Slovensko bolo zaradené medzi 50 najinovatívnejších ekonomík sveta.

  • V rebríčku si polepšilo o tri priečky.
collageee
itravel.com / eset.com
  • V rebríčku si polepšilo o tri priečky.

Slovensko sa v rebríčku Bloomberg Innovation Index 2017 umiestnilo na 36. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšilo o 3 priečky. Našimi najlepšími kategóriami boli pridaná hodnota pri výrobe (10. miesto) a produktivita (24. miesto).

Rebríček Bloomberg Innovation sleduje rôzne faktory. Medzi nimi množstvo peňazí investovaných do výskumu a vývoja, koncentráciu high-tech spoločností, či patentovú aktivitu.

foto: bloomberg.com

Najlepšie v celom rebríčku sa už tradične umiestnila Južná Kórea. Zvyšok krajín v prvej päťke je z Európy. A asi nemusíš dlho hádať, ktoré to sú. Striebornú medailu získalo Švédsko so svojou vysokou koncentráciou vedcov a intenzitou výskumu a vývoja. Za ním skončili Nemecko, Švajčiarsko a Fínsko. V prvej desiatke sa po prvý krát umiestnil aj Izrael.

„V našej kultúre sú ľudia veľmi individualistickí. To znamená, že ľudia majú nápady a sú veľmi motivovaní dotiahnuť ich do konca aby sa stali bohatými. Máme tie správne podnety a daňový systém inováciám je nastavený v prospech inovácií,“ povedal pre Bloomberg Magnus Henrekson, riaditeľ Štokholmskej nadácie Research Institute of Industrial Economics. Osobné ambície sú podľa neho kľúčom ku inováciám.

foto: bloomberg.com

Ale späť ku Slovensku. Žiadna krajina sa v rebríčku neposunula o viac ako 3 priečky (okrem Ruska, ktoré spadlo o 14 priečok). A tak môžeme náš posun považovať za pozitívny signál. Možno nemáme toľko high-tech firiem ako iné krajiny, no vo výrobe sme veľmi produktívni.

IT sektor je u nás stále populárnejší, o čom svedčí aj vznik slovenských „Sillicon Valleys“ v Košiciach a Žiline. Ako post-komunistická krajina nemôžeme čakať, že sa hneď vyrovnáme krajinám ako Švédsko alebo Južná Kórea. 40 rokov sa u nás inovovalo najmä v odpočúvaní obyvateľstva a tak chvíľu potrvá, kým si u nás vytvoríme rovnaké zmýšľanie ako majú inovátori vo Švédsku.

To ale neznamená, že u nás nie sú šikovní ľudia, ktorí sa snažia inovovať. Možno nevytvárajú nový Microsoft, ale postupne vytvárajú v spoločnosti dôkazy, že veci sa dajú a hlavne oplatia robiť aj inak. My sa ich príbehy snažíme prinášať tak často, ako to ide.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech