Slovensko sedí na pandemickej časovanej bombe. Zbaviť sa jej môžeme až o päť rokov

  • Ochranárska organizácia Humánny pokrok má jasnú výzvu pre šéfa rezortu pôdohospodárstva
  • Požadujú, aby Ján Mičovský začal konať v otázke šírenia SARS-CoV-2 na kožušinových farmách
  • Ak sa tento problém nezačne riešiť, podľa odborníkov hrozí ďalšia mutácia vírusu
norky, humanny pokrok
TASR/AP
  • Ochranárska organizácia Humánny pokrok má jasnú výzvu pre šéfa rezortu pôdohospodárstva
  • Požadujú, aby Ján Mičovský začal konať v otázke šírenia SARS-CoV-2 na kožušinových farmách
  • Ak sa tento problém nezačne riešiť, podľa odborníkov hrozí ďalšia mutácia vírusu

Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok dnes v otvorenom liste jasne vyzvala ministra Jána Mičovského ku konaniu. Požadujú, aby presadzoval v rámci Európskej komisie núdzové opatrenia v súvislosti  s norkovými farmami a novým koronavírusom. Prítomnosť, šírenie a genetická mutácia vírusu SARS-CoV-2 sa totiž na kožušinových farmách stali problémom celej EÚ.

Ochorenie COVID-19 zasiahlo viac ako 370 norkových fariem v minimálne deviatich členských krajinách. Prvé prípady tohto ochorenia na norkových farmách boli identifikované v Holandsku v apríli 2020.

Slovák opísal pracovnú skúsenosť z farmy vo Švajčiarsku. Žiadna výplata a nadávky od zamestnávateľa

Ohniská koronavírusu boli v nasledujúcich mesiacoch odhalené na stovkách norkových fariem nielen v Holandsku, ale aj v Dánsku, Švédsku, Grécku, Španielsku, Taliansku, Francúzsku a najnovšie boli nové infekcie zistené na farmách v Poľsku a Litve.

Norky sú totiž veľmi náchylné na koronavírus. Najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že norky americké a psíky medvedíkovité, môžu pôsobiť ako rezervoár vírusu SARS-CoV-2. Je preto zrejmé, že chov noriek – a s najväčšou pravdepodobnosťou aj chov psíkov medvedíkovitých – vytvára potencionálny rezervoár pre SARS-CoV-2 a budúce kmene koronavírusu.

zdroj: Humánny pokrok

„Zlé hygienické podmienky fariem, genetická podobnosť týchto zvierat a ich znížená imunita vytvárajú skvelé prostredie pre šírenie tohto ochorenia, ktoré je pandemickou časovanou bombou,” dodáva v stanovisku zaslanom Startitup Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Aj keď EÚ vyvinula isté kroky, aby prekonala bezprostrednú zdravotnú krízu, táto dôležitá otázka zatiaľ nedostala na úrovni EÚ účinnú a spoločnú odpoveď. Z toho dôvodu žiadajú ochranárske organizácie z celého sveta, aby EÚ aspoň dočasne pozastavila chov a množenie noriek na všetkých farmách a  transport živých noriek a ich kožušín.

Si za globálny zákaz kožušinového chovu?

Ideálnym riešením by bolo trvalé zatvorenie všetkých kožušinových fariem na svete. „Členské štáty EÚ by v danej veci mali bezodkladne konať a uzavrieť všetky kožušinové farmy vo svete nadobro, čím je možné chrániť zdravie ľudí a ušetriť utrpenie miliónov kožušinových zvierat,” dodáva Martina Kamenská z Humánneho pokroku.

zdroj: Humánny pokrok

Už 20 krajín vo svete sa pridalo k zákazu kožušinového chovu alebo je na ceste k nemu. Slovensko je 14. krajinou, ktorá tak urobila. Kampaň za zákaz kožušinového chovu na Slovensku, ktorú spustila organizácia Humánny pokrok, podpísalo 77 000 ľudí a ďalších 25 000 v petícii Slobody zvierat.

Kožušinový chov sa na Slovensku následne zakázal v roku 2019 s účinnosťou od roku 2021. Poslednú existujúcu norkovú farmu v Príbovciach pri Martine musia zatvoriť až v roku 2025.

Na kožušinových farmách vo svete ale stále ročne zomiera 100 miliónov zvierat. Podpísaním petície Stop smrtiacim kožušinám môžeš podporiť globálny zákaz kožušinového chovu a žiadať tak jeho koniec.

Zdroje: Humánny pokrok, Sloboda zvierat, ideochlp.sk, WHO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech