Slovensko sa dočká obrovskej investície. Prácu v Šuranoch získa viac ako 1 300 ľudí

  • Vláda podporí výstavbu továrne na batérie v Šuranoch
  • Ide o druhú najväčšiu investíciu v histórii Slovenska
Denisa Saková, Robert Fico
Saková, Fico - Slovensko sa dočká obrovskej investície. Prácu v Šuranoch získa viac ako 1 300 ľudí TASR/Martin Baumann
  • Vláda podporí výstavbu továrne na batérie v Šuranoch
  • Ide o druhú najväčšiu investíciu v histórii Slovenska

Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla podporiť významnú investíciu do výstavby továrne na výrobu batérií v Šuranoch.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková z Hlasu oznámila, že ide o druhú najväčšiu investíciu v dejinách krajiny, dosahujúcu hodnotu 1,3 miliardy eur. Táto obrovská investícia prinesie do regiónu nové pracovné miesta a posilní priemyselný sektor Slovenska.

Masívna investícia

Továreň na výrobu batérií postaví čínska spoločnosť Gotion v spolupráci so slovenskou firmou InoBat. Obidve firmy majú bohaté skúsenosti v oblasti výroby batérií, čo zabezpečí vysokú kvalitu a spoľahlivosť produkcie.

Spoločnosť Gotion je známa svojimi inovatívnymi prístupmi a modernými technológiami, ktoré budú aplikované aj v novej továrni v Šuranoch, bližšie informácie sa dozvieš v tomto článku.

Ministerka Saková zdôraznila, že táto investícia je kľúčová pre ďalší rozvoj Slovenska.

Fabrika
zdroj: pxhere.com

„Ide o druhú najväčšiu investíciu v histórii našej krajiny, ktorá výrazne prispeje k hospodárskemu rastu a zvýši konkurencieschopnosť Slovenska v globálnom meradle,“ uviedla Saková. Výstavba továrne prinesie stovky nových pracovných miest a podporí rozvoj lokálnej ekonomiky.

Generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marian Boček sa k investícii vyjadril následne: „Našou víziou je prinášať inovatívne a udržateľné batériové riešenia a táto fabrika bude kľúčovým krokom k jej naplneniu. Vykračujeme do novej éry, v ktorej sa Slovensko stane lídrom v technologických inováciách. Tie zmenia spôsob, akým svet pristupuje k energii a mobilite. Naša fabrika bude patriť medzi najväčšie a najinovatívnejšie svojho druhu na svete. Stane sa centrom transformácie smerom k udržateľnosti a čistej energii, podporí výskum, vývoj a zvýši ekonomickú stabilitu regiónu.“

Vyše 200 miliónov na dotáciách

Spoločnosť GIB EnergyX Slovakia v Šuranoch dostane od štátu investičnú pomoc vo výške 214 miliónov eur. Z toho 150 miliónov eur vo forme dotácie a 64 miliónov eur ako úľavu na dani z príjmov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

GIB EnergyX, ktorá je spoločným podnikom čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat, plánuje do roku 2027 zamestnať 1 311 ľudí.

„Cieľom investičného zámeru prijímateľa je zriadenie novej prevádzkarne priemyselnej výroby zameranej na výrobu lítium-železo-fosfátových batérií do automobilov,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v schválenom návrhu.

Práce na investičnom zámere sú plánované do júla 2028. Začatie výroby spoločnosť plánuje v januári 2027 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity predpokladá v júni 2027. Celá produkcia novej prevádzkarne je určená na export na trh Európskej únie.

Skupina Gotion, ktorá ako prvá v odvetví energetických batérií vstúpila na kapitálový trh v Číne, sa špecializuje na vývoj a výrobu batérií pre vozidlá, prenos a distribúciu energie a skladovanie energie.

Spoločnosť vybudovala 14 gigafabrík s kapacitou nad 100 gigawatthodín (GWh). Gotion spolupracuje s viacerými nadnárodnými spoločnosťami vyrábajúcimi automobily.

Jedným z akcionárov skupiny s podielom 25 % je Volkswagen Group. V roku 2023 skupina Gotion celosvetovo zamestnávala približne 23 000 zamestnancov a jej obrat dosiahol v prepočte 3,9 miliardy eur.

Zdroje: TASR, TS

Najnovšie videá

Trendové videá