Na Slovensko prichádza veľká investícia zo Španielska! Zamestnancom budú platiť v priemere 1 400 eur

  • Pôvodom Španielska firma Gestamp u nás investuje vyše 100 miliónov eur.
collage
  • Pôvodom Španielska firma Gestamp u nás investuje vyše 100 miliónov eur.

Koncom minulého týždňa potvrdila spoločnosť Gestamp na ministerstve hospodárstva investíciu za 133 miliónov eur. Pôvodom španielsky výrobca automobilových komponentov u nás plánuje do roku 2021 vytvoriť 229 pracovných miest.

Spoločnosť patrí medzi najväčších svetových hráčov v automobilovom priemysle. Momentálne má 95 priemyselných závodov a stavia ďalších 6. Dokopy zamestnáva viac ako 33 000 zamestnancov.

main_large

foto: madedinthemidlands.com

Na Slovensku už Gestamp pôsobí cez svoju dcérsku spoločnosť Edscha. Tá vo Veľkom Mederi zamestnáva viac ako 170 ľudí.

Nový závod sa bude nachádzať v Nitre. Jeho plánovaná rozloha je 42 400 metrov štvorcových. Vyrábať sa tu budú hlinkové komponenty pre automobilový priemysel. Štát poskytne Gestampu dotáciu vo výške 9 miliónov eur.

Letecká-snímka-vrchu-Zobor

foto: obcasnecas.ukf.sk

Nábor zamestnancov sa na Slovensku už začal. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Francisca Riberasa by sa priemerný hrubý mesačný plat v nitrianskom závode mal pohybovať okolo 1 400 eur. Priemerný plat v automobilovom priemysle u nás je pritom podľa portálu platy.sk 926 eur.

Samozrejme, priemerný plat nie je najlepším ukazovateľom, keďže dvaja manažéri s relatívne vysokými platmi môžu priemer zvýšiť tak, že bude nereprezentatívny pre väčšinu zamestnancov. No aj tak je 1 400 zaujímavým číslom.

Táto investícia sa zatiaľ spájala najmä s príchodom Jaguaru Land Rover na Slovensko. No Riberas sa pre Hospodárske noviny vyjadril, že ich cieľom nie je iba Jaguar Land Rover. Plánujú sa sústrediť aj na ostatných zákazníkov v rámci V4.

automotiveinsurance-7347

foto: p2pinsurance.com

Pracovné miesta sa na Slovensku určite nestratia a predbežné správy o hrubej mzde v novom závode Gestampu sú určite pozitívnym signálom. Z dlhodobého hľadiska by nebolo na škodu diverzifikovať slovenský priemysel a nesústrediť sa tak veľmi iba na automobily.

No na druhej strane, autá tak skoro zo sveta nezmiznú a tak zatiaľ určite v tomto ohľade nie je dôvod na paniku. Iba na opatrnosť. Príchod Gestampu na Slovensko teda zatiaľ vyzerá ako dobrá správa.

zdroj titulnej fotografie: p2pinsurance.com / obcasnecas.ukf.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK