Slovensko zajtra zasiahne víchrica aj poriadne sneženie. Vrchol zimy oficiálne prichádza

  • Zima ešte neskončila, od štvrtka sa má opäť výrazne ochladiť
  • Čaká nás sneženie, ale aj silný vietor
zima sneh hory dovolenka cestovanie
Unsplash/Yann Allegre, Tandem X Visuals
  • Zima ešte neskončila, od štvrtka sa má opäť výrazne ochladiť
  • Čaká nás sneženie, ale aj silný vietor

Vo štvrtok sa na území Slovenka začína séria dní s názvom „vrchol zimy“. Očakávajú sa víchrice, snehové prehánky či snehové búrky. Informuje o tom portál Meteo Slovensko prostredníctvom sociálnej siete Facebook. 

Vo štvrtok v popoludňajších hodinách nás čaká príchod studeného frontu. Počasie prinesie na Slovensko najskôr od severozápadu početné a výdatné snehové prehánky, okolo popoludnia dorazí ale aj rozsiahlejšie snehové zrážkové pásmo spojené so studeným frontom,“ píše portál.

V daný deň sa môže očakávať aj víchrica. Portál upozorňuje, že silný vietor môže napáchať škody: „Najvýraznejší bude v horských oblastiach, zosilnie však aj v nižších polohách. Opäť sa tak neodporúča hlavne na severnom Slovensku vykonávanie vonkajších činností a turistiky, teda ak nejaké plány už máte, radšej ich odložte. Na vietor sme vydali aj výstrahy.

Nebude to však len o jednom dni, ochladenie bude zrejme dlhodobejšie.

V súvislosti so štvrtkovým ochladením by sa mal aj zablokovať Atlantik. Naznačuje to AO index, ktorý pravdepodobne prerazí do záporných hodnôt. Týmto sa Slovensku zároveň ‚otvára brána’ pre výraznejšie vpády zo severu až severovýchodu a vykresľuje sa ‚vrchol zimy’,“ vysvetľuje sa v statuse Meteo Slovensko

„Prvý taký výrazný vpád zo severovýchodu má podľa predpovedí numerických modelov doraziť začiatkom budúceho týždňa. Predchádzať by mu mohla snehová nádielka, ktorá sa podľa predpokladov môže, no celkovo nemusí ukázať na západnom Slovensku,“ dopĺňa.

Deň bez zrážok

Ako informuje SITA, dnes bude na Slovensku jasno až polooblačno, ojedinele zamračené nízkou oblačnosťou, dopoludnia sa môže tvoriť aj hmla. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota vystúpi od -2 až 3 stupňov Celzia, na juhozápade Slovenska do 5 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov sa bude pohybovať okolo 2 stupňov Celzia.

Fúkať bude slabý, popoludní na juhozápade a Zemplíne juhovýchodný až južný vietor do 5 metrov za sekundu (20 km/h). Meteorológovia na dnes zrážky nepredpokladajú.

Zdroje: SITA, Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá