Slovensko zasiahne silná víchrica. V týchto častiach bude najhoršie (PREDPOVEĎ)
- Koniec týždňa prináša zamračené počasie
- SHMÚ varuje pred silným vetrom

- Koniec týždňa prináša zamračené počasie
- SHMÚ varuje pred silným vetrom
Záver týždňa sa vo viacerých častiach Slovenska ponesie v znamení silného vetra. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 45 km/h, pričom najintenzívnejšie poryvy sa očakávajú na západnom Slovensku.
Bude zamračené počasie, tieto časti Slovenska zasiahne silný vietor
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom pre okresy Myjava, Skalica a Senica. Táto výstraha bude v platnosti počas celého víkendu.
Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. V piatok bude prevažne oblačné až zamračené počasie, pričom len miestami dôjde k dočasnému zmenšeniu oblačnosti.
Na západnom Slovensku bude zamračené. Ranné teploty klesli na −1 až −4 °C, zatiaľ čo denné maximá dosiahnu 2 až 5 °C. Na strednom Slovensku pretrvá zamračená obloha. Ranné teploty sa pohybovali v rozmedzí −2 až −7 °C, pričom denné maximá dosiahnu 0 až 4 °C, píše TASR.
Na východnom Slovensku bude taktiež prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty dosiahli −2 až −6 °C a najvyššie denné teploty sa budú pohybovať medzi 0 a 4 °C.
Počas piatku (7.2.) nad karpatskou oblasťou a Balkánom pôsobí rozsiahla a mohutná tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad Moskovskou oblasťou. Zároveň zo západu zasahuje do strednej Európy plytká brázda nízkeho tlaku.
Víkendové počasie
Aké počasie nás čaká cez víkend? V sobotu 8. februára sa naše územie ocitne medzi rozsiahlou a mohutnou tlakovou výšou so stredom nad severozápadným Ruskom a oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad juhozápadnou Európou.
Počasie bude prevažne oblačné až zamračené, pričom v priebehu dňa sa môže miestami dočasne zmenšiť oblačnosť. Nočné teploty klesnú na 1 až −4 °C, v údoliach lokálne až na −7 °C. Cez deň sa teploty vyšplhajú na 1 až 6 °C, v niektorých dolinách môže byť o niečo chladnejšie. Ako píše SHMÚ, vietor bude fúkať prevažne juhovýchodný, slabý až mierny, s rýchlosťou do 5 m/s (20 km/h). Na západe krajiny však bude vietor silnejší, dosiahne 5 až 11 m/s (20 až 40 km/h) a v nárazoch môže dosiahnuť až 15 m/s (55 km/h).
V nedeľu (9. 2.) bude od severovýchodu nad Balkán a čiastočne aj nad karpatskú oblasť zasahovať mohutná tlaková výš. Súčasne bude nad Alpami a strednou Európou od juhozápadu až západu postupovať plytká brázda nízkeho tlaku.
Počasie bude polooblačné až oblačné, postupne sa oblačnosť zmenší. Ojedinele sa môžu vyskytnúť hmly. Najnižšia nočná teplota klesne na −2 až −7 °C, na západe a v oblasti Honte sa očakáva teplota medzi 3 až −2 °C. Najvyššia denná teplota dosiahne 2 až 7 °C. Vietor bude slabý, na západe počas noci a dopoludnia juhovýchodný, s rýchlosťou 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h). V nárazoch môže vietor lokálne dosiahnuť až 14 m/s (50 km/h).
Lekári varujú pred zraneniami na ľade
Zimné mesiace so sebou prinášajú vyššie riziko úrazov, medzi ktoré najčastejšie patria zlomeniny, poranenia svalov a úrazy hlavy. Záchranári upozorňujú, že pri pošmyknutí je najdôležitejšie chrániť si predovšetkým hlavu. Odporúčajú tiež vyhýbať sa neupraveným chodníkom, nosiť protišmykovú obuv a obliekať sa do hrubšieho oblečenia, ktoré môže zmierniť náraz, píše TASR.
Podľa ich slov sú úrazy hlavy nebezpečnejšie než napríklad zlomeniny končatín. V prípade bezvedomia, dezorientácie, zvracania alebo krvácania z tržných rán by mali ľudia okamžite volať na tiesňovú linku.
„Príznaky sa môžu prejaviť bezprostredne po páde, ale aj hodiny či dni po ňom. Teda nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Traumatické úrazy hlavy pritom patria medzi časté príčiny úmrtí,“ uviedla hlavná záchranárka ZZS ZaMED Diana Mikešová.
Pri zlomeninách hornej končatiny sú varovnými signálmi podľa jej slov modriny, opuch, silná bolesť a problémy s pohybom ruky. „Pri podozrení na zlomeninu hornej končatiny je dôležité ju znehybniť – buď si ju pridržať druhou rukou, alebo trojrohou šatkou,“ vysvetľuje Mikešová.
Rovnako závažné sú podľa jej slov aj zlomeniny stehna. „Akýkoľvek pohyb alebo snaha oň sú veľmi bolestivé. Zlomená kosť môže poškodiť svaly či cievy v končatine a spôsobiť veľké krvácanie.“ Dodala, že častou chybou je usadenie pacienta pred príchodom záchrannej služby.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SHMÚ, TASR