Slovenskom sa šíri krutý zvyk: Do plaveckých bazénov vypúšťajú kapry, deti ich musia loviť

  • Humánny pokrok a Sloboda zvierat v spoločnom vyhlásení ostro kritizujú praktiku lovenia kaprov deťmi v plaveckých bazénoch
  • Volajú po zákaze predaja živých kaprov
Na snímke je bazén a vysmážaný kapor.
Wikimedia/EKranharst,Honza Groh
  • Humánny pokrok a Sloboda zvierat v spoločnom vyhlásení ostro kritizujú praktiku lovenia kaprov deťmi v plaveckých bazénoch
  • Volajú po zákaze predaja živých kaprov

Ochranárske organizácie upozorňujú na podujatia pre deti, ktoré podľa nich propagujú týranie zvierat. Na týchto podujatiach organizátori, neraz s podporou samospráv, vypúšťajú živé kapry do plaveckých bazénov s chlórovanou vodou. Úlohou detí je loviť kapry v bazénoch, pričom chytené živé kapry následne dostanú ako odmeny.

Len tento týždeň sa také podujatie konalo v priestoroch ŠKP Košice a informoval o nich portál Košice Online. Ochranári upozorňujú na možné početné porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti a týranie zvierat a zvažujú aj právne kroky.

Podľa ochranárskych združení ide o zarážajúco barbarskú prax. Kapry sú na týchto podujatiach vypustené do bazénu s vodou teplejšou o 8 – 16 °C viac ako umožňuje zákon, čo kaprovi spôsobí teplotný šok, ktorý môže byť smrteľný. Voda v bazéne je navyše chlórovaná a pre oči a žiabre kapra je žieravinou.

Následne ho vo vode začnú naháňať a chytať desiatky detí. Kapor sa v tomto prostredí pokúša bojovať o život a utiecť, musí čeliť bolestivým stiskom a úderom detí snažiacich sa ho chytiť, duseniu pri vyťahovaní z vody, bolestivej strate ochranného slizu rozleptaného chlórom vo vode či zakázanému chytaniu za oči a žiabre.

Zákon o veterinárnej starostlivosti pritom jasne zakazuje trápenie a stresovanie zvierat pred zabitím, bolestivé zaobchádzanie, používanie živých zvierat ako odmien v súťažiach, a legislatíva upravuje aj podmienky, v akých môžu byť zvieratá držané.

„Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí na Slovensku vedieme deti k úplne zbytočnej a extrémnej krutosti voči zvieratám, robíme z nich hračky a odmeny, ktoré môžeme z dlhej chvíle pokojne uštvať na smrť,“ hovorí Martin Smrek z organizácie Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň za ukončenie predaja živých kaprov na Slovensku.

„O to zarážajúcejšia je nečinnosť kontrolných orgánov. Je to zároveň ďalším dôkazom potreby sprísnenia legislatívy a zákazu predaja živých kaprov.” 

V minulosti na tento problém upozorňovala aj organizácia Sloboda zvierat.

„Predtým ako sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, zažije obrovskú dávku utrpenia z výlovu, hladovania, transportu, nešetrnej manipulácie a nakoniec často neodborného a bolestivého usmrtenia,“ hovorí Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

„Sme pobúrení takýmito aktivitami, ktoré nie sú zábavné, ale naopak podporujú týranie zvierat. Deti by sme mali viesť k súcitu so živými tvormi. Zároveň očakávame, že ŠVPS zakročí a lovenie kaprov v bazénoch pre zábavu zakáže.“

Iniciatívu Humánneho pokroku za ukončenie predaja živých kaprov s názvom Kaprie peklo už v ich online petícii podporilo viac ako 12 000 ľudí. Reagovať začali aj maloobchodné reťazce, ktoré prijali záväzky ukončiť predaj živých kaprov.

Už tento rok s ním skončili Kaufland, Kraj, Terno, Billa aj Lidl a od budúceho roka živé kapry nebude predávať už ani Tesco. Predaj živých kaprov na najviac exponovaných miestach počas vianočných sviatkov bude od budúceho roka na Slovensku minulosťou.

Zdroje: kosiceonline.sk, Humánny pokrok, Sloboda zvierat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá