Slovensko zaplatilo dlhy v medzinárodných organizáciách na výskum, čo však bude ďalej ?

  • Členstvo Slovenska v organizáciach na výskum nás stoja ročne milióny eur.
  • Všetky dlhy sú splatené, avšak je potrebné sa zamysleť, ktoré členstvo je nevyhutné.
BeFunky-collage (6)
TASR/M. Lubyová, CERN
  • Členstvo Slovenska v organizáciach na výskum nás stoja ročne milióny eur.
  • Všetky dlhy sú splatené, avšak je potrebné sa zamysleť, ktoré členstvo je nevyhutné.

Slovensko je členom Európskej organizácie pre jadrový výskum so sídlom v Ženeve (CERN) od 1. júla 1993 a s tým je spojená aj povinnosť vyplácať určité zmluvné poplatky a príspevky. Ako informovala Televízia JOJ v októbri minulého roka, jedná sa o sumu približne 5,5 milióna švajčiarských frankov. Splatnosť je vždy do leta prebiehajúceho roka, no ku koncu roka Slovensko za rok 2019 tieto poplatky a príspevky neuhradilo vôbec alebo len čiastočne, čo okrem zlej medzinárodnej povesti môže ohroziť rôzne projekty, na ktorých naši vedci v CERN-e pracujú.

M. Lubyová uviedla, že v roku 2017 zdedila dlh na členskom vo výške 6,5 milióna eur. Poznamenala, že ešte v roku 2018 vyzvala vedeckú komunitu, aby si „upratala“ v členstvách, ale reakcia od vedeckej komunity neprišla. Riziko zlého mena Slovenska v zahraničí sú nateraz zažehnané, keď ministerka školstva Martina Lubyová v rozhovore pre TASR uviedla, že všetky dlhy spojené s financovaním členských v medzinárodných organizáciach sa po rokoch podarilo zaplatiť.

Desiatky miliónov za členstvo a výskum v oblasti fyziky

Ročne je na členstvá v medzinárodných organizáciách na výskum pre ministerstvo školstva vyčlenených 11,5 milióna eur. „Takmer celá suma 11,5 milióna eur je jednostranne venovaná len na výskum fyziky.

Najdrahšou organizáciou v tomto smere je CERN, ktorý nás stojí do siedmich miliónov eur ročne a od roku 2012 sme mu zaplatili už vyše 40 miliónov.

Druhou organizáciou podobného charakteru je Spojený ústav jadrových výskumov Dubna, ktorý je asi o polovicu lacnejší,“ priblížila Lubyová. Ako doplnila, CERN sa zameriava na základný výskum, Dubna má aplikovanejší charakter, napríklad aj do oblasti medicíny.

Už tieto dve organizácie spolu činia desať až 10,5 milióna eur a 1,5 milióna eur dávame za Európsku vesmírnu agentúru, na ktorú sme nikdy nemali krytie,“ povedala.

Práve tieto tri organizácie, ktoré sa zameriavajú najmä na výskum v oblasti fyziky, „zhltnú“ podľa ministerky všetky finančné prostriedky určené na členstvá v medzinárodných organizáciách. Podľa rezortu školstva si ministerstvo splnilo všetky povinnosti voči domácim pracoviskám zúčastneným v CERN-e. Na základe zmlúv im malo poskytnúť 850.000 eur v roku 2019, čo aj splnilo. Bližšie termíny nie sú dohodnuté a pracuje sa na refundačnom princípe.

Čo bude s členstvom v organizáciach ďalej ?

„Do budúcnosti je potrebné upozorniť na to, že sa treba rozhodnúť, akou cestou má Slovensko ísť. Ak by sme mali vstúpiť ako plnohodnotní členovia do Európskej vesmírnej agentúry, nebudeme platiť 1,5 milióna eur ročne, ale možno okolo 20 miliónov,“ povedala Lubyová s tým, že toto rozhodnutie bude musieť Slovensko urobiť na rozmedzí rokov 2020 a 2021.

V nasledujúcom období sa bude podľa ministerky potrebné rozhodnúť, ktoré členstvá v medzinárodných organizáciách na výskum a vývoj je potrebné financovať a z ktorých organizácií by malo Slovensko, naopak, vystúpiť.

Podotkla, že momentálne je pre Slovensko členstvo v Európskej vesmírnej agentúre lacné. „V súčasnosti sme v takom inkubátorovom režime, kde sa nám garantuje 80-percentná návratnosť, ale pokiaľ by sme išli do plného členstva, tak tam nebude garancia návratnosti,“ vysvetlila šéfka rezortu školstva s tým, že nebudeme mať garanciu, či vedecké komunity a priemyselné kruhy dokážu naspäť vyčerpať to, čo SR do agentúry investuje.

Na druhej strane podľa Lubyovej „nie je múdre, aby Slovensko vyskočilo z tohto vlaku v dobe, keď podstatná časť pridanej hodnoty sa tvorí v kozme, a nie na Zemi, keď sa EÚ stáva dodávateľom číslo jeden rôznych zariadení do kozmu“.

Ministerka Lubyová v závere rozhovoru poukázala aj na to, že niektoré medzinárodné organizácie, ako napríklad Európska vesmírna agentúra, sa venujú oblastiam mimo rezortu školstva, napríklad navigácii, telekomunikáciám, diaľkovému prieskumu Zeme a podobne.

Členské príspevky musí plne uhradiť práve ministerstvo školstva, ktoré ich nemá zabezpečené v rozpočte. „Naša snaha ako zapojiť do toho aj iné rezorty, bola zatiaľ, žiaľ, neúspešná,“ uzavrela.

Zdroje: TASR, noviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech