Slovensko sa dostalo do svetového rebríčka najkrajších národných parkov. Umiestnili sme sa na skvelom mieste

  • Krásna slovenská príroda je bohatá na rôzne rarity a nevšednosti
  • Viac ako 40 % územia krajiny tvoria lesy, čo zo Slovenska robí jednu z najlesnatejších krajín Európy
Screenshot/Instagram/Kikiss_Suss Unsplash/Laurynas Mereckas
  • Krásna slovenská príroda je bohatá na rôzne rarity a nevšednosti
  • Viac ako 40 % územia krajiny tvoria lesy, čo zo Slovenska robí jednu z najlesnatejších krajín Európy

Najcennejšími územiami všetkých krajín sú práve národné parky. Zatiaľ čo v iných krajinách zaberajú národné parky približne 2,8 % územia, na Slovensku to je až 7,5 %. Momentálne sa v Európe považuje za národný park viac ako 3 000 lokalít. 

Web určený na porovnávanie energie SaveOnEnergy.com zistil, v ktorej európskej krajine sa nachádzajú najlepšie hodnotené a najcennejšie národné parky. Výskum sa robil prostredníctvom analýzy európskych národných parkov a analýzy ich hodnotení, polohy a veľkosti. 

zdroj: Unsplash/Hari Nandakumar

Slovensko v TOP 3

S hodnotením 9,73 sa na prvom mieste umiestnila susedná Ukrajina. Najvyššie hodnoteným národným parkom na Ukrajine je v skutočnosti Karpatský národný prírodný park, ktorý má na portáli TripAdvisor priemerné hodnotenie 9,75.

Len o 0,01 bodu za Ukrajinou zaostáva Slovinsko, čím si vyslúžilo druhé miesto. Zaujímavosťou je, že v krajine sa nachádza iba jeden národný park – Národný park Triglav. Ten patrí medzi najlepšie hodnotené parky v Európe so skóre TripAdvisor na úrovni 9,72 z možných 10.

Na tretiu priečku sa s hodnotením 9,68 dostalo Slovensko. V našej krajine sa nachádza 9 národných parkov a najlepšie hodnoteným sa stal Národný park Muránska planina, ktorý má na Tripadvisore hodnotenie 10/10.

zdroj: Saveonenergy.com

Za Slovenskom sa umiestnili krajiny ako Bulharsko, Švajčiarsko, Dánsko, Rakúsko, Česká republika, Francúzsko a Spojené kráľovstvo. 

Park s minimálnymi zásahmi človeka

Národný park Muránska planina sa nachádza na strednom Slovensku v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca a je jedným z najmladších národných parkov na Slovensku. Vyhlásený bol v roku 1997 na ploche cca 203 ha, s ochranným pásmom 217 ha.

Na území tohto parku sa nachádza viac ako 300 jaskýň, 15 priepastí, množstvo prameňov, ponorov a vyvieračiek. Zároveň tu nájdeš aj najnižšie položenú kosodrevinu na Slovensku. na Muránskej planine je 300 km označených turistických chodníkov a náučných trás.

zdroj: Screenshot/Instagram/ roamingxander

Pri Muráni sa nachádza aj obľúbené sysľovisko Biele vody, ktoré môžeme považovať za hlavný ťahák tohto národného parku. Je vzdialené približne 2,5 kilometra od Muráňa v smere na Prednú Horu po ľavej strane štátnej cesty 531. 

Od marca do konca septembra tu môžeš sledovať početnú kolóniu sysľa pasienkového. Tieto zvieratká sú na ľudí navyknuté a nerobí im problém prijať potravu z tvojej ruky. Pri návšteve tejto oblasti by si mal mať pri sebe slnečnicu, jačmeň, jablká, mrkvu, vlašské orechy a piškóty. Poteší ich aj suchý chlieb.

Sysle však uvidíš iba počas dňa, pretože ide o denné živočíchy. Šance na úspech zvýšiš, ak sa na sysľovisko vyberieš počas slnečných dní. Sysle nemajú v láske dážď a z nory tak nevychádzajú.

Zdroje: npmuranskaplanina.sopsr.sk, Saveonenergy.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech