Slovensko vystrelí do vesmíru už druhý svoj satelit. Odštartuje z Bajkonuru

  • Družica by okolo Zeme mala obiehať už v jari
  • Momentálne sa nachádza v Rusku, má tvar kocky a nazýva sa GRBAlpha
Satelit
SITA
  • Družica by okolo Zeme mala obiehať už v jari
  • Momentálne sa nachádza v Rusku, má tvar kocky a nazýva sa GRBAlpha

V roku 2017 sa Slovensko stalo 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vyslala do vesmíru družicu. Onedlho sa môžeme pýšiť druhým prírastkom vo vesmíre. Už v apríli by mal okolo Zeme obiehať druhý slovenský satelit.  Do vesmíru ho vynesie ruská raketa z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Konkrétny termín ešte nie je jasný. Isté však je, že satelit má názov GRBAlpha a je medzinárodným projektom. Má tvar kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov. Aktuálne sa nachádza v Moskve v rámci prípravy na let do vesmíru.

„Prioritnou úlohou satelitu je podpora rádioamatérskej činnosti a propagácia Slovenskej republiky v zahraničí. Pre potreby rádioamatérov je na satelite umiestnená vysielačka pracujúca na dvoch frekvenčných pásmach. Vysielať bude pravidelný maják s volacou značkou satelitu v Morseovej abecede a základnú telemetriu v digitálnom formát,“ povedal pre TASR koordinátor projektu na Leteckej fakulte Technickej univerzity Košice Miroslav Šmelko.

vesmír
zdroj: Unsplash/Richard Gatley

Pravdepodobne prispejeme k svetovej astrofyzike

Projekt sa neobišiel ani bez vedeckého experimentu, ktorého návrh a stavbu koordinoval astrofyzik Norbert Werner. Cieľom je overiť nové možnosti sledovania gravitačných vĺn pomocou detekcie gama zábleskov na orbite Zeme. „Ak nám táto misia potvrdí funkčnosť, bude možné ho umiestniť na ďalšie nanosatelity a vytvoriť tak flotilu týchto detektorov na rôznych orbitách. Výsledkom by malo byť zameranie miesta vzniku gravitačnej vlny v kozme, čo by bol významný príspevok pre svetovú astrofyziku.

Družica sa vyvíjala v medzinárodnom kolektíve, a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku a Japonsku. Projekt však zastrešuje LF TUKE, ktorá figuruje ako prevádzkovateľ, satelit tak poletí pod slovenskou vlajkou.

Do kozmu ho vynesie raketa Sojuz 2-1a Fregat, ktorá ponesie ako hlavný náklad juhokórejský satelit určený pre optické pozorovanie Zeme. V najbližších dňoch je plánovaná integrácia GRBAlpha do vypúšťacieho kontajnera.

Česi a Slováci postavia spoločnú vesmírnu družicu. Vývoj podporí aj ESET

Na štart Slovensku dostalo zľavu

Letecká fakulta týmto projektom v roku 2019 získala druhé miesto v súťaži o vypustenie nanosatelitu, ktorú vyhlásila Medzinárodná astronautická federácia (IAF) v spolupráci s ruskou firmou GK Launch Services.

Vďaka tomu fakulta dosiahla zľavu 75 percent z trhovej ceny štartu. Zvyšných 25 percent, čo predstavuje 15 000 dolárov, získala formou sponzorských darov.

Na realizácii satelitu sa podieľali okrem LF TUKE firmy Spacemanic a Needronix, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a Slovenská technická univerzita (STU). Vedeckú časť misie vedie výskumná skupina na univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti, detektor gama žiarenia sa vyvíjal v Konkolyho observatóriu v Maďarsku v spolupráci s japonskými univerzitami v Hirošime a Nagoji.

Zdroje: TASR, LFTUKE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech