Slovensko sa chystá na boj proti igelitkám

  • Slovensko spotrebuje takmer dvakrát viac igelitiek ako priemerná krajina Európskej únie.
collage
  • Slovensko spotrebuje takmer dvakrát viac igelitiek ako priemerná krajina Európskej únie.

Slovenská vláda sa rozhodla vydať trochu zelenším smerom. Tlačí ju k tomu Európska únia, ktorá prikázala členským štátom znížiť spotrebu ľahkých plastových tašiek. Tie sú považované za zásadné environmentálne riziko.

Podľa EÚ môžu štáty buď prijať opatrenia na zníženie spotreby igelitových tašiek, alebo donútiť obchodníkov prestať s ponúkaním jednorazových tašiek.

sov4091f5_snmek001

foto: idnes.cz

Okrem toho, že jednej taške trvá asi 1000 rokov kým sa rozpadne, igelitky znečisťujú moria a ničia morský ekosystém. Nehovoriac o obrovskom množstve ropy použitej pri ich výrobe.

 „Má to vážne hospodárske a environmentálne následky. Musíme riešiť znečistenie morí, zvlášť mikroplastmi. Treba šetriť zdroje a posunúť sa k cyklickému hospodárstvu. Svoju úlohu teraz majú vykonať členské štáty,“ hovorí Karmenu Vella, Európsky komisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo.

_85724940_85724939

foto: bbc.co.uk

EÚ dala štátom limity na množstvo použitých tašiek na jedného obyvateľa ročne. Do konca roka má toto číslo klesnúť na 90 kusov. V 2025 má jeden občan použiť iba 40 tašiek. No keď sa pozrieme na súčasnú spotrebu tašiek na Slovensku, musíme sa zamyslieť či sa niekto vôbec snažil, aby tieto požiadavky boli realistické. Slováci totiž ročne spotrebujú asi 400 igelitiek.

„Dán minie za rok 4 igelitky, Slovák vyše 400. Preto som sa rozhodol, že okrem zákonodarných iniciatív sa obrátim na obchodné reťazce a obchody, ale aj na širokú verejnosť na Slovensku, aby sme spoločne proti igelitkám zabojovali. Je to o zvyku. Som presvedčený, že ľudia sa pomaly vrátia k tomu, že budú chodiť na nákup s vlastnými taškami, tak ako v minulosti,“ uviedol pre portál gazduj.sk minister životného prostredia László Sólymos.

AM38GT Man looking at bill in grocery store. Image shot 2007. Exact date unknown.

foto: thecoleshillpost.co.uk

Medzi opatreniami, ktoré sa Ministerstvo životného prostredia chystá prijať je aj zákaz bezplatných igelitiek, ktorý sa nachádza v novele zákona o odpadoch. Veľké reťazce u nás už nejaký ten čas igelitky spoplatňujú, no od 1. marca 2017 bezplatným taškám odzvoní vo všetkých obchodoch (mikroténové vrecká budú stále bezplatné).

Okrem zákazov sa ministerstvo rozhodlo vyskúšať aj osvetu. Obchody, ktoré dobrovoľne prestanú ponúkať igelitky a nahradia ich ekologickejšími taškami, dostanú nálepku iniciatívy Bez Igelitiek.

o_vyber5

foto: MŽP SR

Ministerstvo chce osloviť aj deti a mládež cez svoj Zelený vzdelávací fond. Jeho cieľom bude podpora malých vzdelávacích a osvetových projektov, ktoré sú environmentálne zamerané.

Štát spúšťa aj projekt Greeen Slovakia. Nie, nie je to preklep. Tri „e“ majú znamenať efektivitu, ekológiu a edukáciu. Ten sa bude snažiť o oceňovanie najnápaditejších ekologických aktivít.

Jednorazové igelitky sú problémom. Osobne si myslím, že viac ako zákazy tu pomôže osveta. Zákaz, či obmedzenie igelitiek je len riešením symptómu apatie voči environmentálnym problémom. Je to síce pekný politický cieľ, no pokiaľ sa väčšina ľudí nezačne zaujímať o kvalitu svojho životného prostredia, ku zásadnej zmene nedôjde.

how-convenience-is-killing-our-planet

foto: visual.ly

zdroj titulnej fotografie: idnes.cz/MŽP SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá