Slovensko Ukrajine opravuje techniku, Česi mali darovať „diablov koč“

  • Česká republika sa údajne stala prvou krajinou, ktorá na Ukrajinu poslala helikoptéry
  • Spolu so Slovenskom opravujú poškodené ukrajinské vozidlá
Česi a slováci pomáhajú ukrajine
Wikimedia Commons/Igor Dvurekov Wikimedia Commons/AlfvanBeem
  • Česká republika sa údajne stala prvou krajinou, ktorá na Ukrajinu poslala helikoptéry
  • Spolu so Slovenskom opravujú poškodené ukrajinské vozidlá

Ruská invázia na Ukrajinu spája národy celého sveta v pomoci krajine zmietanej vojnou. Je to zrejme presný opak toho, v čo dúfal ruský prezident Vladimir Putin. Ani západní susedia z Česka nezaháľajú. Od našich bratov mali poputovať na Ukrajinu bojové helikoptéry.

Ako prvý tento transfer naznačil americký minister obrany Lloyd Austin. „Rád by som poďakoval aj Českej republike za výraznú podporu, vrátane nedávneho daru útočných helikoptér, tankov a raketových systémov,“ uviedol minister obrany na adresu Čechov. Česká strana sa zatiaľ nevyjadrila.

Denník The Wall Street Journal uviedol, že pravdepodobne pôjde o sovietske helikoptéry Mi-24. Idnes.cz uvádza, že česká armáda disponuje približne 50 kusmi tejto techniky. Využívať ale mala reálne len približne 10. Tento model je prvým, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre účely vzdušnej podpory. V ruskej armáde bojoval i pri invázii do Afganistanu, kde dostal prezývku „diablov koč.“ Neskôr sa tieto helikoptéry stali korisťou protileteckých systémov Stinger v Afganistane.

Defense Express uvádza, že Česká republika bola prvým štátom NATO, ktorý sa v apríli rozhodol Ukrajine podarovať svoje tanky. Momentálne sa vďaka dotácii helikoptér stali taktiež prvou krajinou v tejto oblasti. 

Česi Ukrajine darovali aj 17-tisíc protitankových zbraní, ktoré štáty Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu posielali počas prvých dvoch týždňov invázie. Štedrá pomoc zo západu ani zďaleka nekončí. Ozbrojené sily Českej republiky tvrdia, že v prípade pomoci od spojeneckých štátov nahradiť české darované zbrane, pošlú na Ukrajinu aj ďalšie helikoptéry.

Česko aj Slovensko opravia ukrajinské obrnené vozidlá

Česko má vo svojom vlastníctve ďalšie typy vrtuľníkov. Praha od USA požaduje dodávku typov UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Momentálne vlastnia 16 helikoptér typu Mi-171S, 10 kusov Mi-35P, 5 kusov Mi-17s a 4 kusy Mi-8s.

The Wallstreet Journal uvádza, že české dary nie sú jedinou formou pomoci Ukrajine. Spolu s našou vládou ponúkli Ukrajincom podporu vo forme opravovania poškodených vozidiel. Následne sa títo „obrnenci“ vrátia na dejisko konfliktu s Ruskom.

Táto pomoc našim východným susedom je aktívna už najmenej tri týždne. Ukrajinci privážajú do slovenských a českých priemyselných zariadení väčšinou ľahké obrnené vozidlá. Podľa predstaviteľov „bratských republík“ ide o začiatok väčšieho záväzku obnoviť obrovské množstvo opustených, poškodených a zajatých vozidiel sovietskeho typu, ktoré má Ukrajina vo vlastníctve.

Opravujeme obojživelné vozidlá

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa na Slovensku zatiaľ opravujú vozidlá BRDM-2s. Týchto obojživelníkov používali aj armády Česka či Slovenskej republiky, keďže šlo o spojenecké štáty Sovietskeho zväzu. 

Česi doteraz opravili už veľké množstvo rôznych typov armádnych vozidiel. Najmä ide o také, ktoré ešte do vojny nezasiahli, no postupom času boli zabudnuté a schátrali. 

Česi s Ukrajinou rokujú aj o pokračovaní tejto formy pomoci v budúcnosti. Reparovať by mohli celú šírku typov vozidiel používaných jej pozemnými silami. Ponuka by zahŕňala aj službu opravy ukrajinských tankov. „Je to začiatok pravdepodobne väčšieho úsilia v budúcnosti,“ povedal český predstaviteľ.

Slovensko aj Česko sú súčasťou NATO, no takáto pomoc Ukrajine ich zrejme vtiahne hlbšie do konfliktu s Ruskom. Naši východní susedia svoje lokálne dielne na opravu či prestavbu armádnych vozidiel počas ruského bombardovania už stratili.

Námestník ministra obrany Českej republiky uznáva, že jeho krajina a aj Slováci týmito krokmi podstupujú riziko. „Zároveň to vždy porovnávam s rizikom, v ktorom žijú Ukrajinci,“ poznamenal Kopečný.

Vozidlo BRDM-2
zdroj: Wikimedia Commons/AlfvanBeem

Dodávky zbraní na Ukrajinu udržiavajú stabilitu vo svete

TASR uvádza, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok varoval pred snahou Moskvy zničiť priemyselný región Donbas na východe Ukrajiny. Zopakoval, že „situácia v Donbase je mimoriadne zložitá“ a že ruská armáda a jej zostávajúce sily sa momentálne sústredia na tento región.

Zelenskyj zároveň podotkol, že západné dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu sú najlepšou investíciou na udržanie stability vo svete a „zabránenie mnohým vážnym krízam, ktoré Rusko stále plánuje alebo už vyprovokovalo“.

Ukrajina potrebuje ďalšie zbrane a aj ďalšie štáty, ktoré im ich zašlú. Zelenskyj o to Západ požiadal a zosmiešnil vyhlásenie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu. Ten tvrdí, že Rusko zámerne spomaľuje ofenzívu na Ukrajine, pretože obyvateľom obkľúčených miest poskytuje čas na evakuáciu.

Podľa ukrajinského prezidenta je toto spomalenie ruského postupu dôsledkom toho, že ukrajinskí obrancovia kladú Rusom veľmi tvrdý odpor.

Zdroje: Defense Express, The Wall Street Journal, Twitter, Twiiter, TASR, DoD, iDNES.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá