, v stredu sa už biela pokrývka objavila aj v stredných polohách. Inak tomu nebude ani vo štvrtok. Portál Počasie & Radar konštatuje, že teploty sa prepadli o cca 8 až 10 °C pod aktuálnym aprílovým teplotným normálom.

Tiež informujú, že tlaková níž, ktorá mala potenciál na sever Slovenska priniesť snehovú kalamitu, sa posunula viac na východ a tak zrážky priamo z nej nečakáme. Napriek tomu však po jej zadnej strane zosilnie prílev arktického vzduchu, keďže sa presunie na severovýchod od nášho územia. Za zosilnený prílev studeného vzduchu môže Čiernomorská níž.

Vo štvrtok bude prevládať premenlivá, len na východe spočiatku miestami ešte veľká oblačnosť. Ojedinele, najmä na severe, sa vyskytnú prehánky alebo dážď. Od približne 1 100 metrov nad sa môžeš potešiť aj sneženiu. Zrána hranica sneženia poklesne ešte o niečo viac.

Maximálna denná teplota vystúpi v rozmedzí od +9 °C do +14 °C, informuje iMeteo. Na Orave, Liptove, pod Tatrami a na Horehroní bude ešte o niečo chladnejšie, a to okolo +7 °C. Zima bude aj na horách. Vo výške 1 500 metrov vystúpi maximálna teplota na -1 °C.

Nepríjemne bude aj kvôli studenému vetru. Fúkať bude od severu s rýchlosťou 3 až 9 m/s. Na juhovýchode bude o niečo silnejší, 11 m/s a tu v nárazoch a do 16 m/s. Slabý vietor sa očakáva len v Banskobystrickom kraji, aj to miestami.

Otepľovať sa nebude

Predpoveď počasia naznačuje, že nepôjde len o chvíľkové ochladenie. Zmenu by navyše nemusel priniesť ani príchod nového mesiaca máj, konkretizuje iMeteo. Ružovo to nevidí ani portál Počasie & Radar, ktorý konštatuje, že najchladnejší vzduch bude nad Českom a západným Slovenskom, za čo vďačíme karpatskému oblúku, ktorý prílev studeného vzduchu zoslabuje.

Ešte väčšia zima by mala nastať už od piatku 19.4., kedy na severe môže aj mrznúť. Očakávajú sa lokálne mrazy až do -5 °C, na juhu sa objavia len prízemné mrazy. Portál píše, že riziko mrazov bude predbežne trvať minimálne do stredy budúceho týždňa (24.4.).

Rovnako sa v znamení chladného počasia bude niesť aj víkend. V sobotu aj v nedeľu večer sa pod vplyvom rozpadávajúceho sa oklúzneho frontu objaví viacej prehánok a oblakov. V dôsledku toho budú ovplyvnené aj maximálne denné teploty. Nedeľa 21.4. bude tak najchladnejším dňom týždňa a maximálne teploty budú oproti predchádzajúcim dňom nižšie o cca 2 °C.

Nový týždeň bude krajší

Budúci týždeň by sa podľa Počasie & Radar malo začať pomaličky otepľovať. V hladine 1 500 m n. m. sa teplota každý deň o nejakú tú desatinku zvýši, čo sa však na teplotách pri zemi prejaví ešte pomalšie. Od stredy 24.4. bude veľa oblakov, čo vo výsledku bude znamenať rovnaké teploty ako v týchto dňoch. Na severe okolo 8 °C a na juhu okolo 13 – 14 °C.

Nádej na lepšie počasie by nám mohli priniesť viaceré formy tlakových níži, ktoré vzniknú pôsobením Stredomoria. Aj na Slovensku by mohli obnoviť prúdenie teplejšieho vzduchu, vďaka ktorým by sa mohli vrátiť aspoň primerané teploty hodné koncu apríla. Na severe očakávame okolo 13 °C a na juhu 15 – 17 °C.

Zdroje: iMeteo, Archív Startitup, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá