Slovensko sa dočká moderných vlakov z Číny od Leo Expressu. ZSSK nasadí novinky za vyše 75 miliónov eur

  • Na Slovensko prichádza najväčší konkurent RegioJet-u s celkom novými vlakmi z Číny
  • ZSSK sa nechce nechať zahanbiť, za milióny eur z eurofondov nasadí 21 najmodernejších vlakových súprav
Leo Express, ZSSK
  • Na Slovensko prichádza najväčší konkurent RegioJet-u s celkom novými vlakmi z Číny
  • ZSSK sa nechce nechať zahanbiť, za milióny eur z eurofondov nasadí 21 najmodernejších vlakových súprav

Leo Express ukázal verejnosti časť interiéru nových elektrických vlakov od najväčšieho vlakového výrobcu CRRC. Tri vlaky dorazia z Číny loďou priamo do Európy a to už v polovici tohto roka, následne sa prepravia do Českej republiky.

Vlakové jednotky budú mať aj vlastný originálny dizajn, na ktorom sa podieľali prevažne české dizajnérske štúdiá. Moderné čierne vlaky budú po testovaní nasadené na národné aj medzinárodné linky. Uvidieť ich tak budeš môcť aj na Slovensku, v Poľsku a ,samozrejme, v Česku. Ide o investíciu v hodnote viac ako 195 miliónov eur.

zdroj: Leo Express

„Leo Express vyvinul spoločne s CRRC nový typ elektrickej jednotky, ktorej dizajn a koncept vlastní naša spoločnosť. Ten vychádza zo skúseností načerpaných z miliardy prejdených kilometrov v rámci českej aj medzinárodnej prevádzky. Jednotka bude viac systémová a takzvaná hybrid-ready. Znamená to, že bude schopná jazdiť kdekoľvek na stredoeurópskej železnici,“ vyjadril sa v tlačovej správe CEO Leo Express Peter Koehler.

zdroj: Leo Express

Vlak bude disponovať novým modelom kuchyne, taktiež ponúkne dostatok miesta pre triedenie odpadu. Vlaky majú nízkopodlažný prístup pre rodičov s kočíkmi, cestujúcich na invalidnom vozíku alebo cyklistov. K dispozícii bude aj dostatočný priestor pre batožinu, lyže a bicykle. Tešiť sa môžeš aj na špeciálne upravenú vyššiu triedu alebo detský vozeň.

zdroj: Leo Express

Spoločnosti podpísali zmluvu na dodávku troch elektrických vlakových súprav a opciu na ďalších 30 jednotiek. Všetky jednotky sú nízkopodlažné, klimatizované, vybavené Wi-Fi pripojením a zásuvkami, vrátane USB. Konkrétne trasy nových vlakov spoločnosť zatiaľ nezverejňuje.

ZSSK nasadí vlaky za viac ako 75 miliónov eur

 ZSSK získala príspevok na nové vlaky z eurofondov a to vo výške takmer 74,84 milióna eur. Ďalších takmer 2,2 milióna eur prispel dopravca z vlastných zdrojov.

zdroj: ZSSK

Vo Zvolene už bola predstavená nová dieselmotorová jednotka, ktorá je prvým vozidlom z celkovo objednaných 21 kusov, ktoré ZSSK očakáva od dodávateľa do konca roka 2020.

zdroj: ZSSK

Výrobcom vlakových jednotiek sú ŽOS Vrútky. „Do konca tohto roku by mal dodávateľ Železničnej spoločnosti Slovensko odovzdať ešte osem kusov a v roku 2020 ďalších 12 kusov,“ povedal TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

zdroj: ZSSK

Dodané vlakové jednotky budú jazdiť v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Vlaky disponujú kapacitou 115, respektíve 171 miest na sedenie (podľa typu vlaku) a 80, respektíve 120 miest na státie. Všetky budú vybavené klimatizáciou, wi-fi pripojením, informačným systémom pre cestujúcich, kamerovým systémom i systémom počítania cestujúcich.

zdroj: ZSSK

ZSSK počíta do roku 2022 aj s dodávkou 25 kusov moderných elektrických vlakových jednotiek, piatich hybridných elektrických vozidiel a jedným multifunkčným rušňom.

zdroj: leoexpress.com, slovakrail.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech