Slovenskom sa šíri veľká turistická výzva, ktorú by si nemal premeškať, ak miluješ zasneženú prírodu

 • Spoznaj Slovensko je výzva pre všetkých milovníkov zimnej turistiky
 • Stačí sa vydať do našich hôr a objaviť nové miesta a vrchy
 • Okrem získania cien, podporíš vďaka svojej účasti aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré tak dostanú šancu precestovať našu krajinu
zima, slovensko, turistika
Instagram/@llnsk_, TASR/Kristína Mayerová
 • Spoznaj Slovensko je výzva pre všetkých milovníkov zimnej turistiky
 • Stačí sa vydať do našich hôr a objaviť nové miesta a vrchy
 • Okrem získania cien, podporíš vďaka svojej účasti aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré tak dostanú šancu precestovať našu krajinu

Slovensko nie sú len Vysoké Tatry, kde je počas zimy väčšina turistických chodníkov uzavretá. Aj preto vznikla nová výzva, v rámci ktorej je tvojou úlohou spoznať miesta a končiny, do ktorých si sa doposiaľ možno ešte nedostal.

Aby si ju splnil, je potrebné navštíviť všetkých 6 určených miest/vrcholov. Ide o miesta, na ktorých zažiješ skutočne výnimočné výhľady a zimné panorámy, ktoré stoja za to.

Otázky a odpovede: Keď mám PZP, potrebujem havarijné poistenie? Čo je výhodnejšie?

Samotná výzva nie je o zdolávaní, ale o spoznávaní zimných krás Slovenska prostredníctvom zimnej turistiky. Za splnenie výzvy sa považuje návšteva všetkých miest zo zverejneného zoznamu. Tieto miesta tvorcovia projektu vyberali tak, aby ich s trochou snahy zvládol navštíviť takmer každý. 

„Výzva bola navrhnutá práve tak, aby nebola len lokálna, s nutnosťou vracať sa niekoľkokrát na to isté miesto. Jej pôsobnosť je celoslovenská s kopcami nižšej náročnosti na západnom Slovensku a s vyššími a náročnejšími vrchmi na strednom, severnom a východnom Slovensku. Netreba zabúdať, že hlavným cieľom je spoznať zimné Slovensko,“ objasňujú tvorcovia výzvy.

V prvej zimnej edícii „Spoznaj Slovensko“ je potrebné navštíviť a spoznať miesta v pohoriach Malé Karpaty, Malá Fatra, Chočské vrchy, Vysoké a Nízke Tatry či Slovenský raj. Konkrétne ide o tieto lokality:

 • Vápenná (Malé Karpaty),
 • Kráľova Hoľa (Nízke Tatry),
 • Chleb (Malá Fatra),
 • Veľký Choč (Chočské vrchy),
 • Téryho chata (Vysoké Tatry),
 • Tomášovský výhľad (Slovenský raj).

„Všetky vrcholy a miesta v rámci výzvy sú voľne prístupné po turistických chodníkoch. Odporúčame vám však na všetky túry vyrážať skoro ráno, keďže množstvo denného svetla je počas zimy obmedzené a stmieva sa omnoho skôr ako v lete. Taktiež vám pred každou túrou odporúčame skontrolovať aktuálne počasie a podľa neho sa zariadiť,“ upozorňujú.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pre každý prípad sa odporúča mať v mobile uložené číslo na tiesňové volanie Horskej záchrannej služby 18300. Nikdy nevieš, kedy sa ti môže zísť. Taktiež sa odporúča mať v mobile nainštalované aplikácie s aktuálnymi turistickými mapami. Veľmi dobre fungujú Mapy.cz a MAPS.ME. 

Registračný poplatok do výzvy je vo výške 29,90 eur a zahŕňa registráciu, štartovací balíček a jeho doručenie kuriérom na tvoju adresu, rovnako ako aj doručenie medaily poštou po splnení výzvy.

Navyše, výťažok 10 % zo zisku bude venovaný na dobročinné účely pre deti, ktoré by inak šancu cestovať nemali.

O výlet pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia sa postarajú Veronika Šustáková a Dominika Hagarová, ktoré sa venujú zážitkovému vzdelávaniu žiakov cez cestovateľské aktivity. Sú to ambasádorky projektu Teach For Slovakia, ktorý prevzal nad touto aktivitou záštitu.

Nezabúdaj, že výzva trvá do 31. marca 2021, pričom oficiálne prihlásenie by si mal stihnúť do konca januára. Počet účastníkov je obmedzený na prvých 4 000 registrovaných ľudí, preto je potrebné s registráciou sa poponáhľať.

Spoznávanie počas lockdownu

Ako všetci vieme, vláda zaviedla s účinnosťou od 1. januára tvrdší lockdown, ktorý by mal trvať až do 24. januára. Jeho súčasťou je aj zákaz cestovania mimo okres. To, samozrejme, kladie prekážky plneniu výzvy. Jej organizátori preto vymysleli, ako tento problém vyriešiť. 

Počas obdobia lockdownu je povolený pobyt v prírode v rámci okresu. Práve preto zaviedli dvoch žolíkov – možnosť vybrať si akékoľvek dve túry/výstupy v rámci tvojho okresu a započítať ich namiesto dvoch oficiálnych vrcholov výzvy. Ideš do toho?

Zdroj: spoz-naj.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK