Slovensko zostáva zelené, opatrenia sa však nemenia. Sú miesta, kde sa bez testu nedostaneš

  • Farby jednotlivých okresov sa od pondelka nezmenia, Slovensko bude aj naďalej zelené
  • Aj napriek tomu, že sa situácia vyvíja dobre, mali by sme byť obozretní a dbať na opatrenia
Virus_Outbreak_Germany060907733291
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Farby jednotlivých okresov sa od pondelka nezmenia, Slovensko bude aj naďalej zelené
  • Aj napriek tomu, že sa situácia vyvíja dobre, mali by sme byť obozretní a dbať na opatrenia

Od pondelka 9. augusta vstupuje do platnosti nový Covid automat, podľa ktorého budú opäť všetky okresy v zelenej farbe. To znamená, že celé Slovensko ostáva v stupni monitoring. O automate informuje denník SME.

Počas monitoringu sú Slováci naďalej povinní nosiť rúška v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Povolené sú aj hromadné podujatia, no ich kapacita je obmedzená. Na státie je povolených maximálne 50 percent kapacity, na sedenie v interiéri aj exteriéri 75 percent do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

India, koronavírus
zdroj: TASR/Peter Byrne/PA via AP

Stanovenú kapacitu je potrebné dodržiavať aj na svadbách, oslavách, karoch a iných akciách. Povolené sú aj športové súťaže, no tie by sa mali riadiť športovým semaforom. Štadióny môžu byť naplnené na 50 percent kapacity. Podmienkou je PCR test, nie starší ako 24 hodín, alebo vakcína.

Otvorené môžu ostať aj fitness centrá, kúpaliská a aquaparky. Fitness centrá sú povolené pri maximálnej kapacite 50 osôb alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu. Wellness, aquaparky a kúpele sú povolené pri obsadení max. 50 percent z kapacity na sektor, resp. max. počet osôb do 100. Ak sa však rozhodneš stráviť víkend niekde vo wellnesse, maj pri sebe negatívny test. Ten nepotrebujú iba deti do 10 rokov. V prípade aquaparku test potrebuješ len v príde, že plánuješ vstúpiť do vnútornej časti.

pandemia,koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Reštaurácie, bazény, múzeá, galérie, lanové dráhy a školy fungujú momentálne bez obmedzení. To však neplatí v prípade bohoslužieb. Síce na ne nepotrebuješ test, kapacita je však obmedzená Na státie je povolených maximálne 50 percent kapacity, na sedenie v interiéri aj exteriéri 75 percent, tiež platí, že kapacita je obmedzená do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri. 

Možné zmeny

Podľa Denníka N sa pandemická situácia na Slovensku zhoršuje a s novými prípadmi rastie aj reprodukčné číslo. Ešte počas minulého týždňa bolo toto číslo na úrovni 1,15, teraz sa nachádza na úrovni 1,2 až 1,3.

zdroj: SITA/AP, Melissa Melvin

„Reprodukčné číslo sa už štvrtý týždeň drží nad úrovňou 1, teda počet nových prípadov rastie. Oproti minulému týždňu sa reprodukčné číslo zvýšilo, čo znamená, že sa zrýchľuje aj šírenie nákazy. Ak porovnáme situáciu s minulým rokom, počty nových denných prípadov sa nachádzajú na úrovni, na ktorej sme boli približne v polovici augusta,“ píše v komentári ministerstvo.

V dôsledku rýchleho šírenia koronavírusu by mala vláda rokovať o nových opatreniach a rozdelení okresov. Je teda možné, že vyššie spomenuté rozdelenie sa v priebehu najbližších dní zmení.

Len pred niekoľkými dňami Ministerstvo zdravotníctva informovalo o skutočnosti, že na Slovensku prevláda variant Delta. Dominancia variantu delta pandemického SARS-COV-2 vírusu vyplýva z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek. Ako v utorok informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), od spustenia sekvenovania do konca júla bol variant delta identifikovaný celkovo v 293 prípadoch, v jednom prípade išlo o delta variant s ďalšou špecifickou mutáciou.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sergei Vedyashkin, Moscow News

Prvý laboratórne potvrdený prípad delta variantu COVID-19 bol zaznamenaný v júni, kedy mal na Slovensku jednoznačnú prevahu ešte variant alfa. Podiel pozitívnych vzoriek s delta variantom postupne narastal v priebehu júla a koncom mesiaca už dominoval. Vzhľadom na vysokú infekčnosť delta variantu išlo podľa úradu o očakávaný jav, ktorý priebežne potvrdzovali aj výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek. Informovala o tom SITA.

Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, keďže Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

„Očkované osoby sú chránené pred život ohrozujúcimi stavmi. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie medzi neočkovanými osobami,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

 

 

Zdroje: SME, Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech