Slovensko reprezentujú unikátnym projektom, ktorý vyráža dych. Ohromili aj na finále vo Wembley

  • Mirror Family ohúrili aj na prehliadke šampiónov talentovej súťaže vo Wembley
  • Porozprávali sme sa s umeleckým vedúcim zoskupenia Mirror Family
Mirror Family
archív Mirror Family
  • Mirror Family ohúrili aj na prehliadke šampiónov talentovej súťaže vo Wembley
  • Porozprávali sme sa s umeleckým vedúcim zoskupenia Mirror Family

Mirror Family  je unikátnou zrkadlovou performanciou, ktorá nemá obdoby nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Zoskupenie sa predstavilo v rámci talentovej súťaže Česko Slovensko má talent ešte v roku 2015. Pred pár dňami vystúpili na prehliadke šampiónov na londýnskom štadióne vo Wembley. O tom, ako začínali, ale aj o ich ďalších plánoch sme sa porozprávali s ich producentom a umeleckým šéfom Radovanom Michalovom.

Mirror Family
zdroj: Mirror Family

Nezabudnuteľnosť vašich vystúpení spočíva predovšetkým v originálnych kostýmoch. Kde sa zrodil tento nápad a sú kostýmy skutočne zo skla?

Keby boli kostýmy skutočne zo skla nedalo by sa s nimi pracovať či už v procese výroby, alebo pri samotnom pohybe. Obmedzujúca by bola aj váha materiálu a preto používame plastovú náhradu zrkadla, ktorá je pre nás prijateľnejšou a variabilnejšou voľbou.

Koľko kostýmy vážia?

Váha nie je veľká, skôr môžem prehlásiť, že sa v nich náročne vystupuje. Je to spôsobené najmä tým, že kostýmy zakrývajú celé telo vrátane tváre, s tým, že má len tri otvory pre oči nos a ústa.

Nie je to trocha klaustrofobické?

Pre niekoho určite áno, ale je to len otázka zvyku a tréningu. Prvý pocit je určite veľmi zvláštny a nekomfortný. Umelci sú však blázni a pre výsledok sú ochotní podstúpiť všetko. Pre výsledok urobia maximum.

Širšia verejnosť vás zaregistrovala až v rámci súťaže Česko Slovensko má talent, ale tipujem, že ste začali oveľa skôr. Aké boli vaše začiatky a kto stál za celkovým konceptom Mirror Family?

Bolo to ešte v roku 2008, kedy vznikol Fashion club v Bratislave, ktorý patril pod brand Fashion cafe resp. Fashion Tv. Ja som pre tento klub produkoval rôznych umelcov. Bolo tam kvalitné a zaujímavé osvetlenie, ktoré ma priviedlo k nápadu zhmotniť logo, ktoré tvoril diamant, do hlavy z diamantu. Dali sme vyrobiť kostým, ktorý pripomínal diskoguľu, čo môžeme považovať za úplný začiatok Mirror Family, pretože od toho momentu sa začali odvíjať ďalšie kroky a odstraňovať nedostatky, ktoré boli na počiatku výroby.

Zistili sme, že s kostýmom sa veľmi zle pracuje a museli sme sklenené plochy zväčšiť. Takto vznikli nepravidelné obrazce, ktoré vyvolávajú efekt zlomeného zrkadla, ktorého jednotlivé kusy do seba zapadajú. Cieľom nie je len príjemný vizuálny efekt, ale aj zmysel kostýmu. V súčasnosti máme niekoľko edícií kostýmov ako je zlatá, ružová, alebo mozaiková edícia inšpirovaná umeleckým štýlom architekta Antoniho Gaudií.

Mirror Family
zdroj: Mirror Family

Ste autorom projektu, máte v rámci jeho realizácie aj ďalšiu funkciu?

Som umelecký vedúci, producent. Zároveň mám umeleckú agentúru, ktorá zastrešuje Mirror Family, ale aj niekoľko ďalších projektov ako sú živé sochy Big Names. Mám aj spolupracovníkov. Mojou pravou rukou je Veronika Dokupilová, ktorá to celé manažuje a ako reprezentant behá po svete. Bola pri zrode celého produktu. Kostýmy pre nás vyrábali rôzny kostyméri, ale tou najvýraznejšou osobou bola talentovaná kostymérka Martina Púterová, ktorá dala do výroby veľkýcit a vniesla do zrkadlových kostýmov dušu.

Pri sledovaní videí vzniká dojem, že počet tanečníkov je rôzny. Má ich Mirror Family stabilný počet, alebo sa to mení?

Spolupracujeme s The Pastels, Jumbo, ale aj Ladylicious, čo sú tanečné skupiny Miňa Kereša. Spolupracujeme aj s DS Studio z Košíc, ale aj s tanečnou skupinou zo Skalice. Pod kostýmami sa teda skrývajú rôzne kombinácie tanečníkov. Ich počet sa mení v závislosti od javiskových podmienok a vyberáme ich aj na základe tanečných štýlov, ktoré v danej choreografii prezentujeme.

Ako pristupujete k tvorbe choreografií? Čo je pre vás dôležité?

Určite originalita. Tá je na prvom mieste. Potom zohľadňujeme technické podmienky priestoru, rozmer scény, avšak ide aj o požiadavky a víziu, ktorú chceme dosiahnuť. Samozrejme, že si vyberáme tanečníkov aj na základe štýlov, ktorým sa venujú, aby sme vedeli divákom ponúknuť výber z toho najlepšieho, čo máme.

Mirror Family
zdroj: Mirror Family

Máte na Slovensku podmienky na to uplatniť sa, alebo sa primárne fokusujete na zahraničie?

Snom každého umelca sa je presadiť sa za hranicami svojej krajiny a preto sa sústredíme prevážne na zahraničie. Môžem povedať, že sme na zahraničný trh odkázaní. Slovensko je malý trh a tých možností na vystúpenie nie je ažtak veľa, aby sme dokázali prežiť, nieto ešte sa rozvíjať. Produkcia projektu Mirror Family bola a stále je dosť nákladná. Ak chceme ďalej napredovať musíme nepretržite investovať, aby sme nestagnovali. Na to potrebujeme aj niekde zarábať. Samozrejme, že to neznamená, že nám ide len o zárobok. Nemáme problém vystúpiť na charitatívnych podujatiach, ktoré bojujú za dobrú vec, ale musíme platiť účty a výplaty tak, ako každá iná firma.

Nakoľko vám pomohla súťaž Česko Slovensko má talent?

Tieto talentové súťaže sú skvelou príležitosťou ako sa zviditeľniť a dostať sa do povedomia verejnosti. V tomto nám súťaž v rámci Slovenska dala veľa a odporúčam ju aj ďalším interpretom. Toto je skôr otázka obmedzených zdrojov. My sme však vznikli ako značka už dva roky predtým, teda v roku 2013.  Nakoľko sme sa postupne rozrastali zvolili sme si názov Mirror Family, pretože rodina sa môže rozrastať neustále a neobmedzene.

Vedeli by ste zhodnotiť nakoľko sa vám na zahraničnom trhu darí?

Myslím si, že sa nemôžeme sťažovať. Od začiatku bolo naším cieľom priniesť niečo zaujímavé a unikátne. Ak chcete osloviť zahraničie musíte prísť s unikátnym projektom, čo sa nám podarilo a to v takej kvalite, že o nás záujem bol a stále je.

Kde najďalej ste vystupovali?

To je ťažko povedať, nakoľko smetoho precestovali už celkom dosť. Bolo to asi viac ako 50 krajin sveta (smiech) Veľmi silným zážitkom bolo vystúpenie na karnevale v Nice, ktorý nás potom zaviedol aj na obdobný karneval v Číne. Vystupovali sme v Singapure, ale aj v kasíne v Monaku či pri príležitosti narodenín arabského šejka. Na jednom podujatí v Anglicku sme mali veľmi silný zážitok, pretože v rámci programu vystupovala aj legendárna skupina Jackson 5. Hoci sú to dnes už starí páni, vidieť ich naživo bolo silné. Ešte väčšiu radosť sme mali z toho, že sa s nami chceli fotiť a naše kostýmy ich ohúrili. Ak o vás prejavia záujem aj takýto ľudia, viete, že to, čo robíte musí byť kvalitné a zaujímavé.

Stretávate sa aj s negatívnymi reakciami?

Určite áno, nakoľko hejty na sociálnych sieťach sa nevyhýbajú ani nám. Našťastieje toho minimum a neberieme si to osobne, pretože tieto negatívne reakcie neprichádzajú od profesionálov či umelcov. Verím, že ľudia, ktorí majú potrebu sa takto prejavovať v online prostredí majú problémy predovšetkým so svojimi životmi. Neberieme to vôbec tragicky, ani ako hodnotenie našej práce. Samozrejme každúkritiku na našutvorbu si radi vypočujeme a následne vyhodnotíme, aby sme sa vedeli zlepšovať a odstraňovať malé chybičky.

Vy ste sa pred niečo vyše týždňom predstavili aj v rámci prehliadky šampiónov tejto talentovej súťaže vo Wembley…

Áno, vybrala nás komisia, ktorá sa rozhodla predstaviť šampiónov z rôznych krajín, kde táto talentová súťaž prebieha. Treba si uvedomiť, že práve britská a americká verzia sú svetovo najsledovanejšie. Zo Slovenska sa rozhodli vybrať práve nás, čo nás samozrejme nesmierne teší. Do finále sme sa síce nedostali, ale je to v poriadku, pretože objektívne, čo sa týka úrovne máme ešte stále kam rásť.

Ako prebiehali prípravy? Vedeli ste napríklad o technických parametroch?

Samozrejme, museli sme mať všetky informácie, pretože bez nich by sme nedokázali pracovať. Technický štáb nám poslal všetky technické informácie, ale aj rozmery scény. Tomu sme prispôsobili choreografie, ale aj počet tanečníkov. Porota netušila čo sa bude diať, ale produkcia vedela všetko do najmenších detailov.

Nakoľko ste závislí od technických podmienok, ako sú lasery a svetlá?

Určite nám dávajú nové možnosti, ale našou devízou je práve to, že kostýmy sú mimoriadne pôsobivé aj na dennom svetle. Dokážeme preto vystupovať napríklad aj v nákupnom centre, ale aj parku. Kostýmy zaujmú v každom prostredí a podmienkach. To je veľmi dôležité, pretože ak by sme boli závislí od techniky, veľmi by nás to limitovalo. Wow efekt prebieha aj pri bežnom stretnutí, čo je super.

Umelci sa musia často vyrovnávať s plagiátorstvom a nerešpektovaním autorstva. Máte aj vy podobnú skúsenosť?

Bohužiaľ, áno. Vždy keď prídeme s niečím novým, tak sa objavia naše kópie. Vyrobíme novú edíciu kostýmov a v priebehu veľmi krátkeho času sa objavia kópie.

Mirror Family
zdroj: Mirror Family

Ako sa proti tomu bránite?

Určite sa nesúdime, pretože to by bolo zbytočné mrhanie nielen časom, ale aj financiami. Nie sme veľká nadnárodná spoločnosť a postupovať súdnou cestou by nemalo zmysel. Bojujeme tým, že sme stále kvalitnejší a lepší.

Čo by ste poradili ďalším slovenským interpretom, ktorí sa snažia globálne presadiť?

Aby sa nebáli kreativity a rizika. Umenie je nádherné a my na Slovensku máme veľa šikovných ľudí. Je dôležité, aby sme sa prebrali z takej tej „zaspatosti“, uvoľnili a išli do toho. Zároveň však treba tvrdo pracovať, pretože výsledok sa nikdy nedostaví hneď, ale chce čas, trpezlivosť a obetavosť.

Úspešne reprezentujete Slovensko v zahraničí. Dostáva sa vám podpory od štátnych orgánov, napríklad od Ministerstva kultúry?

Zatiaľ sme nedostali žiadnu podporu. Myslím že štátna podpora by potešila každého umelca, ktorý vynakladá svoju energiu, čas a v neposlednom rade aj finančnéprostriedky. Mirror Family už zopár rokov reprezentuje Slovensko v zahraničí, má za sebou preukázateľne výsledkya ja pevne verím,že tento rozhovor si prečíta aj niekto kompetentný napríklad z Ministerstva kultúry.

Mirror Family
zdroj: Mirror Family

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK