Slovensko si môže vziať príklad: Košický kraj zachraňuje cestovný ruch, pribudnú atrakcie za státisíce eur

  • Pribudne 11 nových projektov zameraných na ekoturizmus a 4 veľké zážitkové atrakcie
  • Dôraz dávajú na a ekoturizmus a udržateľný cestovný ruch
  • Košický samosprávny kraj podporí turizmus sumou viac ako 800 000 eur
východ, turizmus
TASR/ Roman Hanc, Milan Kapusta
  • Pribudne 11 nových projektov zameraných na ekoturizmus a 4 veľké zážitkové atrakcie
  • Dôraz dávajú na a ekoturizmus a udržateľný cestovný ruch
  • Košický samosprávny kraj podporí turizmus sumou viac ako 800 000 eur

Košický kraj leží tak trochu bokom od veľkých turistických destinácií a napriek tomu ponúka množstvo zaujímavých lokalít, ktoré stoja za preskúmanie. Východniari majú konečne dôvod na radosť. V rámci programu Terra Incognita Košický samosprávny kraj podporí cestovný ruch sumou viac ako 800 000 eur. V tomto kraji pribudne 11 nových projektov zameraných na ekoturizmus a 4 veľké zážitkové atrakcie.

Snahou Terra Incognita je zvýšiť kvalitu života a návštevnosti Košického kraja prostredníctvom rozvoja kultúry, športu či cestovného ruchu. Na svojom portáli píšu, že podporených bude taktiež 25 podujatí na regionálnej aj medzinárodnej úrovni.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Košice Region 🇸🇰 (@kosiceregion)

Do bane v klietke

Predseda KSK vraví, že to však nie je vynikajúca správa len pre východniarov, ale pre všetkých, ktorí chcú spoznávať Slovensko. „V najbližších rokoch rozhýbeme cestovný ruch v Košickom kraji štyrmi veľkými, úplne novými atrakciami. Pribudne zážitková návšteva bane Poráč, oddychový bod v kaštieli v Borši, prvý drezinový ovál na Slovensku v Košiciach a turistický vláčik v okolí Gelnice.“

Celková suma 832 400 eur z programu bola určená pre aktivity, projekty a podujatia, ktoré majú významný dosah na rozvoj cestovného ruchu v kraji a prispievajú k zvyšovaniu kvality poskytovaných služieb. Napríklad k tomu patrí využitie bane pri obci Poráč (okres Spišská Nová Ves), ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a technickým unikátom. Návštevníci vďaka rozvoju budú môcť zostúpiť do hĺbky až 180 metrov, a to v autentickej baníckej klietke. Projekt získal podporu viac ako 172-tisíc eur.

Turistické vláčiky

Oddychový bod pribudne pri kaštieli v Borši (okrers Trebišov). Jeho zámerom je zvýšiť atraktívnosť chránenej lokality pri Boršianskom lese a vybudovať potrebnú infraštruktúru pre milovníkov cykloturistiky a vodnej turistiky v blízkosti hranice s Maďarskom. Dotovaný bude sumou viac ako 92-tisíc eur.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Detská železnica 🚂 (@detska_zeleznica)

Detská železnica v Košiciach sa určite potešila sume 42-tisíc eur. Získala ju za projekt drezinového oválu. Od roku 2012 prevádzkuje trať v Čermeľskom údolí a stará sa o vozidlá zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Medzi nimi sú aj parné rušne, z ktorých najznámejšia je najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva Katka z roku 1884. V meste Gelnica a jej okolí zas bude premávať turistický vláčik s dotáciou zhruba 92-tisíc.

Podporia ekoturizmus

Terra Incognita dodáva, že s dôrazom na ekoturizmus a udržateľný cestovný ruch turistickú ponuku obohatí 11 nových atrakcií. „Zodpovedné cestovanie do prírodných oblastí a oblastí s kultúrnou tradíciou je potrebné podporovať a propagovať aj z dôvodu, že vedie k ochrane prirodzeného rázu krajiny a k zachovaniu zvykov a pôvodného charakteru života v regiónoch,“ povedala výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

V Košiciach na Hrnčiarskej ulici by tak mala vzniknúť replika polovičného medzevského hámru. Obce Ochtiná a Ruská Bystrá prepoja najvýznamnejšie pamiatky vo svojom okolí novými cyklistickými chodníkmi. Vo vodnom mlyne v Kováčovej obnovia lámačku konope, ktorá by mala byť jedinou na Slovensku. V Moravanoch vznikne živý včelársky skanzen obohatený o služby apiterapie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Košice Region 🇸🇰 (@kosiceregion)

V Malom Horeši pribudne infocyklocentrum, rozšíri sa aj ponuka vodných zážitkov na priehrade Ružín a na jazere Smolník. Od Smolníka na Červený vrch vznikne geoturistický náučný chodník, ktorý priblíži bohatú banskú históriu areálu Rotenberg. Podpora putuje aj do Slovenského raja na rekonštrukciu drevenej terasy reštaurácie Kláštorisko. Na hrade Vinné pribudne uvítacia miestnosť Dom kapitána, galéria a bezpečnejšia vyhliadka.

Zdroje:  Terra Incognita, KRT

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK