Slovensko sa vďaka tomuto projektu dostalo na globálnu mapu inovácií v rámci COVID-19, predbehli sme aj Česko

  • Lekárska iniciatíva ZostaňZdravý a iniciatíva COVID-19 z dielne Sygic sa spojili a na Slovensko priniesli jedinečnú anonymnú aplikáciu. Tá sa môže stať kľúčovou zbraňou pre zastavenie šírenia pandémie koronavírusu
  • Vďaka inovatívnej appke Zostaň Zdravý sme sa dostali aj na globálnu mapu inovatívnych riešení pandémie
mkl
Sygic/TS, TASR
  • Lekárska iniciatíva ZostaňZdravý a iniciatíva COVID-19 z dielne Sygic sa spojili a na Slovensko priniesli jedinečnú anonymnú aplikáciu. Tá sa môže stať kľúčovou zbraňou pre zastavenie šírenia pandémie koronavírusu
  • Vďaka inovatívnej appke Zostaň Zdravý sme sa dostali aj na globálnu mapu inovatívnych riešení pandémie

Táto mapa bola vytvorená v reakcii na COVID-19 spolu rebríčkom najlepších inovatívnych miest.

Inovačná mapa CoronaVirus je vizualizovaná globálna databáza, ktorá mapuje inovácie súvisiace s riešením koronavírusu v rôznych oblastiach, ako sú diagnostika, liečba, zmeny životného štýlu v geografickom meradle,” píše sa na oficiálnej stránke inovačnej mapy koronavírusu. 

V top 3 sa v rámci tejto inovačnej mapy nachádzajú štáty v USA, nasleduje Kanada a top 5 uzatvára Taliansko. V počte inovácií súvisiacich s COVID-19 sme predbehli aj susedné Česko. Naši západný susedia sa zatiaľ nemôžu v tomto smere pochváliť žiadnou inováciou, no Slovensko môže byť hrdé práve na aplikáciu Zostaň Zdravý

To, čo iné štátny skúšajú, Slovensko má k dispozícii

Aplikácia COVID-19 Zostaň Zdravý je odovzdaná zdarma štátu a dostupná na  Appstore a Google Play pod národným Centrom Zdravotníckych Informácií ako # 1 Medical App. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí pomáhali a verili, že možnosť na zvládnutie nákazy a zároveň otvorenie ekonomiky je okamžité a selektívne zvládnutie trasovania a inteligentnej karantény v jednom. To, čo iné štátny skúšajú, Slovensko má k dispozícii,” hovorí Michal Štencl zo spoločnosti Sygic. 

Ako aplikácia funguje? 

Ak sa používateľ priblíži na kritickú vzdialenosť (50m) k inému užívateľovi, ktorý bol testovaný pozitívne na COVID-19, alebo ak niekto, s kým prišiel do kontaktu na túto vzdialenosti v posledných dňoch bol práve vytestovaný pozitívne, aplikácia pošle používateľovi hlásenie s upozornením. Je následne na rozhodnutí používateľa, ako tieto incidenty vyhodnotí, a či sa rozhodne otestovať okamžite, alebo až po výskyte prvých klinických príznakov. 

zdroj: zostanzdravy.sk

Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť objednať sa na testy a výsledky samotných testov následne dostávajú na základe unikátneho kódu priamo do mobilnej aplikácie, bez potreby niekam volať či chodiť.

V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia automaticky anonymne upozorní ostatné, ktoré sa k nej v posledných dňoch priblížili. Aplikácia tak umožní rýchlejšie reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým asymptomatickými prenášačmi.

Aplikácia na rozdiel od iných mobilných aplikácií nesleduje používateľa a zaznamenáva výlučne priblíženia s inými aplikáciami (ich miesto a čas), pričom všetky aplikácie zostávajú plne anonymné.

Ak sa v budúcnosti ukáže jedno alebo viaceré z týchto priblížení ako potenciálne nebezpečné (používateľ danej aplikácie mal pozitívny test), aplikácia upozorní svojho používateľa.

Aplikácia nesleduje a ani nevie meno používateľa alebo číslo jeho mobilného telefónu (ak si ich do nej samotný používateľ manuálne nevloží) a nie je možné ju použiť na vyhľadanie osoby. Pre registráciu sa vyžaduje len emailová adresa, na ktorú je zaslaný overovací kód. Toto opatrenie je nutné aby sa predišlo zneužitiu aplikácie.

Aplikácia Zostaň Zdravý bola a je naďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho fóra na sociálnej sieti FaceBook, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov. Jej cieľom je zastavenie šírenia vírusu SARS-CoV-2. Umožňuje efektívnejšie cielenie testovania na COVID19 zlepšuje jeho dostupnosť ľuďom v karanténe. Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku.

kampan zadarmo od startitup
Zdroj: zostanzdravy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK