Šéf Sygic-u spolu s dobrovoľníkmi vytvoril aplikáciu, ktorá má zabrániť šíreniu koronavírusu

  • Slovensko môže mať aplikáciu, ktorá ti dá vedieť či si bol v kontakte s nakazeným vírusom COVID-19
  • Momentálne sa čaká na odsúhlasenie štátom a ihneď na to môže byť dostupná
Sygic, Michal Štencl
Sygic/TS, TASR
  • Slovensko môže mať aplikáciu, ktorá ti dá vedieť či si bol v kontakte s nakazeným vírusom COVID-19
  • Momentálne sa čaká na odsúhlasenie štátom a ihneď na to môže byť dostupná

Boj proti koronavírusu zahájili aj technologické firmy v spolupráci so štátom. Šéf slovenského Sygicu Michal Štencl na svojom LinkedIne napísal, že pripravovaná aplikácia, ktorá má zabrániť šíreniu koronavírusu je vytvorená a čoskoro bude dostupná.

Štátu bola aplikácia ponúknutá zdarma a v dohľadnej dobe ju má aj schváliť.

Údaje sa budú zhromažďovať prostredníctvom bluetooth a všetky dáta budú anonymné. Komunikácia medzi mobilmi bude sprístupnená na základe rôznych anonymných ID čísel.

Práve tie majú zabezpečiť informovanosť o tom, či si sa v minulosti stretol s už teraz nakazeným človekom alebo sa nachádzaš v blízkosti človeka s nákazou COVID-19. Veľmi podobne funguje aplikácia v Singapure s názvom Trace Together.

„Aplikácia Covid-19 je zdarma pre všetkých developerov na svete, všetky organizácie a všetky krajiny. Vďaka patrí kolegom, spolupracovníkom a dobrovoľníkom, ktorí pracovali soboty, nedele, do 4:00 ráno po dobu niekoľkých týždňov,“ napísal Michal Štencl na LinkedIne.

Ak štát aplikáciu schváli, bude ihneď dostupná na platformách iOS a Android.

Aplikáciu pripravili dobrovoľníci

Vývojári v aplikácii zohľadnili svoje dlhoročné skúsenosti z práce so senzormi telefónu tak, aby skutočne odhalili osobný kontakt, ktorý je možné odhaliť práve prostredníctvom technológie Bluetooth.

Bluetooth je ideálna technológia na mapovanie blízkeho kontaktu ľudí v miestnostiach, metre, autobuse, obchodnom centre, kancelárii, na konkrétnom poschodí, či v konkrétnej miestnosti a iných uzavretých plochách.

„Bluetooth sme sa rozhodli využiť práve pre to, lebo funguje aj v uzavretých priestoroch. GPS je síce spoľahlivé vonku na otvorenom priestranstve, no tam dochádza ku prenosom iba minimálne. GPS je vhodné na ľahší záchyt ohnísk pre štát a hygienikov, preto oba senzory kombinujeme,“ uviedol Michal Štencl v tlačovej správe.

Dobrovoľníci postavili aplikáciu na takom princípe, aby v čo najmenšej miere zachytávala falošné indikácie a predchádzala tak panike.

Zdroj: TS/LinkedIn

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá