Slovensko sa od tohto ostrova môže učiť: Žiadne známky, žiadne poučky naspamäť a žiaden stres

  • Peter a Daniela žijú so svojím synom v Malajzii, blogovať začali kvôli rodine
  • Chcú mu dopriať vzdelanie a kvalitu života na najvyššej úrovni
Peter, Daniela a Samuel
Peter a Daniela
  • Peter a Daniela žijú so svojím synom v Malajzii, blogovať začali kvôli rodine
  • Chcú mu dopriať vzdelanie a kvalitu života na najvyššej úrovni

Peter a Daniela sú partneri a rodičia 7-ročného Samuela. Väčšina ľudí sa po narodení dieťaťa usadí na jednom mieste, kde si spoločne budujú svoj život.

Táto rodina sa však rozhodla budovať svoj život v pohybe. Našli si prácu na diaľku a začali žiť život na rôznych miestach a adresách. Na daných miestach sa vždy zdržali niekoľko mesiacov, až ich napokon školopovinný vek Samuela motivoval ostať v Malajzii.

V rozhovore nám prezradili, na akých princípoch funguje školstvo na malajzijskom ostrove, na ktorom sa momentálne nachádzajú, a tiež uviedli dôvody, prečo je cestovanie s dieťaťom prospešné pre rodičov aj pre dieťa.

  • Prečo sa Peter a Daniela rozhodli úplne vynechať možnosť domáceho vzdelávania?
  • Ako sa dá cestovať a žiť v zahraničí aj s dieťaťom a v čom je to pre dieťa prospešné?
  • Čo najhoršie ich na cestách postretlo a ako sa s tým vysporiadali?
  • Prečo je ich životný štýl jednoduchší v Ázii ako v Európe?

To, čo sa v roku 2018 začalo ako vaša spoločná materská dovolenka, je dnes vaším novým životným štýlom. V čom je cestovanie s dieťaťom iné oproti cestovaniu vo dvojici?

Akejkoľvek vášni sa po príchode dieťaťa ťažko vzdávate a vždy sa snažíte k nej opäť vrátiť, aj keď možno s akceptovaním kompromisov. S cestovaním je to veľmi podobné až na to, že túto svoju vášeň viete prispôsobiť daným podmienkam tak, aby si to užívalo aj vaše dieťa.

A čím skôr s cestovaním s dieťaťom začnete, tým skôr sa naučí adaptovať sa na zmenu prostredia. Samozrejme, určite odporúčame najprv u detí absolvovať všetky povinné očkovania, plus pridať očkovanie na žltačku a potom: Hor sa do sveta!

Cestovanie s deťmi je náročnejšie na plánovanie, vždy treba rátať s rôznymi okolnosťami, mať pri sebe zásobu plienok či jedla pre deti a podobne.

Ako je možné skĺbiť školské povinnosti dieťaťa so životom na cestách? V čom je preňho zmena prostredia prínosná a v čom je to náročné? Ako si udržuje kontakt s rovesníkmi?

Keďže so Samuelom sme začali cestovať po svete, už keď mal 2 a pol roka, iné národnosti a kultúry sú teraz pre neho samozrejmosťou, takže nemal nikdy problém nadviazať kamarátstva s deťmi v akejkoľvek krajine. Ázia je veľmi špecifická v tom, že Európania sú tam veľmi populárni.

Či už vás zbadajú deti alebo dospelí, hneď sa chcú s vami rozprávať, veľa sa pýtajú a sú veľmi priateľskí. Spoznávanie nových kultúr a iného spôsobu života robí človeka tolerantnejším, empatickejším a pokornejším.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá