Slovensko je zdigitalizované. Stálo to za to?

  • Slovakiana ti umožní pozrieť si múzeá, galérie a ďalšie cennosti kultúrneho dedičstva Slovenska len pomocou pár klikov.
slovakiana
  • Slovakiana ti umožní pozrieť si múzeá, galérie a ďalšie cennosti kultúrneho dedičstva Slovenska len pomocou pár klikov.

Čo by si urobil, ak by si mal k dispozícií 208 miliónov eur? Možnosti sú takmer neobmedzené, no vyzerá to tak, že na Slovensku to funguje trochu inak. Národné osvetové centrum sa rozhodlo zdigitalizovať kultúrne dedičstvo Slovenska. Víziou bolo zachovať v digitálnej podobe vyše milión objektov spojených s našou kultúrou. Zrodil sa tak portál Slovakiana.sk na ktorom si môže každý z pohodlia domova prezrieť naše umenie, knihy, históriu, pamiatky a archívy plné vzácnych diel vo forme vysokokvalitných digitálnych diel. Má to byť začiatok modernej budúcnosti Slovenska.

sr1

zdroj fotografie:slovakiana.sk

S príchodom projektu Slovakiana sa mal zlepšiť aj systém e-learningu na slovenských školách. Portál ponúka možnosť objekty nie len vyhľadávať, ale aj prezerať si ich a sťahovať vo vysokom rozlíšení. Vďaka prezentovanej širokej škále funkcionalít si môžeš vytvoriť vlastné zbierky, diskutovať s ostatnými o jednotlivých dielach, posielať návrhy na aktualizáciu alebo doplnenie uverejneného obsahu. Ak máš nejaké otázky, k dispozícií by ti mali byť odborníci, ktorí ti ich zodpovedajú.

sr2

zdroj fotografie:slovakiana.sk

Ísť na virtuálnu výstavu múzea alebo galérie a pozrieť si jednotlivé vystavované kúsky úplne do detailov len klikaním myšou sa zdá byť skvelé. Tím podieľajúci na zachytenie každého detailu exteriéru ale aj interiéru hradov, zámkov a drevených kostolíkov strávil v teréne niekoľko mesiacov. Na detailné zachytenie objektov sa využilo niekoľko dronov s kamerami, ktoré zhotovili milióny fotografií. Aj preto sa očakávalo, že prezeranie si obsahu na potráli reprezentujúcom našu kultúru bude jednoducho užívateľským zážitkom.

sr3

zdroj fotografie:slovakiana.sk

Realita je však taká, že zážitok to naozaj je ale ani zďaleka nie príjemný. Návštevník tu strávi viac času len v tom prípade, že naozaj nechce uveriť vlastným očiam. Ak má byť Slovakiana akýmsi virtuálnym trezorom za 200 miliónov eur, človek si pomyslí, že niekde musela nastať chyba.

Sľúbené je však pridávanie stále nových diel, ktoré doposiaľ nemohli byť uverejnené kvôli autorským právam. Neostáva nám nič iné, ako dúfať, že táto podoba webu nie je finálnou verziou, ktorá bude uchovávať kúsky našej histórie pre budúce generácie a veci sa časom zmenia k lepšiemu.

zdroj:slovakiana.sk zdroj titulnej fotografie:slovakiana.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá